SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Najdôležitejšie udalosti roka 2011 na Slovensku

Najdôležitejšie udalosti na domácej politickej scéne sme pre vás zhrnuli v ročenke. Tou top udalosťou bol pád vlády, ktorý spôsobil euroval.

(Zdroj: SHOOTY)

Stĺpček: Sexy

2011 je „sexy prime“ – sexy prvočíslo. K úspechu nebolo treba veľa, stačilo mať prvočíslovú dvojičku, ktorá je o šesť väčšia (2017).

Slovenský rok 2011 veľmi príťažlivý nebol, ale minimálne kvality prvočísla sa do neho premietli naplno – spoločnosť sa rozdelila na také malé kúsky, že ďalej už sa deliť ani nedá.

Euroval povalil vládu, a tým zastavil akékoľvek hlbšie reformy, rozdrvil pravicu tak, že aj štvorčlenné OKS sa rozpadlo na tri, postavil proti sebe eurooptimistov s euroskeptikmi, nové strany so starými.

Ďalšie delenie priniesol štrajk lekárov, ktorý bol azda najostrejším príkladom „sociálneho dialógu“, aký tu kedy bol – nefungujúce nemocnice, núdzový stav, poslanci nerešpektujúci dohody, ktoré nakoniec presadzuje chaoticky pozliepaná väčšina. Lepší príklad zlyhania spoločenskej súdržnosti ťažko vymyslieť.

Umelci sa mohli rozhádať pre Európske hlavné mesto kultúry, podporu pre Danubianu či osud Véčka. Nedôveru každého voči každému rozosievajú odpočúvania, analytické prepisy a spravodajské hry každého druhu.

Kým Česku dala smrť Václava Havla šancu aspoň na chvíľu sa zjednotiť, u nás žiaden podobný efekt nenastal. Ak malo úmrtie vôbec nejaký dosah, tak len prehĺbilo zlú náladu.

Aspoň Robert Fico sa zblížil s mladými, keď Tine pokrstil album Sexy. Ale práve 79 parlamentných miest pre Smer v predvolebnom prieskume je najstrašidelnejšie prvočíslo končiaceho roka.

Lukáš Fila

1.Vládu položil euroval

„Myslím si, že je nevídané, ak vláda padne vinou vlastnej koalície. Jediným vysvetlením je, že tí, ktorí to spôsobili, sú buď hlupáci, alebo podplatení,“ komentoval Milan Lasica pre SME pád vlády.

Pravicový kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) skončil v októbri len po vyše ročnom pôsobení. Premiérka v parlamente spojila schvaľovanie eurovalu, na ktorom sa koalícia nevedela dohodnúť, s hlasovaním o dôvere. Zo 124 prítomných poslancov za dôveru a euroval hlasovalo len 55. Za nehlasovala SaS Richarda Sulíka.

„Pýtam sa, čo tým dosiahli. Mali sme byť vyradení z eurozóny a EÚ? Pod toto sa žiadny zodpovedný premiér nepodpíše,“ komentovala Radičová rozhodnutie SaS.

Vládnu krízu odštartovala SaS v septembri brožúrou „Euroval cesta k socializmu“. Sulík v nej opísal nevýhody mechanizmu, ktorý mal slúžiť na záchranu eurozóny. Zvyšok pravice ho obviňoval, že si cez euroval robí kampaň a chce nahnať voličov SaS, ktorej klesali preferencie.

Koaličné strany mali na tému euroval sériu rokovaní a koaličných rád. Sulík bol neústupný a minister financií Ivan Mikoš (SDKÚ) začal hovoriť o spojení eurovalu s dôverou vláde. Premiérka bola najskôr proti, neskôr súhlasila.

„Dnes sme európskym daňovníkom zachránili vyše 300 miliárd eur, ktoré by inak išli na záchranu súkromných bánk,“ vyhlásil Sulík po hlasovaní. SaS aj potom, čo položila vlastnú vládu, verila, že pravica môže pokračovať a stačí vymeniť premiéra.

Už o niekoľko dní parlament euroval schválil s prispením opozičného Smeru, ktorý za euroval získal predčasné voľby. Sulík sa stal pre zvyšok pravice nedôveryhodným. Naopak, Fica prestali KDH, SDKÚ a Most-Híd vylučovať z povolebnej spolupráce.

