BRATISLAVA. Strana Sloboda a solidarita (SaS) vniesla do slovenskej politiky chaos a zmätok. Sú to neskúsení politici, nepripravení niesť zodpovednosť za riešenie problémov štátu.
V rozhovore pre TASR to povedal predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Vzhľadom na doterajšie skúsenosti si spoluprácu s liberálmi po marcových parlamentných voľbách nevie veľmi dobre predstaviť.
"Sú to politici, ktorí mali možno skúsenosti s riadením firiem, ale nie s mocenskými nástrojmi, ktoré politika vyžaduje, aby ste ich ovládali. A často som cítil, že u týchto typov politikov absentuje zodpovednosť za krajinu. A tam niekde sme si prestali rozumieť," povedal Hrušovský. Hlasovanie o eurovale podľa neho "potvrdilo obavy z nových, neskúsených, politickou súťažou neoverených jednotlivcov, ktorí potom spôsobili pád vlády".
Povolebná spolupráca s SaS nemá veľké šance
Hrušovský si myslí, že niektorí poslanci SaS dnes ľutujú svoje konanie, no už sa to nedá vrátiť. Musia prísť predčasné parlamentné voľby. Pokiaľ ide o prípadnú povolebnú spoluprácu s SaS, Hrušovský jej veľkú šancu nedáva.
"Tá skúsenosť je veľmi čerstvá. Ja si neviem predstaviť, že strana SaS dokáže zmeniť svoj postoj k EÚ, k zodpovednosti za niektoré systémové rozhodnutia ohľadom finančnej politiky štátu tak, aby sme sa dokázali dohodnúť. V tejto chvíli skôr nie ako áno," vysvetlil.
Predseda parlamentu upozorňuje, že budúca vládna koalícia bude musieť čeliť mnohým problémom a bude musieť robiť odvážne rozhodnutia. Mnohé z nich si podľa neho budú vyžadovať aj ústavnú väčšinu v parlamente.
Hrušovský by si želal, aby budúca vláda bola proeurópska, proslovenská, stabilná, odvážna a mala ústavnú väčšinu. Či by KDH išlo so Smerom-SD, ktorý zrejme ako jediný bude schopný vytvoriť koalíciu s ústavnou väčšinou, nepovedal.
"Nekrič hop, kým si nepreskočil. Výsledok volieb ukáže, ako občan vníma súčasné politické strany, ich politiky a akú dôveru má v to, čo ponúkajú po voľbách urobiť a o čom sú ochotní a pripravení rozhodnúť," podotkol s tým, že nie je zástanca spolupráce s nejakou konkrétnou politickou stranou. Zdôraznil, že pre KDH je najprirodzenejší partner SDKÚ a Most-Híd.
"Tam niekde sa uzatvára moja predstava o možnej spolupráci. Ale voľby možno ponúknu úplne nové pozície pre vyjednávanie. KDH bude postupovať zodpovedne a principiálne," vyhlásil.
Odmietol Matoviča
Zároveň odmietol prípadnú spoluprácu so stranou Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
"Projekt kandidátky jednej politickej strany, na ktorej sú ďalšie politické strany, sa ukázal ako zlý. Preto ja osobne neuprednostňujem spoluprácu KDH so stranami, ktoré v parlamente vlastne nebudú reprezentovať nejakú konkrétnu politiku strany, ktorá kandidovala. Toto bude znovu viac strán, ktoré si budú presadzovať svoje záujmy a preto by som takúto vládu považoval za veľmi nestabilnú v čase vrcholiacej krízy problémov, ktoré môžu prísť," upozornil.