Mečiar bránil Dubovskú ako Martinkovú

BRATISLAVA – Vladimír Mečiar tvrdí, že bývalá poslankyňa SOP a súčasná kandidátka na poslankyňu HZDS Diana Dubovská pracovala pre HZDS aj v čase, keď bola oficiálne poslankyňou SOP.


ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

BRATISLAVA – Vladimír Mečiar tvrdí, že bývalá poslankyňa SOP a súčasná kandidátka na poslankyňu HZDS Diana Dubovská pracovala pre HZDS aj v čase, keď bola oficiálne poslankyňou SOP.

Zaradenie manželky podnikateľa Jozefa Majského na kandidátku obhajoval Mečiar na nedávnom sneme HZDS v Nitre krikom a slovami o jej ohromných zásluhách pre hnutie. Denník Nový Čas zverejnil prepis Mečiarovej odpovede na kritiku niektorých delegátov snemu, že Dubovská dostala na kandidátke prednosť aj pred dlhoročným členom Ivanom Gašparovičom.

„Kritizujete, že prišla z inej strany. Áno, v tej strane robila dlhú dobu, ale pre HZDS!“ kričal Mečiar na delegátov snemu. Podľa neho robila Dubovská pre HZDS svoju tichú prácu. Jej aktivity v prospech hnutia vraj spočívali v tom, že pomáhala v zahraničnopolitickej oblasti. „Dubovská je jediný človek, s ktorým sme mohli kontaktovať a cez neho získavať kontakty na centrály NATO a centrály v Bruseli. Nikto z našich funkcionárov tento kontakt nemal. Vy ju dnes vítate ako cudzí element? Po toľkej robote? Čo myslíte, že Slovensko končí na okresných chotároch?“

Podobne citovo obhajoval Mečiar aj iné blondínky, ktoré sa objavili v minulosti v jeho blízkosti. Asi najviac už nebohú Blaženu Martinkovú.

Bývalý pokladník HZDS Peter Novotný, ktorý odišiel z hnutia po nominačnom sneme, menoval medzi dôvodmi svojho odchodu aj Dianu Dubovskú. Podľa neho nominácia Dubovskej odporuje stanovám, pretože nie je členkou hnutia aspoň jeden rok. „Som si viac než istý, že Diana Dubovská dodnes nemá ani preukaz HZDS a na kandidátke je takých prípadov viac,“ povedal. Myslí si, že v pozadí presadenia manželky Jozefa Majského na 33. miesto kandidátky nie sú peniaze. Peter Novotný vyslovil odvážnu domnienku, že je potrebné „porovnať vizáže“ pani Dubovskej a „už nebohej odborníčky na mnohé oblasti“.

(rf)

Mesiarik: Predseda HZDS už porozprával všeličo

BRATISLAVA – Podpredseda SOP Marián Mesiarik si nemyslí, že by Dubovská bola v jeho strane škodnou a pracovala pre HZDS, aj keď bola poslankyňou SOP. „Mečiar už povedal všeličo. Jeho výroky treba brať s rezervou, lebo niekedy hraničia s nepredstaviteľnou fantáziou, dokonca s chorobnosťou,“ tvrdí Mesiarik.

„Ja ako podpredseda SOP som nikdy necítil, že by robila prácu pre inú stranu,“ pokračuje Mesiarik, „naopak, pani Dubovská vždy hlasovala veľmi blízko našim predstavám, často sa so mnou radila v sociálnej oblasti. Ak to aj tak bolo, ako hovorí Mečiar, nemyslím si, že by tým poslanecký klub nejako veľmi trpel. Pani Dubovská nemala v klube také veľké slovo, aby celý klub ovplyvňovala. Skôr si ale myslím, že sú to chorobné výlevy pána Mečiara.“

Dubovská tvrdí, že Mečiarove vety zo snemu HZDS médiá účelovo vytiahli z kontextu, pretože hovoril aj o iných osobách a jej venoval malú časť svojho príhovoru. Odmieta slová, že by robila pre inú stranu. „Ja som zastupovala v prvom rade svoju krajinu a tým sa snažila prekonať istú fóbiu voči HZDS. My sa potrebujeme dostať do NATO, vnútri si vyriešiť naše vnútorné problémy. Veľmi mi na tom záležalo, nie ako niektorým kolegom, ktorí vyvážali naše problémy von. Chcela som, aby sa robila zahraničná politika, aká sa má robiť. Že sme jednotní navonok,“ povedala. (rf)

Mečiarove blondíny


ANNA NAGYOVÁANNA NAGYOVÁ

Žena, ktorú vzal namiesto svojej manželky aj na audienciu u pápeža. Ján Čarnogurský vtedy povedal, že je nevkusné, aby si Mečiar priviedol k Svätému otcovi frajerku.

