BRATISLAVA – Odborári a zamestnávatelia vedú spor o výšku minimálnej mzdy, ktorá sa má zmeniť k 1. októbru. Konfederácia odborových zväzov sa zasadzuje za radikálny nárast o jednu štvrtinu z dnešných 4920 korún. „Tým by sa minimálna mzda dostala na úroveň 6190 korún, čo by po zaokrúhlení predstavovalo 50 percent z priemernej mzdy. Čiže o desať percent menej, ako je to v krajinách EÚ,“ znie hlavný argument odborov.
Zamestnávatelia sú ochotní pristúpiť najviac na desaťpercentný nárast, čím by sa výška minimálnej mzdy posunula na 5450 korún. Návrh odborov odmietajú s tým, že by znamenal výrazné zvýšenie nákladov, čo by v niektorých podnikoch viedlo k prepúšťaniu.
Keďže sa obe strany už dvakrát nedohodli ani na kompromisnom návrhu, ktorý by znamenal 13-percentné zvýšenie minimálnej mzdy na 5450 korún, konečné rozhodnutie urobí vláda. Odborári sa pokúsili presvedčiť o správnosti svojich návrhov politické strany. „Zatiaľ nám dali garanciu SDĽ a SDA a zrejme budeme rokovať aj s SDKÚ a SMK,“ povedal podľa TASR prezident konfederácie Ivan Saktor.
Odbory v rokovaniach operujú najmä motivačnou funkciou minimálnej mzdy. Tvrdia, že čím vyššia bude minimálna mzda a rozdiel medzi ňou a sociálnymi dávkami, tým viac bude rásť chuť ľudí zamestnať sa. „Často sa spája rast minimálnej mzdy s rastom zamestnanosti, ale je to chyba. Dá sa totiž predpokladať, že reálnym efektom bude vyššia nezamestnanosť,“ myslí si analytik Tatrabanky Róbert Prega. „Konkurencieschopnosť niektorých podnikov je otázna a je pravdepodobné, že také firmy začnú nariadenie o minimálnej mzde obchádzať,“ upozornil Prega. Ak by tak nespravili, hrozil by im taký nárast nákladov, ktorý by vyústil do prepustenia časti zamestnancov.
Snahu odborov zvyšovať zamestnanosť prostredníctvom inštitútu minimálnej mzdy spochybňujú analytici aj zamestnávatelia. „Primárnym problémom pre zvyšovanie platov na Slovensku je vysoká nezamestnanosť. Kým nebudú pribúdať nové pracovné miesta, nezostane ani priestor pre rast miezd,“ povedal Prega.
Odbory môžu presviedčať vládnych politikov ešte necelý mesiac. Pravdepodobne na konci augusta vláda rozhodne o definitívnom raste minimálnej mzdy sama, bez ďalšieho rokovania v tripartite. Okrem rokovaní zatiaľ odborári žiadnu inú možnosť, nevynímajúc nátlakové akcie na presadenie svojich návrhov nepripravujú. „O tom sa nehovorilo. Veríme, že vláda zváži naše argumenty,“ tvrdí hovorca konfederácie Ľubomír Čierny.
JURAJ JAVORSKÝ
minimálna mzda dnes 4920
návrh odborov 6190
návrh zamestnávateľov 5450
optimálna výška minimálnej
mzdy podľa odborov 7420