BRATISLAVA. Podozrenia z korupcie sa členovia vlády Ivety Radičovej z SDKÚ často pokúšali riešiť podávaním trestných oznámení.
Najviac ich podalo ministerstvo obrany za Ľubomíra Galka z SaS. Trestnú činnosť videl v desiatich prípadoch, pre hrubé poškodzovanie záujmov ministerstva prepustil 25 ľudí.
Žiadne oznámenie nepodali ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Ivan Uhliarik z KDH, ani ministerstvo financií Ivana Mikloša z SDKÚ.
Ministerstvá zahraničia, spravodlivosti, pôdohospodárstva a úrad vicepremiéra Rudolfa Chmela z Mosta-Hídu na otázky SME neodpovedali.
Polícia vo viacerých prípadoch obvinila konkrétnych ľudí. Niektoré prípady pomohli odhaliť aj protikorupčné linky, najúspešnejšia je tá, ktorú zriadil Úrad vlády.
Aktívni aj pasívni ministri
Galkov boj proti finančnej kriminalite vyzdvihla aj Radičová.
Kontroly na ministerstve obrany zistili predražené nákupy nafukovacích člnov, mercedesov, modernizáciu vrtuľníkov či rekonštrukcie budov a ďalšie podozrivé obstarávania za desiatky miliónov eur.
Podvody a korupcia
bývalý minister výstavby Marián Janušek je obvinený pre nástenkový tender, pre zneužitie eurofondov je obvinený súčasný primátor Novej Dubnice, machinácie pri obstarávaní na ministerstve obrany v roku 2009, obvinili aj dvoch jeho funkcionárov, na ministerstve vnútra obvinili jedného úradníka, členovia výboru FNM sú obvinení, že neoprávnene vyplatili odškodné, podvod s PPP projektmi na ministerstve dopravy, obvinený je riaditeľ sekcie, úradník ministerstva dopravy pýtal úplatok za licenciu, na ministerstve práce sľúbil zmeniť zákon, sociálna implementačná agentúra - z korupcie je obvinený aj vtedajší radca štátnej tajomníčky, korupcia pri biatlonovom štadióne, obvinený aj radca premiérky.
Zdroj: polícia
Viac pochybení objavili v konaní radových aj riadiacich pracovníkov.
„Vo väčšine prípadov prebieha vyšetrovanie, a teda zatiaľ nemožno hovoriť o konkrétnych záveroch,“ povedal hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.
Druhým najaktívnejším bolo ministerstvo sociálnych vecí, ktoré podalo šesť trestných oznámení. Štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová z SaS hovorila o korupčnom správaní svojho poradcu.
Tri trestné oznámenia v kauzách, kde išlo o veľké sumy, podalo ministerstvo dopravy. Po dve podali ministerstvo životného prostredia a Úrad vlády, ministerstvo kultúry a školstva po jednom.
Okrem ministerstiev obrany a sociálnych vecí zamestnancov za nehospodárnosť či iné činy neprepustili.
Na rade je polícia
Nie všetky trestné oznámenia sa končia stíhaním. Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii z Bratislavy koncom marca odmietli oznámenie ministerstva životného prostredia pre nevýhodnú zmluvu o predaji kvót na emisie s Interblue Group.
Trestný čin sa podľa polície nestal, minister József Nagy z Mosta-Hídu trvá na tom, že zločin spáchali zástupcovia Interblue.
Jednu z prvých protikorupčných liniek zriadil Úrad vlády, ľudia na ňu nahlásili doteraz asi 125 podozrení, 62 podaní postúpili Úradu boja proti korupcii. Polícia zatiaľ nikoho neobvinila.
Protikorupčnú linku či e-mail majú aj ministerstvá školstva, obrany či životného prostredia.

Beata
Balogová