V čase šéfovania Kancelárii predsedu vlády bola Nagyová ako jediná prítomná pri rozhovore vtedajších predsedov vlád Mečiara s Klausom o delení ČSFR. Mečiar o nej tvrdil, že má informácie, ktorými by ho do 24 hodín zničila. V médiách sa veľa špekulovalo aj o ich intímnom vzťahu. Nagyová, prezývaná aj Železná Anna, bola niekoľko rokov považovaná za Mečiarov tieň. Odišla od neho v roku 1996, neskôr začala podnikať. Dobre si rozumela aj s Ivanom Lexom.

Za dvanásť rokov urobila hviezdnu kariéru. Žilinčanka sa po príchode do Bratislavy zamestnala v knižnici. Pracovala ako sekretárka riaditeľa vládneho hotela Bôrik, neskôr v Správe účelových zariadení SAV. Pred novembrom 1989 bola na legislatívnom odbore Úradu vlády, v roku 1990 sa stala osobnou tajomníčkou premiéra Milana Čiča.

Mečiar tvrdil, že Nagyovú len zdedil, ale vypracovala sa až do pozície riaditeľky jeho kancelárie. Organizovala stretnutia, prijímala návštevy na najvyššej úrovni.

V roku 1993 dostala Nagyová bezvýznamnú cenu Ave Femina – ocenenie jej práce pre spoločnosť. Pri tejto príležitosti usporiadal premiér Mečiar honosnú recepciu vo vládnom paláci, kde museli byť prítomní všetci vtedajší ministri. V lete 1996 úradovala bez Mečiara, ktorý na pár dní zmizol z dohľadu verejnosti. Vraj mal zápal ucha. Keď sa Mečiar vrátil, Nagyová si musela vziať dovolenku a na Úrad vlády sa už nikdy nevrátila. Hovorilo sa, že jedným z dôvodov mohla byť aj jej zaangažovanosť do privatizácie Nafty Gbely. Neskôr sa objavili informácie, že Nagyová si na pobreží Costa Blanca kúpila vilu len rok potom, ako od Mečiara odišla.


BLAŽENA MARTINKOVÁBLAŽENA MARTINKOVÁ

Manželka privatizéra Karola Martinku, amatérska speváčka, blondínka v kyprými tvarmi vystriedala Nagyovú. Mečiar jej prítomnosť v svojej blízkosti obhajoval aj pred parlamentom, nedal na ňu dopustiť. Často sa spomínal aj možný intímny vzťah.

Keď sa zúčastnila s expremiérom Mečiarom na rokovaní s rakúskym kancelárom Klimom, novinári aj poslanci opozície sa zaujímali, kto je pani Martinková. Mečiarova hovorkyňa nevedela odpovedať, a tak povedala, že je „poradkyňou pre všetko“. Odvtedy sa zrušili aj tlačové besedy po rokovaniach vlády.

Mečiar bránil Martinkovú hysterickým krikom. Povedal, že Martinková je „jeden zo vzácnych ľudí, u ktorých sa národná hrdosť skĺbi s obrovskou mierou vzdelanosti, prehľadu, a všetko, čo má a vie, vrátane svojich súkromných peňazí, dáva pre službu vlasti všetko“. Vyhlásil, že urobila pre našu integráciu viac ako všetky strany vtedajšej koalície (HZDS, SNS a ZRS). Odvtedy mala prezývku poradkyňa pre všetko a zadarmo. Neskôr sa zaradenie Martinkovej zmenilo na šéfku osobného tímu a zástupkyňu vedúceho predvolebnej kampane HZDS.

Keď v roku 1998 na verejnosť preniklo, že Martinková už pre Mečiara nepracuje, redaktor Rádia Twist sa opýtal hovorcu vlády Jozefa Krošláka na dôvod jej odchodu, ten mu odpovedal protiotázkou: „Prečo ste sa vy vzdali svojej frajerky?“ Krošlák prišiel o miesto.

