BRATISLAVA. A to nielen v rámci Vyšehradskej štvorky, ale aj Európy. "Napriek tomu je na protikorupčných opatreniach na Slovensku ešte roboty ako na kostole," konštatovala v rozhovore pre TASR.
Podotkla, že s touto problematikou má problém väčšina vlád sveta a aj z tohto dôvodu vznikla iniciatíva USA a Brazílie na otvorenú transparentnú vládu. SR je v prvej skupine vybraných krajín práve vďaka zmenám, ktoré sa udiali za takmer rok a pol. "Táto iniciatíva má napomôcť prostredníctvom nadnárodnej siete a štruktúr, aby sme vládnutiu dodali viac transparentnosti a otvorenosti," priblížila Radičová.
Predsedníčka vlády si nemyslí, že presadzovanie transparentnej politiky na Slovensku je primárne o jej starých alebo nových predstaviteľoch. "Je to o kultúre v politike, o kultúre demokracie, pretože nestačia iba zákony a pravidlá. To, ako funguje demokracia, je predovšetkým o tom, aký život dávate tým pravidlám a ako ich realizujete v každodennom rozhodovaní. Vymáhateľnosť demokracie a otvorenosti je problém, s ktorým sa snažia vyrovnať skoro všetky krajiny," pripomenula.
Podľa nej je najdôležitejšia podoba demokracie vtedy, keď zabezpečuje garanciu uplatňovania práv a menšín vo vzťahu k väčšine. K tomu sú potrebné nástroje, politickí partneri, ale predovšetkým silná občianska spoločnosť. "To je tá najdôležitejšia kontrola, ktorú vlády majú," podčiarkla Radičová.