Oficiálny majiteľ bytu spolupracoval s Pentou aj s Jirkom Malchárkom.
BRATISLAVA. Na Vazovovej ulici v Bratislave je aj byt, v ktorom sa podľa údajného dokumentu SIS Gorila v rokoch 2005 a 2006 tajne schádzal spoločník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s politikmi.
Byt je napísaný na podnikateľa, ktorý s Pentou spolupracoval. Keďže redakcii sa s ním nepodarilo spojiť, jeho meno nezverejňuje.
Figuruje aj vo firme, ktorá oficiálne vlastní vilu bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka, ktorého Gorila spomína ako človeka riadeného Pentou.
Malchárek aj Penta informácie z Gorily označili za nezmysly. Bližšie sa nevyjadrujú. Rovnako ani ďalšia aktérka kauzy, šéfka FNM Anna Bubeníková.
Gorila vyráža však dych priamočiarosťou, s akou bábkovodič vedie svoje bábky, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
List Magalovi
Súčasťou dokumentu zverejneného na internete je list príslušníka SIS z marca 2007 adresovaný jej vtedajšiemu riaditeľovi Jozefovi Magalovi.
Opisuje v ňom, ako spomínaný byt legálne odpočúval zo svojho bytu v susedstve. Na základe toho Gorila vznikla.
Uvedený fakt má potvrdený novinár Tom Nicholson, ktorý sa kauze venuje. Pod podmienkou anonymity ho včera SME potvrdil aj ďalší zdroj blízky bezpečnostným zložkám.
Oslovení obyvatelia domu o majiteľovi bytu, ktorý má bydlisko inde, nepočuli. Majiteľ reštaurácie v dome potvrdil, že tam v minulosti videl Malchárka aj iných politikov.
Zháňali rušičky
V januári 2006 podľa Gorily podnikateľ začal zháňať rušičky, lebo mal podozrenie, že ho opočúvajú. Nielen do bytu, ale aj do Malchárkovej kancelárie na ministerstve.
Minister Juraj Miškov z SaS potvrdil, že sú tam namontované.
„Ukazovali mi, ako sa používajú, keď som nastúpil, ale ja som ich ani raz nezapol, nevidel som v tom žiadny zmysel.“
Nevie však, či rušičky kúpil Malchárek alebo ešte jeho predchodca Pavol Rusko.
Prokuratúra osloví Mitríka
BRATISLAVA. Prípadom údajného dokumentu SIS s názvom Gorila sa bude zaoberať špecializovaný tím generálnej prokuratúry.
„Na základe rozhodnutia vedenia Generálnej prokuratúry SR bude 2. januára 2012 vytvorený špeciálny vyšetrovací tím, ktorý opätovne otvorí už v minulosti vyšetrované prípady Gorila a Gorila 1. S týmto cieľom si dalo predložiť príslušné spisy,“ povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.
Prvým úkonom, ktorý vyšetrovací tím urobí, bude opätovná žiadosť riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Karolovi Mitríkovi z SDKÚ o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS.
„Takejto žiadosti sa v minulosti nevyhovelo,“ upozornila hovorkyňa.
Súčinnosť SIS pri novom vyšetrovaní ohlásila premiérka Iveta Radičová.
Matúš Burčík
Politici sa k žralokom nehlásia
Finančné skupiny sa s politikmi vraj stýkajú „na oficiálnej báze“.
BRATISLAVA. Politici tvrdia, že sa kontaktom s finančnými skupinami skôr vyhýbajú a keď sa s nimi stretávajú, tak oficiálne.
„Predpokladám, že sa určite nestretávajú v nejakom konšpiračnom byte,“ odpovedal podpredseda Smeru Peter Kažimír na otázku, či sa politici strany vídajú s predstaviteľmi finančných skupín.
Sám sa kedysi ako štátny tajomník ministerstva financií oficiálne stretol s predstaviteľmi Istrokapitálu, ktorý ovláda Poštovú banku.
„Nie je mi celkom zrejmé, prečo by sa s nimi mali politici priamo stretávať,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Keď bol na gymnáziu, dvaja spolumajitelia J&T chodili do vedľajšej triedy, hovorí. Dvadsať rokov sa s nimi však vraj nestretol.
Nestýkajú sa, nepoznajú
„S týmito ľuďmi sa nestretávam. Vôbec,“ povedal podpredseda SaS a bývalý minister obrany Ľubomír Galko. Pokiaľ vie, podobne si počínajú aj ďalší predstavitelia SaS.
Podpredseda MostaHídu Ivan Švejna hovorí, že sa s ľuďmi z finančných skupín nestretáva a okrem Jozefa Špirka z Penty, ktorý je zároveň vo vedení Republikovej únie zamestnávateľov, sa s nikým z nich ani nepozná.
Politici zo všetkých strán hovoria, že ich skupiny nikdy nefinancovali.
Ľudia z vedenia SDKÚ včera nedvíhali telefón. Na dovolenke bol aj hovorca strany.
Penta sa stretáva
„Samozrejme, že sa stretávajú,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Nerozumie, prečo sa na stretnutia s politikmi pozerá inak v prípade finančných skupín a iných veľkých firiem či bánk.
Stretnutia podľa neho prebiehajú oficiálne. Žiadnu zo strán však podľa Danka nesponzorovali. Skupina vlastní banku, podniká v zdravotníctve aj v nehnuteľnostiach.
Istrokapitál odpísal, že ako akcionári banky sa pravidelne stretávajú s predstaviteľmi NBS, ministerstva financií či dopravy, ktoré má tiež v banke akcie. „Stretnutia prebiehajú na oficiálnej báze.“
Najznámejším prípadom, zvláštnych stykov s finančnými skupinami je pobyt bývalého ministra financií Jána Počiatka zo Smeru v Monaku na jachte J&T krátko pred zverejnením oficiálneho výmenného kurzu koruny a eura.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
