BRATISLAVA. Prvý podpredseda SNS Andrej Danko v mene SNS podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby urobil kontrolu postupu zadávania zákazky na výber poradcu pri predaji emisných kvót.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) ho vyberalo vo verejnej súťaži. Výsledkom bolo uzatvorenie dvoch zmlúv s českou spoločnosťou Carbon Redux o poskytnutí poradenských služieb v súvislosti s predajom nepridelených priznaných jednotiek.
"Na základe verejne dostupných informácií mám odôvodnené pochybnosti o tom, či pri zadávaní tejto zákazky bol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní a ďalšie právne predpisy vzťahujúce sa na verejné obstarávanie," napísal Danko v podnete.
V súlade so zákonom podľa jeho názoru nie sú najmä tri skutočnosti, ktoré žiada preskúmať: neuvedenie predpokladanej hodnoty zákazky v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania, pochybnosti o splnení podmienok ekonomického a finančného postavenia a technickej spôsobilosti víťazného uchádzača a nepoužitie elektronickej aukcie pri verejnej súťaži.
Rezort životného prostredia už po medializácii Dankovho zámeru podať podnet na ÚVO reagoval tvrdením, že poradcov na predaj kvót vyberal transparentne.
"Ani od Úradu pre verejné obstarávanie, ani od uchádzačov súťaže na výber poradcu neboli pred uzavretím výsledkov súťaže uplatnené žiadne revízne postupy," uviedla vtedy hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.
Ministerstvo: Je to odborník
MŽP upozornilo, že vybraný poradca má skúsenosti na medzinárodných uhlíkových trhoch a vysoký kredit u potenciálnych kupcov.
Envirorezort pripomenul, že expertný tím českej spoločnosti sprostredkoval za roky 2008 až 2010 obchod so 75,5 milióna emisných kvót, z toho bolo 67,8 mil. AAU pre Rusko, Česko, Ukrajinu, Poľsko, Maďarsko, Japonsko, Macedónsko a tiež pre Svetovú banku.
"Sú to experti, ktorí svojím menom potvrdia serióznosť navrhovaných transakcií a prekonajú zlé renomé a nedôveru, ktoré SR získala za predchádzajúcej vlády. Medzi nimi sú bývalý minister životného prostredia ČR či ekonóm Svetovej banky."
Počas verejného obstarávania poradcu sa do súťaže prihlásilo päť firiem, z toho tri splnili výberové kritériá. O víťazovi rozhodla cena, ktorú si spoločnosť uplatní ako odmenu v prípade úspešného predaja.
Forma odmeny je najnižšie vysúťažené percento z predaja emisných kvót po uskutočnení obchodu bez nároku na úhradu nákladov, ak sa obchod neuskutoční. Náplňou práce poradcu je podľa MŽP nájsť kupca, osloviť ho, zaštítiť svojím odborným menom a renomé SR, konzultovať pri príprave kúpnej zmluvy a pri príprave Zelenej investičnej schémy.
Kvalita a serióznosť uchádzačov bola podľa MŽP zabezpečená prísnymi podmienkami vstupu do súťaže a zložením garancie 100-tisíc eur za jednu geografickú oblasť predaja.
Carbon Redux vyhrala obe časti vyhláseného tendra – prvú, týkajúcu sa predaja 10 mil. AAU určených pre európsky trh a aj druhú, ktorá sa týka predaja 17 mil. AAU v oblasti Ázie a Austrálie.
Elektronická aukcia neprebehla
Envirorezort argumentuje, že v zmysle zákona o verejnom obstarávaní možno elektronickú aukciu použiť vtedy, ak možno presne určiť technické požiadavky týkajúce sa predmetu zákazky.
"Vzhľadom na to, že ministerstvo životného prostredia nemohlo presne určiť tieto technické požiadavky v čase vyhlásenia súťaže, nebolo možné zrealizovať elektronickú aukciu," píše sa v stanovisku MŽP.
Zákazka na obstaranie poradenských služieb počítala s rôznymi navrhovanými komplikovanými spôsobmi predaja emisií upravenými v zmluve o sprostredkovaní predaja.
"Nielen v čase vyhlásenia súťaže, ale ešte ani dnes nie je známy kupec ani jednotková cena," upozornilo MŽP. Podľa neho je známy len maximálny počet jednotiek AAU. Ako dodal envirorezort, ak cez sprostredkovateľa nebude uskutočnený predaj týchto emisných jednotiek AAU, nebude mu vyplatený ani cent z predaja emisií.