BRATISLAVA. Riaditeľ SIS Karol Mitrík (nominant SDKÚ) blokoval vyšetrovanie podozrení z kauzy Gorila, ktorá poukazuje na možné prepojenie druhej vlády Mikuláša Dzurindu s finančnou skupinou Penta.
Pri overovaní informácií z údajného dokumentu SIS sa polícia obrátila na Mitríka so žiadosťou o zbavenie mlčanlivosti jej príslušníkov. On to odmietol a vyšetrovanie sa skončilo. Polícia sa teraz prípadom opäť zaoberá.
Riaditeľ Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík v stredu potvrdil, že polícia o zbavenie mlčanlivosti v kauze žiadala. „Na základe obdržaných odpovedí nebolo možné vykonať ďalšie procesné úkony.“
Úrad boja proti korupcii kauzu vyšetroval od novembra 2010 do júla tohto roka. Následne spis prevzala vojenská prokuratúra v Bratislave, ktorá v septembri oznámila, že prípad uzavrela. SIS včera neodpovedala na otázku, prečo pri vyšetrovaní odmietla s políciou spolupracovať.
Premiérka: SIS s Gorilou pomôže
Kto to je
Anna Bubeníková
šéfkou Fondu národného majetku je od júla 2010 ako nominantka SDKÚ,
za vlády Roberta Fica bola ako zástupkyňa opozície predsedníčkou dozornej rady FNM,
v rokoch 1998 až 2006 figurovala vo výkonnom výbore FNM,
dokument Gorila opisuje jej údajné kontakty s Haščákom v rokoch 2005 a 2006, označuje ju ako spojku Penty na predstaviteľov vlády Mikuláša Dzurindu,
Bubeníková označila informácie z Gorily za nezmysly,
Penta trvá na tom, že ide o vykonštruovaný materiál.
Možný obrat v postoji SIS ku kauze Gorila naznačila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) . Kým v minulosti šéf SIS Karol Mitrík odmietol svojich príslušníkov zbaviť mlčanlivosti, teraz má s políciou spolupracovať.
„Pri novom vyšetrovaní je súčasné vedenie SIS pripravené byť súčinné. Vyšetrovacie orgány tak majú druhú šancu, aby konečne dospeli k nejakým záverom,“ odpovedalo včera tlačové oddelenie Úradu vlády.
Mitrík patrí priamo pod premiérku Radičovú. Nové vyšetrovanie avizoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Prečo SIS žiadosť polície v minulosti odmietla, neodpovedala. „Spravodajská služba postupovala vo veci tejto takzvanej mediálnej kauzy v rozsahu a spôsobom, ktorý jej ukladá zákon,“ reagoval jej hovorca. Zo zákona sa riaditeľ SIS môže sám rozhodnúť, či žiadosti o zbavenie mlčanlivosti vyhovie.
Kupovanie poslancov
V čase, keď mala SIS realizovať akciu Gorila, bol jej šéfom Ladislav Pittner (SDKÚ), ktorý je už po smrti. Mitrík bol vtedy poslancom SDKÚ. Ak naozaj ide o dokumenty SIS, z tajnej služby zrejme unikli za éry nominanta Smeru Jozefa Magalu. Polícii a špeciálnej prokuratúre spis vlani odovzdal bývalý redaktor SME Tom Nicholson.
Vyšetrovanie pod dozorom špeciálnej prokuratúry sa vtedy sústredilo na časti týkajúce sa kupovania nezávislých poslancov v roku 2006. V spise sú uvedené konkrétne mená a sumy od jedného do šiestich miliónov korún.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik hovorí, že celý dokument mal asi sto strán. O kupovaní poslancov sa písalo asi na troch stranách. „Zvyšok si zobral vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii, ktorý bol pri výsluchu prítomný.“
O zbavenie mlčanlivosti Magalu policajti žiadali prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten to tiež odmietol. Hovorca Marek Trubač v stredu vysvetľoval, že prezident môže konať len voči aktuálnemu riaditeľovi. „S bývalým nie je v žiadnom vzťahu.“ Podobný problém riešila prokuratúra v roku 2003 v kauze nelegálneho odpočúvania.
Exriaditeľa Vladimíra Mitra napokon zbavil mlčanlivosti vtedajší šéf SIS Pittner. Kauzu Gorila treba podľa Gašparoviča riadne vyšetriť.
Faktov je príliš málo, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Haščák a Bubeníková
Dokument Gorila spomína aj súčasnú šéfku FNM Annu Bubeníkovú (SDKÚ), ktorá bola podľa neho spojkou spoločníka Penty Jaroslava Haščáka. „K vykonštruovaným nezmyslom sa nebudem vyjadrovať,“ reagovala Bubeníková cez SMS. Na otázku, aký má vzťah s Haščákom, neodpovedala.
Hovorca Penty Martin Danko potvrdil, že Haščák sa s Bubeníkovou pozná, stretol sa s ňou a rokoval. „Rovnako ako so stovkou verejne činných ľudí.“ Nové vyšetrovanie Gorily sa podľa Danka skončí ako bezpredmetná záležitosť, keďže ide o vykonštruovaný materiál. Či Haščáka v minulosti polícia predvolala, aby podal vysvetlenie, Danko nevedel.
Dzurinda sa prizerá
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda kauzu nerieši. „Keďže nevieme, či sú materiály autentické, nevieme, odkiaľ pochádzajú a nikto sa k nim nehlási,“ povedal hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) si myslí, že vláda by sa mala zaoberať pôsobením Bubeníkovej vo funkcii šéfky FNM. „Je to politický nominant SDKÚ, táto strana by ju mala požiadať o vysvetlenie a ak ho neposkytne, mala by okamžite odstúpiť.“
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH považuje za dôležité, že sa prípadom opäť zaoberá polícia. „Verím, že verejnosť sa čo najskôr oboznámi s výsledkami.“
Autor: Zuzana Petková

Beata
Balogová