„SaS sa totálne diskvalifikovala,“ povedal šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Pre kresťanských demokratov, ktorí Smer odmietali pre podozrivé financovanie a kauzy, je už dôležité niečo iné. „Pre nás je primárna proeurópska, proslovenská, stabilná a zodpovedná vláda,“ dodal Hrušovský.

Fico si vie po voľbách predstaviť spoluprácu s SDKÚ, KDH aj Mostom-Híd. Naznačuje veľkú koalíciu. „Bude to cesta veľkej vlády a kompromisu.“

Pád vlády priniesol aj odchod prvej ženy v premiérskom kresle z politiky. Radičová už nebude kandidovať a vzdáva sa členstva v SDKÚ. „Je to, ako keby odišiel z FC Barcelona kľúčový hráč Lionel Messi,“ komentoval jej odchod poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý.

Zuzana Petková

Balonik_res.jpg

2.Zmluvy na internete odhalili kauzy

Zrejme ešte nikdy sa žiadna vláda tak nechválila opatrením, ktoré jej zároveň tak uškodilo. Na kauzy ako hayekovci, budova košického Daňového riaditeľstva či platinové sitká mohli novinári a politickí oponenti upozorniť aj vďaka zmluvám, ktoré musia úrady povinne vešať na internet.

Novinku začala vláda zavádzať ako silné protikorupčné opatrenie už pár mesiacov po voľbách, povinnosť pre štátne inštitúcie i samosprávy zaviedli presne pred rokom.

Pravidlá sa viackrát menili, aby sa zamedzilo ich obchádzaniu, poskytovaniu informácií v neprehľadných formátoch či sťažnostiam na znevýhodnenie v konkurenčnom boji. Posledná zmena začne platiť práve v týchto dňoch.

Zmluvy už nebudú zverejňovať firmy, ktoré nie sú stopercentne štátne, tie štátne už nebudú musieť dávať na internet citlivé zmluvy ani technické prílohy a samosprávam postačí namiesto celých faktúr a objednávok zverejňovať iba základné údaje o kontraktoch.

Michal Piško


3.Výpovede lekárov ochromili Slovensko

Ohrozené operácie detí, vystresované matky, ktoré nevedeli, kde a s kým budú rodiť a prevozy pacientov medzi nemocnicami. Výpovede vyše dvetisíc lekárov na začiatku decembra paralyzovali slovenské zdravotníctvo.

Na jeho záchranu vláda vyhlásila núdzový stav, počas ktorého nemálo lekárov protestne ochorelo, aby sa vyhli službe. Na pomoc dorazili vojenskí lekári z Česka.

Stav ohrozenia po troch dňoch ukončilo memorandum, ktoré podpísala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) a šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár. Vláda sa zaviazala, že nebude transformovať nemocnice na akciové spoločnosti, v troch termínoch zvýši lekárom minimálnu mzdu, bude preplácať nadčasy a dofinancuje nemocnice.

Požiadavky lekárskych odborárov zakotvil do zákonov aj parlament. Jedinou nesplnenou požiadavkou zostalo tretie zvýšenie platov, ktoré ich malo zvýšiť na 1769 eur. Odborári odvolali štrajkovú pohotovosť, keď prezident Ivan Gašparovič podpísal zákony.

Ján Krempaský

lekari.jpg

4.Čentéš čaká, Trnka riadi

Voľba generálneho prokurátora, pre ktorú takmer padla vláda, sa ťahá celý rok a ešte stále sa neskončila. Stojí u prezidenta Ivana Gašparoviča, pre ktorého je vymenovanie do tejto významnej funkcie menej ako treťoradý problém.

V decembri 2010 niekoľko poslancov koalície tajne volilo kandidáta Smeru Dobroslava Trnku. Napriek tomu, že za to premiérka Iveta Radičová pohrozila demisiou. V obave zo zradcov koalícia hľadala spôsob, ako voliť tajne, a pritom držať rebelov v šachu.

Z tajného hlasovania sa stalo najprv kontrolované, a potom pravica radšej zmenila rokovací poriadok parlamentu, aby svojho nominanta Jozefa Čentéša zvolila vo verejnom hlasovaní. V obavách z Ústavného súdu nakoniec zvolila Čentéša tajne.

Prezident Ivan Gašparovič zvolený s podporou Smeru však využil nejasnosť ústavy a ani napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý nedal za pravdu obhajcovi tajnej voľby Trnkovi, Čentéša nevymenoval. Trnka je zatiaľ námestníkom zastupujúceho generálneho prokurátora so silnými kompetenciami.

Miroslav Kern

5.Sčítanie poznačila nedôvera

Akcia desaťročia. Tak Štatistický úrad začiatkom roka ohlasoval sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011. Ani sedem mesiacov po jeho skončení však z projektu za 30 miliónov eur nie je známy žiaden údaj. Šéfka úradu Ľudmila Benkovičová zdržanie vysvetľuje antikampaňou, po ktorej ľudia čachrovali s identifikátormi na hárkoch.

Prípravu sčítania pred jeho spustením kritizovalo ministerstvo vnútra i samosprávy, ktoré v zastaralých mapách štatistikov nevedeli nájsť domy, ulice i celé štvrte.

Dôveryhodnosť akcie však spochybnil najmä Úrad na ochranu osobných údajov, ktorý v predvečer rozhodujúceho okamihu sčítania varoval, že zisťovanie údajov nebude anonymné. Stanovisko neskôr zrušila Generálna prokuratúra, pochybnosti verejnosti ostali.

Komisárom tlačivá neodovzdali desaťtisíce ľudí, ďalší ich odovzdávali prázdne alebo nesprávne vyplnené. Ako akcia desaťročia vypálila, plánujú štatistici oznámiť začiatkom roka.

Michal Piško

scitanie.jpg

6.Galko odpočúval. Skončil

Odpočúvanie novinárov Pravdy a riaditeľa TA3 bolo prvým prípadom odpočúvania, pre ktorý na Slovensku padol minister. Kauza sa prevalila v novembrový pondelok a už v utorok premiérka Iveta Radičová oznámila, že minister obrany Ľubomír Galko z SaS skončil.

Novinárov odpočúvala vojenská kontrarozviedka legálne, so súhlasom sudcu a zrejme niekoľko mesiacov. Dôvodom bolo vyšetrovanie únikov informácií z tajnej služby. Galko, ktorý na obranu nastúpil s ambíciou narušiť biznis a klientelistické praktiky, tvrdil, že o ničom nevedel.

Hneď nato sa ukázalo, že tú istú novinárku ako Galko odpočúvali aj za ministra Jaroslava Bašku (Smer), vysvitol aj zvláštny vzťah medzi denníkom Pravda a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý sa podľa prepisu vyhrážal, že dá vyhodiť redaktorku z denníka.

Premiérka zobrala Galkovej SaS ministerstvo úplne a riadi ho sama, dusno medzi stranami bývalej koalície je väčšie. Galka strana obhajovala. Kandiduje ako štvorka.

Miroslav Kern

galko.jpg

7.Daňová budova ukázala Radičovej slabosť

Ústupkom premiérky Ivety Radičovej sa skončila kauza daňovej budovy v Košiciach. Pre slabú pozíciu v SDKÚ si netrúfla odvolať ministra financií Ivana Mikloša, ktorého nominant na čele Daňového riaditeľstva v Košiciach Miroslav Mikulčík bez súťaže pridelil zákazku na prenájom okresnému šéfovi SDKÚ v Nitre Ondrejovi Ščurkovi.

Radičová koncom apríla vravela, že ak by Mikloša navrhla odvolať, pre odpor SDKÚ by sa to skončilo pádom vlády.

Po vypuknutí škandálu hovorila o klientelizme a zmluvu na päťročný prenájom za takmer 6,5 milióna eur žiadala zrušiť. Keď v SDKÚ nenašla spojenca, s kritikou prestala.

Ščurka s daniarmi podpísal novú zmluvu po súťaži, ktorú mimovládne organizácie označili za zmanipulovanú. Kauza pripravila o funkciu iba Mikulčíka, ktorý vzápätí išiel robiť Miklošovi poradcu.

Mária Mihaliková

8.Ústavný súd vie prekvapiť

Koncom januára Ústavný súd prekvapil. Po štyroch rokoch rozhodol, že zákon o zákaze zisku zdravotných poisťovní, ktorý prijala Ficova vláda, je protiústavný.

V rovnaký deň po troch rokoch oznámil, že štát nemôže stavať diaľnice na pozemkoch, ktoré riadne nevyvlastnil. Aj tento zákon napísala bývalá vláda.

Verdikt bol nečakaný najmä pri zákone o výstavbe diaľnic. Ústavný súd predtým takmer dva roky naťahoval čas a váhal, či sa podaním poslancov bude vôbec zaoberať.