Karol Martinka sa neskôr ukrýval v Rakúsku a jeho žena bola s ním. Vzbudila pozornosť aj v susednej krajine, keď pred dvoma rokmi 15 ranami nožom dobodala svojho vtedy deväťročného syna Filipa, ktorého zachránil až otec. Sama po čine vyskočila z balkóna z trojmetrovej výšky a zranila sa. Vlani sa na psychiatrickej klinike vo Viedni obesila na opasku od župana.

DIANA DUBOVSKÁ
Najnovší prírastok do skupiny Mečiarových blondín, ktoré bývalý premiér veľmi emotívne obhajoval, ako veľa urobili pre HZDS a krajinu.

ZDENKA KRAMPLOVÁ
Nebola výraznou blondínkou pri Mečiarovi, ale napriek tomu sa táto pôvodom poľnohospodárka stala ministerkou zahraničných vecí a podpredsedníčkou HZDS. Patrila medzi nevýrazných úradníkov vládneho aparátu a do funkcie ministerky ju Mečiar dosadil v lete 1997. Jej prvé verejné vystúpenie dopadlo katastrofálne, po ňom sa stiahla a pred novinárov sa odvážila prísť až po niekoľkých mesiacoch. Mečiar ju charakterizoval jednou vetou: „Je to taká hruštička húževnatá…“

JANA PRÁGEROVÁ
Takisto jedna zo žien, ktorá dostala prezývku Mečiarova blondínka, ale sama sa o to zaslúžila najmenej. Bola pracovníčkou STV a odmoderovala iba tri mítingy HZDS, za čo dostala v STV výpoveď. Dnes tvrdí, že by už nemoderovala mítingy žiadnej strane, vzťah s Mečiarom bol pravdepodobne len pracovný.

MIRIAM R. (ROSINOVÁ?)
Hoci Mečiar tvrdí, že od roku 1998 nebola pri jeho boku žiadna blondínka, pred dvoma rokmi sa jedna pri ňom objavovala. Bola záhadná, nik nepoznal jej meno, sama povedala, že je Miriam R. Rezervovaná blondínka sa pri Mečiarovi dlho nezdržala.

ŽANETA PITTNEROVÁ
Veľmi často sa pri Mečiarovom boku objavuje šéfka mediálneho odboru hnutia. Mladá dáma, ktorej vzťah s Mečiarom je pracovný, je údajne spolužiačkou jedného zo synov predsedu HZDS. Bola redaktorkou Košického večera.

EVA ANTOŠOVÁ
Od apríla je ústrednou tajomníčkou HZDS a na kandidačnej listine pre parlamentné voľby je na druhom mieste hneď za Mečiarom. Svoj vzťah s predsedom HZDS charakterizuje ako vzťah poslušnej žiačky a prísneho učiteľa. Podľa týždenníka Plus 7 dní sa vzostup Antošovej považuje za začiatok generačnej výmeny v hnutí. Je primátorkou Novej Dubnice, v ktorej má klan Mečiarovcov hotel Dynamic. (r)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 2. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 3. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 4. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 5. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 10. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 153
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 687
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 921
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 285
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 134
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 971
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 782
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 695
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 497
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 888

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.

EKONOMIKA

Slovenka hľadá startupy v Keni či Vietname

Naša predstava o treťom svete je mylná.

Neprehliadnite tiež

Kotlebov galavečer na Gemeri nechcú, biskup zrušil omšu

Šimko: Keď môžu sedieť v parlamente, môžu aj v našom kultúrnom dome.

Lajčák s veľvyslancom Japonska hovorili o politickom dialógu aj investíciách

Zdôraznil, že Japonsko je dôležitým partnerom Slovenska v politickej aj ekonomickej sfére.laj

Po Slovensku sa bude opäť presúvať vojenská technika

Upozornenie sa týka troch cestných presunov a jedného železničného transportu.

LOVÍME HOAXY

Článok ‘V USA prebieha pokus o odstavenie Trumpa od moci‘ je hoax

Konšpiračný magazín naznačuje, že v Spojených štátoch prebieha riadený pokus o odstavenie prezidenta.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop