BANSKÁ BYSTRICA. Analytik Transparency International Ivan Rončák označil prvý rok primátora Banskej Bystrice Petra Gogolu (nezávislý) za zrážku princípov a túžob, ktoré chcel nepolitik Gogola do politiky vniesť, s realitou politického prostredia v meste.
„Silné opačne naladené mestské zastupiteľstvo mu dalo jeho príslušnosť k opačnému táboru pocítiť na plate, postavení viceprimátorky, tvorbe rozpočtu a podobne. Napokon sa Gogola musel naučiť s poslancami žiť. Určite to nebolo manželstvo z lásky, skôr z rozumu,“ hovorí analytik. Podľa Rončáka však primátor urobil aj veľa chýb, napríklad pri riadení mestského úradu.
Od poslancov dostal tri mínus
Poslanci Smer, SNS a HZDS, najväčší klub v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve, kritizujú Gogolu. Za ročné pôsobenie vo funkcii mu dali známku tri mínus.
Podpredseda poslaneckého klubu Jakub Gajdošík tvrdí, že Gogola nastúpil na čelo mesta nepripravený. Primátorova opozícia ocenila, len to, že nezastavil rozbehnuté projekty a nechal si od nich radiť.
„Vôbec nevedel, do čoho ide. Veľa problémov, o ktorých rozhodovali jeho predchodcovia, museli riešiť poslanci,“ dodal Gajdošík.
Poslanecká väčšina vyčíta primátorovi slabé kontakty na vládu a špičky koaličných strán, neschopnosť realizovať europrojekty, ako sú revitalizácia Mestského parku a rekonštrukcia základných škôl, ale aj rast počtu zamestnancov úradu.
Primátor pripúšťa, že prvý rok vo funkcii bol ťažký, ale množstvo problémov, ktoré mu poslanci vyčítajú, zdedil od predchádzajúceho vedenia.
„Keby poslanci najväčšieho klubu hodnotili moju ochotu a trpezlivosť pri rokovaniach s nimi, museli by mi dať jednotku,“ dodal.
Hodnotenie aj od alternatívy
Druhý najväčší poslanecký klub v mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici Banskobystrická alternatíva bol k primátorovi zhovievavejší a dal mu známku dva mínus.
Poslanci považujú za zásadné plusy primátora stabilizáciu verejných financií, vyvážený rozpočet, dobrý ťah k transparentnosti a podporu cestovného ruchu. Naopak, Gogolovi vyčítajú rast počtu zamestnancov úradu, nedostatočné systémové a personálne opatrenia v mestských obchodných spoločnostiach a niektoré rozhodnutia v mestskej hromadnej doprave, vrátane zdraženia cestovného.
Primátor tvrdí, že v obchodných spoločnostiach veľa urobiť nemohol, pretože kompetencie sú v rukách zastupiteľstva. „Nepretlačil som vôľu väčšinového klubu,“ dodal.
Zdražovanie cestovného v mestskej hromadnej doprave pripisuje na vrub bývalého vedenia, ktoré v dobrých časoch neriešilo dlh 1,4 milióna eur.
„Zdražovanie cestovného nie je moja vôľa, ale dôsledok stavu, ktorý som zdedil a musím ho riešiť,“ konštatoval primátor.
Martin Turčan z SDKÚ, ktorá Gogolu podporovala vo voľbách a v jeho prospech stiahla svojho kandidáta, si myslí, že priority ich volebného programu sú realizovateľné, ale za cenu veľkých kompromisov.
Pravicu mrzí najmä premárnená šanca na prostriedky z eurofondov na revitalizáciu Mestského parku, chýba jej jasná vízia kultúry a na Gogolov projekt rozvoja cestovného ruchu podľa Turčana nebude stačiť jedno volebné obdobie.
Pozitívne nevnímajú ani reorganizáciu mestského úradu, ktorá podľa SDKÚ priniesla zatiaľ len zvýšenie počtu úradníkov. Radi by videli aj zásadnejší vplyv primátora v mestských podnikoch. Aj v tomto prípade im chýba zreteľná koncepcia.

Beata
Balogová
