BRATISLAVA. Zlepenec neprežil, porazila ho kríza. Porota denníka SME vybrala krízu za slovo roka 2011.
„Bez akejkoľvek srandy sa obávam, že je to slovo desaťročia,“ konštatuje prekladateľka Nataša Holinová. Práve ona vlani navrhla za slovo roka zlepenec, ktorý napokon aj zvíťazil.
Zlepencom často nazýval šéf Smeru Robert Fico dnes už bývalú vládnu koalíciu SDKÚ, KDH, Most a SaS.
Krízu navrhla do súťaže redakcia SME spolu s výrazmi My sme tu doma!, pregrciavať a trtošiť.
Tých, ktorí nečítajú noviny či nesledujú trhy, presvedčí o správnosti voľby pohľad do peňaženky, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Ťažká situácia
Fakty
Z čoho vyberali
1. Kríza
2. Cylinder
3. Euroval
4. Platinové sitko
5. Merkozy
6. My sme tu doma
7. Nárok
8. Pregrciavať, trtošiť
Za krízu hlasoval aj spisovateľ Tomáš Janovic.
„Stopercentne sa stotožňujem s návrhmi redakcie. Ako správny rodák viem, že vrchnosť má vždy pravdu.“
Víťazné slovo sa podľa databázy Newton tento rok objavilo v slovenských médiách len v základnom tvare vyše 8300-krát.
Zlepencov bolo vlani 320. Krízu však na rozdiel od zlepenca skloňuje celý svet.
Krátky slovník slovenského jazyka definuje krízu ako stav vrcholného napätia, rozhodujúci okamih, po ktorom nastáva obrat, vyvrcholenie konfliktu. Alebo ako ťažkú – zlú – situáciu.
Euroval a Sulík
Jazykovedkyňa Ingrid Hrubaničová vybrala z predložených návrhov euroval, ktorý je s krízou v príbuzenskom vzťahu.
Spisovateľ Michal Hvorecký trval na svojom cylindri, čo je odkaz na názov združenia, ktoré malo vyhrať súťaž o priestory bývalého V-klubu v centre Bratislavy.
Na otázku, aké je slovenské slovo roka 2011, v novembrovom rozhovore pre SME odpovedal aj uznávaný politický komentátor rakúskeho denníka Der Standard Paul Lendvai. „Sulík“.
Google hľadal Spišiaka
Medzi vyhľadávanými celebritami nie je žiaden slovenský politik.
BRATISLAVA. Žiaden z výrazov zaradených do súťaže denníka SME nie je v rebríčku navyhľadávanejších slov na slovenskom Googli v roku 2011. Slovenské poradie tento rok Google predstavil po prvý raz.
Najvyhľadávanejšie výrazy sú Facebook, You Tube a Pokec. Na deviatom mieste sa umiestnilo SME. V desiatke skokanov roka sú na šiestom mieste Majstrovstvá sveta v hokeji.
O dve priečky vyššie sa umiestnil Pavol Demitra, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí. Demitra je aj druhou najvyhľadávanejšou celebritou po Rytmusovi. Z politikov sa medzi celebritami neumiestnil nikto.
Siedma priečka však patrí policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi. Najvyhľadávanejšími médiami sú SME, Pravda a Hospodárske noviny.
Pod ochrannou známkou Úradu priemyselného vlastníctva tento rok po prvý raz vyberal cudzojazyčné Slovo roka inštitút jazykovej a interkulturálnej komunikácie v Nitre.
Návrhy posielalo takmer 400 žiakov a študentov. V anglickom jazyku zvíťazilo slovo decision (rozhodnutie), v nemčine entwicklung (vývoj) a vo francúzštine un compte (účet). V detskej sekcii zvíťazilo slovo mother (mama).
Matúš Burčík
Okupovala nás Arabská jar aj Steve Jobs
V roku veľkých zmien sa objavovali aj revolučné slová.
BRATISLAVA. Arabská jar, Occupy a Steve Jobs sú tri výrazy, ktoré podľa Global Language Monitor dominovali roku 2011.
„Výber vo veľkej miere poukazuje na politickú a ekonomickú neistotu, ktorá ovplyvňuje väčšinu rozvinutého sveta,“ vysvetľuje šéf organizácie Paul JJ Payack.
Jeho spoločnosť analyzovala rečové prejavy poldruha miliardy anglicky hovoriacich ľudí – internet, blogy, desaťtisíce médií aj nové sociálne médiá.
Arabská jar bola témou začiatku roka. Tri arabské režimy padli, ďalšie sa dostali na hranu či pod tlakom ulice pristúpili k reformám. Veľa sa hovorilo o zmenách, ktoré to môže priniesť.
O Occupy sa hovorí od septembra. Začalo sa to protestnou akciou Occupy Wall Street, postupne to prerástlo do „Occupy hocičo“.
Ľudia tentokrát vyšli do ulíc nie proti diktátorom, ale proti finančným spoločnostiam. Opakovali heslo, ktoré sa stalo symbolom roka: „My sme 99 percent“.
Najčastejšie skloňovaným menom bol Steve Jobs. Jeho firma Apple pokračovala v predstavovaní úspešných produktov, no o Jobsovom odkaze sa hovorilo najmä preto, že podľahol rakovine.
Aj v jeho prípade sa často opakovalo slovo revolúcia.
Matúš Krčmárik
Kliknite - obrázok zväčšíte.

Beata
Balogová
