BRATISLAVA. Polícia začne znovu preverovať informácie z údajného dokumentu SIS s názvom Gorila, ktorý poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ.
Potvrdil to minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. K obsahu spisu, ktorý niekto zverejnil na internete, sa zatiaľ nechce vyjadrovať.
„Medializované dokumenty obsahujú viaceré skutkové otázky, ktoré sa dajú pomerne ľahko potvrdiť alebo vyvrátiť,“ dodal Lipšicov hovorca Gábor Grendel.
Materiály hovoria o zasahovaní finančnej skupiny Penta do politiky napríklad cez ministra hospodárstva Jirka Malchárka z ANO.
Ďalej o politických nomináciách, miliónových províziách či prepojení príslušníkov polície a SIS so záujmovými skupinami. SIS dokumenty nekomentuje, Penta ich označila za výmysly, Malchárek sa k nim vyjadrovať nechcel.
Zopár posunov, ktoré cez sviatky v kauze Gorila nastali, si môže každý interpretovať po svojom, píše Lukáš Fila.
Čítajte komentár >>
Trestný čin oznámila SaS
Policajné prezídium včera potvrdilo, že Úrad boja proti korupcii prijal trestné oznámenie a rozhodne o ďalšom postupe. Trestné oznámenie pre Gorilu podali poslanci SaS.
Kauza Gorila
údajný dokument SIS niekto zverejnil na internete pred Vianocami, tajná služba podľa neho v akcii Gorila odpočúvala byt Penty v Bratislave, žiadosť SIS schválil Krajský súd v Bratislave, podnikatelia sa s politikmi podľa prepisov dohadovali o obsadení funkcií, úplatkoch, privatizácii a províziách, viac faktov je overiteľných z verejných zdrojov, sú tam však aj nepresnosti, správy údajne dostali premiér Dzurinda aj minister vnútra Pado, dokument obsahuje mená ľudí zo SIS aj s ich služobným zaradením.
Jeden z nich Kamil Krnáč hovorí, že majú z viacerých zdrojov potvrdenú pravdivosť tvrdení v zverejnených prepisoch.
„V minulosti bola snaha zamiesť celý prípad pod koberec,“ tvrdí Krnáč. SaS je podozrievaná, že jej minister obrany Ľubomír Galko zneužíval vojenskú tajnú službu na politické účely.
Policajti v minulosti kauzu Gorila vyšetrovali. Prípad neskôr prevzala prokuratúra, ktorá vyšetrovanie zastavila.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka v piatok pre televíziu Markíza povedal, že vyšetrovanie dospelo k záveru, že dokumenty s údajnými prepismi odpočúvaní nie sú autentické, „keďže sa nenašla žiadna nahrávka ani žiadny záznam na nejakom mediálnom nosiči, ktorý by svedčil o tom, že sú z tohto mediálneho nosiča alebo z tohto systému SIS.“
Trnka v utorok so SME odmietol o kauze hovoriť.
SaS bude podľa poslanca Pavla Hladkého žiadať, aby brannobezpečnostný výbor urobil prieskum v SIS. Aj keby neexistoval zvukový záznam, ako hovoril Trnka, záznamy o použití odpočúvaní by mali podľa Hladkého v tajnej službe zostať.
Pado si nepamätá
Spravodajské informácie z akcie Gorila mal dostať vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda aj minister vnútra za SDKÚ Martin Pado. Dzurinda na otázky neodpovedal.
Pado potvrdil, že dostával viacero informácií zo SIS, na tieto konkrétne si vraj vzhľadom na odstup času nespomína. „Ak sa niečo objavilo, odovzdal som to orgánom, ktoré mali kompetencie na vyšetrovanie,“ dodal Pado.
Exminister vnútra za Smer Robert Kaliňák potvrdil, že Gorilu policajti vyšetrovali aj za jeho éry, vždy to však bolo zastavené prokurátorom. V materiáli sa spomína aj predseda Smeru Robert Fico. Ten to považuje za falošnú predvolebnú hru.
V dokumentoch sa uvádzajú konkrétne spisové značky, pod ktorými mala tajná služba v rokoch 2005 a 2006 žiadať o povolenie odpočúvania Krajský súd v Bratislave. Ten ich včera nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Nebudeme sa vyjadrovať,“ reagoval hovorca súdu Pavol Adamčiak.
O Pente hovoril Rusko
Bývalý šéf ANO Pavol Rusko po vylúčení z koalície v januári 2006 vyhlásil, že štvrtým členom koalície sa stala finančná skupina Penta. Teraz tvrdí, že v dokumentoch je veľa vecí, ktoré sú pravdivé. Časť materiálov sa mu vraj dostala do rúk v roku 2009, teraz si už nepamätá odkiaľ.
O prepojení Malchárka s Pentou hovoril v januári 2006 Fico. Exminister na to reagoval, že podá žalobu. Malchárek včera nechcel uviesť, ako spor s Ficom dopadol. „K politike sa nebudem vyjadrovať.“ Rovnako reagoval aj na ďalšie otázky.
Vo februári 2009 partner Penty Jaroslav Haščák pre SME potvrdil, že je s Malchárkom kamarát a viackrát mu radil aj ako ministrovi.
„Nikdy som sa netajil, že sa s Jirkom poznám a v niektorých veciach som sa mu snažil pomôcť.“ Po odchode z politiky sa Malchárek nasťahoval do luxusnej vily na bratislavských Kramároch, ktorú oficiálne vlastnila firma prepojená na Pentu.
Gorila píše aj o konktakte bývalého redaktora SME Toma Nicholsona s bývalým príslušníkom SIS, ktorý údajne na kauzu upozorňoval exriaditeľa SIS Jozefa Magalu. Následne ho prepustili. „Je to pravda,“ povedal Nicholson o schôdzkach s agentom SIS.

Beata
Balogová