Novoročné rozhodnutia akoby naznačili, že po voľbách sa nezmenili len pomery vo vláde, ale aj na Ústavnom súde.

V júni dokonca vyhovel ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej z SDKÚ a za disciplinárne previnenie potrestal predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina zrážkou 70 percent platu na rok.

Veronika Prušová

sud.jpg

9.Na platine zarobil človek SDKÚ

Štát prerobil na predaji platinových sitiek, za ktorý zodpovedali nominanti SDKÚ v Správe štátnych hmotných rezerv. Podnikateľ Michal Hudoba, ktorý v minulosti kandidoval za SDKÚ, v lete kúpil sitká za 670-tisíc eur, ich trhová hodnota dosahovala 2,5 milióna eur.

Platinu získal po elektronickej dražbe, do ktorej zaslal jedinú ponuku. Polícia vyšetruje, či aukcia nebola zmanipulovaná, keďže ponuku mal odoslať sekundu pred jej koncom.

Z hmotných rezerv odišla šéfka Eva Hrinková (nominantka SDKÚ). Ďalší úradníci zodpovední za nevýhodný obchod naďalej pracujú pre štát.

Šéf Smeru Robert Fico hovoril o krádeži SDKÚ. Strana Mikuláša Dzurindu v minulosti vyratúvala na portáli ukradli.sk, o koľko peňazí obrali štát kauzy Ficovej vlády. Po nástupe Radičovej vlády sa portál odmlčal, na platinový škandál nijak nezareagoval.

Mária Mihaliková

platina.jpg

10.Kauza Osrblie

Obvinenie z korupcie padlo v lete aj na poradcu premiérky Martina Novotného. V úplatkárskom prípade spojenom s dostavbou biatlonového areálu v Osrblí je obvinený spolu s bývalým veľvyslancom Igorom Líškom.

Ten podľa polície zobral 29. júla od šéfa stavebnej firmy úplatok 30-tisíc eur za pomoc pri vybavovaní dotácie z rezervy predsedníčky vlády a z rezortu školstva. Polícia Líšku zatkla pri preberaní peňazí, súd ho prepustil v novembri. Ešte v októbri bol prepustený aj Novotný, s ktorým Líška spolupracoval.

Polícia vo vyšetrovaní stále pokračuje. Novotný po prepustení tvrdí, že je nevinný, žiadosti o rozhovor odmieta. Pri vyšetrovaní však priznal, že sa o udeľovanie dotácie pre Osrblie na Úrade vlády zaujímal. Biatlonový zväz o štátne dotácie prišiel. Európsky šampionát, ktorý bude v januári, tak organizuje v provizórnych podmienkach.

Matúš Burčík

osrblie.jpg

ico

Čo bolo pre vás udalosťou roka?

gaspi.jpgIvan Gašparovič, prezident

Udalosťou roka bola podľa mňa takzvaná arabská jar, ktorá naštartovala demokratizačný proces v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky. V Európe zas za udalosť roka považujem dlhovú krízu v eurozóne, ktorá vyústila k potrebe prijatia prísnejšej a zodpovednejšej rozpočtovej politiky štátov EÚ.

radi.jpgIveta Radičová, premiérka za SDKÚ

Prizvanie Slovenska medzi krajiny otvoreného vládnutia, teda k medzinárodnej iniciatíve Open Government Partnership pod iniciatívou prezidenta USA Baracka Obamu a prezidentky Brazílie Dilmy Rousseffovej. Je to mimoriadne významné ocenenie úsilia i opatrení súčasnej vlády v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii a klientelizmu. Zároveň je vyjadrením dôvery, že Slovensko bude v tomto úsilí a na tejto ceste pokračovať aj v budúcnosti.

hruskovsky.jpgPavol Hrušovský, predseda parlamentu za KDH

Myslím, že sú to dve udalosti. Jedna pre Slovensko mimoriadne dôležitá a pre mňa ako pre politika prekvapujúca, ktorou je pád vlády, ústavná kríza a predčasné parlamentné voľby. Druhou udalosťou je smrť Václava Havla. Pozitívne je, že Slovensko aj napriek finančnej kríze a pádu vládu nestratilo hlavu a našlo dosť energie, aby sme sa v problémoch dostatočne vedeli rozhodovať v prospech Slovenska, a krajine sa aj napriek ťažkostiam darí.

fico.jpgRobert Fico, predseda strany Smer

V tomto roku sa odohralo určite veľa dôležitých udalostí u nás aj vo svete. Niektoré príjemne prekvapili, niektoré na druhej strane spoločnosťou otriasli. Dovoľte preto aspoň na záver roka povedať niečo odľahčene. Nás v Smere napríklad veľmi potešilo narodenie syna Roberta Kaliňáka Andreja.

dzuri.jpgMikuláš Dzurinda, minister zahraničia a predseda SDKÚ

V nesmierne zložitom roku pre celú Európu sme si dokázali obhájiť náš záujem v rámci eurozóny vyrokovať pre nás výhodnejší distribučný kľúč v ESM a súčasne udržať Slovensko v jadre ďalšej diskusie. Za prelomové považujem to, že s naším presvedčením o nutnosti spoluúčasti súkromného sektora, o zodpovednejších rozpočtových politikách a o automatických sankciách sa stotožňuje stále viac európskych lídrov.

figel.jpgJán Figeľ, predseda KDH a minister dopravy

V rodinnom živote to bola svadba dcéry Janky a smrť priateľa Rudolfa Baláža. V politickom živote Slovenska to bolo povalenie Radičovej vlády stranou SaS. V medzinárodných vzťahoch to bol pád režimov vo viacerých arabských krajinách, známy ako arabská jar a rozdelenie najväčšej africkej krajiny Sudánu.

bugar.jpgBéla Bugár, predseda strany Most-Híd

Myslím si, že udalosťou roka, a smutnou, je pád vlády. Je to zodpovednosť tých, ktorí nezodpovedným spôsobom uprednostnili svoje stranícke záujmy pred záujmami štátu a občanov. Samozrejme, dajú sa vymenovať aj ďalšie veci. Ako ďalšiu a negatívnu by som uviedol napríklad štrajk lekárov a ich ukazovanie, ako vedia bojovať za svoje platy a ďalšie záležitosti.

sulik.jpgRichard Sulík, predseda SaS

To, že padla vláda, vnímam ako najvýznamnejšiu udalosť. Rozhodli sa nás vydierať a majú po vláde. S tým, samozrejme, súvisí aj schválenie eurovalu. Ak by otázka znela, čo bolo najhoršou správou pre Slovensko, tak by to určite bolo schválenie eurovalu. Najlepšia udalosť mi teraz nenapadne, zrejme ich bolo veľa dobrých.

matovic.jpgIgor Matovič, líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností

Na Slovensku jednoznačne neschopnosť štyroch pravicových strán dohodnúť sa a následný pád vlády. Vo svete je zase arabská jar, ktorá je určite krásnym symbolom a oživením a pre mňa najdôležitejšou udalosťou.

centess.jpgJozef Čentéš, nevymenovaný generálny prokurátor

Udalosťou roka v negatívnom slova zmysle pre mňa bolo marcové zemetrasenie sprevádzané vlnami cunami v Japonsku. Keď som videl v televízií obrázky, bolo strašné, ako tam ľudia zomierali a prichádzali o strechu nad hlavou. Opäť sa ukázala ničivá sila prírody, ktorú niekedy podceňujeme a ubližujeme jej.

dubov.jpgJana Dubovcová, zvolená ombudsmanka a poslankyňa parlamentu za SDKÚ

Pre mňa osobne bolo určite najvýznamnejšie, že mi poslanci pri hlasovaní o verejnom ochrancovi práv dali svoje hlasy. Rovnako aj to, že naša rodina funguje veľmi dobre a nič zlého sa nám nestalo. Celospoločensky najvýznamnejšou, ale nie veľmi povzbudzujúcou udalosťou bol pád vlády. Nepotešilo ma to, ale bol to signál, ktorý sa nedá prehliadnuť.

zemkova.jpgMiloslava Zemková, riaditeľka verejnoprávneho RTVS

V profesionálnej oblasti je to fúzia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu a v osobnej oblasti stužková mojej dcéry.

ftacnik.jpgMilan Ftáčnik, primátor Bratislavy

Najvýznamnejšou udalosťou roka pre mňa bolo zistenie, v akom stave sa naozaj nachádza mesto Bratislava. To človek zistí až v čase, keď začne na jednu kôpku dávať plusy a mínusy. Štyri roky vlastne len budeme sanovať veci, ktoré niekto pred nami nechal nasledovníkom. Z celoštátneho pohľadu bol udalosťou roka rozpad vlády. Nečakal som to a nie je to takto obvyklé. Možno to tiež považovať za negatívnu udalosť, pretože to ohrozuje stabilitu fungovania krajiny.

