Objednala si ho občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu, ktorá už niekoľko mesiacov vedie kampaň proti rasizmu. Pre opýtaných by bol zo skupín bývalých väzňov, Rómov, černochov, Židov a Maďarov najprijateľnejší iný štátny príslušník.
Ako dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave uviedla Tatiana Rosová z uvedenej agentúry, po prvýkrát sa v prieskume objavila skupina skinheadov, s identifikáciou ktorej občania nemali ťažkosti. Tak sa stalo, že sa skinheadi dostali hneď na druhé miesto za narkomanov, ktorých by respondenti nechceli za susedov. Za nimi skončili alkoholici, bývalí väzni a Rómovia. Aj keď by toto etnikum nechcelo za suseda asi 66 percent opýtaných, v porovnaní s inými prieskumami došlo v tomto prípade k posunu akceptácie Rómov.
Podľa Rosovej majú ľudia najväčší strach z toho, keď večer stretnú na ulici skinheadov. Určitú mieru strachu priznalo 71 percent respondentov. S obavami z Rómov sa zverilo asi 64 percent a z opilcov 55,8 percent opýtaných.
Prieskum tiež ukázal, že väčšiu toleranciu k uvedeným skupinám občanov prejavujú mladší ľudia vo veku od 20 do 29 rokov. Viac averzie voči Rómov dali najavo muži a obyvatelia Košického, Prešovského a Nitrianskeho kraja. Najväčší sociálny dištanc k černochom majú občania nad 59 rokov s nižším vzdelaním a z menších miest.
Iniciatívu Ľudia proti rasizmu zaujímala aj skutočnosť ako verejnosť prijíma ich kampaň. Ako povedal jej koordinátor Ladislav Ďurkovič, je pre nich potešiteľné, že ju zaregistrovalo okolo 70 percent opýtaných. Pokračovať bude aj v najbližších mesiacoch a ďalší prieskum začiatkom leta by im mal ukázať, do akej miery sa im podarilo v spoločnosti potlačiť prvky rasizmu. Vyzdvihol spoluprácu s políciou, ktorá sa aktívne zapojila do odhaľovania rasovo motivovaných činov.