rasi.jpgRichard Raši, primátor Košíc a poslanec za Smer

Pre mňa ako primátora a pre mesto to boli úspešne zvládnuté MS v hokeji v Košiciach.

bb.jpgBeata Kosová, rektorka Univerzity Mateja Bella

Nedá sa povedať, že v minulom roku bola pre Univerzitu Mateja Bella nejaká jedna najvýznamnejšia udalosť, zažívali sme viacero rovnocenných. Predchádzajúci rok bol pre nás vyrovnaný bez veľkých výkyvov ani negatívnym, ani mimoriadne pozitívnym smerom. Zažívali sme bežné úspechy študentov, takže celkovo to bol asi úspešný rok.

ico

Udalosti roka

Január

Pre výpadok tiesňovej linky 112 zomrela v Kysuckom Novom Meste žena.

V crazy shopoch predávajú drogy ako bylinky a soli.

Február

Riaditeľkou novej RTVS sa stala Miloslava Zemková.

Trnka sa lúči s funkciou v televízii Markíza: niektorí politici sa doteraz „pregrciavali a trtošili“.

Martin Chren odišiel niekoľko mesiacov po kauze hayekovci z postu štátneho tajomníka, stal sa poslancom.

Marec

RTVS predala znelku Večerníčka do reklamy.

Opäť unikli maturitné testy, tento rok z angličtiny.

Apríl

SaS prvýkrát varuje, že nebude hlasovať za euroval.

Sudca Jozef Majchrák spáchal samovraždu.

Máj

Prezident štuchol na hokeji do premiérky lakťom: „Nezavadzajte tu!“

Kukláči zastrelili kanibala Mateja Čurka, našli dve jeho obete.

Jún

Poslanec SaS Stanislav Fořt ako prvý slovenský politik priznal homosexualitu.

Povodeň ničila v Píle a Častej na západe Slovenska.

Júl

Armáda odstaví tanky.

August

Minister práce Jozef Mihál kreslí mapy chudoby, ustupuje od bezplatných sterilizácií.

September

Stovky učiteľov protestovali pred Úradom vlády za vyššie platy.

Larry King bol na Slovensku, myslel si, že na Balkáne. Chválil nás za Havla a Jágra.

Október

Minister školstva Eugen Jurzyca zastavil digitálny projekt Planéta vedomostí.

Predseda KDH Ján Figeľ daroval byt na charitu.

November

V otvorených vojenských lesoch Javorina zranil granát dve lesné robotníčky.

Kukláči aj s vrtuľníkom zadržali bossa piťovcov a desiatky členov skupiny.

Poslanci OKS sa rozišli do troch strán.

December

Lekári prestali očkovať.

Bratislavský zimný štadión je predražený, zistila kontrola.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 617
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 897
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 544
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 321
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 812
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 612
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 548
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 479
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 437
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 408
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: V Česku pribudlo takmer 10-tisíc nových prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 226-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 637 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Ilustračné foto.

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Keď pred štyrmi rokmi skladal Trump prísahu, mal pri sebe rodinu - zľava manželka Melania, Barron, Ivanka, Eric, Tiffany.
CYNICKÁ OBLUDA

Ako presvedčiť boha

Po očividnom úspechu jarného prelietavania proti covidu, cirkevný predstaviteľ opäť v lietadle s relikviou.

Neprehliadnite tiež

Lekári kritizujú osobné vydávanie potvrdení o prekonaní koronavírusu

Komora lekárov považuje za logické, aby kontrolné orgány uznávali certifikáty, prípadne SMS, o pozitivite.

Ilustračné foto.

Na Bali pravdepodobne zavraždili Slovenku

Zadržali podozrivého Indonézana, ktorý sa s ňou poznal a v minulosti sa mali pohádať.

Policajné zložky po samovražednom útoku na Severnej Sumatre.

O očkovanie môžu požiadať aj seniori nad 85 rokov

Aktuálne je otvorených 29 vakcinačných centier, očkuje sa v 66 nemocniciach.

Vakcína Comirnaty sa musí skladovať až pri mínus 70 stupňoch Celzia.

Mazurek, Uhrík aj Ďurica končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).