BRATISLAVA. Práca sudcov bude pod väčšou kontrolou. Od 1. januára vstupuje do platnosti druhý veľký balík zmien v justícii, ktorý obsahuje zmeny týkajúce sa priamo práce sudcov ako aj rokovaní Súdnej rady SR a disciplinárnych konaní.
Sudcov opäť čaká pravidelné päťročné hodnotenie ich práce a dodržiavania zásad sudcovskej etiky, čím chce rezort spravodlivosti vytvoriť tlak na vyššiu kvalitu v súdnictve.
„Treba si uvedomiť, že sudcovská funkcia je doživotná a všetky ostatné funkcie majú systém umožňujúci hodnotenie, teda skladanie účtov tým, že majú nejaké volebné obdobie,“ upozornila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Toto chýbalo v súdnictve a preto hľadali mechanizmus, aby neprevládla „ležérnosť“. Po otvorení justície má byť hodnotenie sudcov ďalším nástrojom verejnej kontroly. Žitňanská upozorňuje, že aj v zahraničí všetky systémy, v ktorých je doživotný mandát sudcu, poznajú nejakú formu jeho hodnotenia.
Slovenské päťročné hodnotenie sudcu bude komplexné - obsiahne jeho posúdenie z kvantitatívnej stránky, ale posúdi aj kvalitu jeho práce.
Súbežne s tým sa každý rok bude robiť štatistický výkaz sudcu – ten podchytí len kvantitatívnu stránku práce sudcu a zverejnia ho. Prvý raz tieto výkazy vypracujú predsedovia súdov k 31. marcu 2012.
„Na základe týchto ročných štatistických výkazov bude môcť každý, aj samotný sudca, porovnať prácu s inými sudcami, ktorí majú porovnateľnú agendu,“ zdôraznila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková.
Výkaz bude obsahovať aj priemernú výkonnosť v rámci celého Slovenska. Z výkazu sa bude dať zistiť, koľko vecí, teda prípadov sudca skončil, koľko vecí bolo vybavených úplne, teda skončili sa právoplatne, koľko rozhodnutí je meritórnych (týkajú sa samotnej veci), koľko je procesných (ovplyvňujú vec, ale netýkajú sa podstaty sporu), koľko mal sudca k dispozícii pojednávacích dní a koľko ich využil, aký je sudca aktívny vo vzdelávaní sa.
Predseda súdu sa bude môcť k výkazom vyjadriť a zvážiť, či sú potrebné opatrenia na zlepšenie výkonnosti sudcu alebo nie. Výkaz môže byť pre neho aj návodom na zistenie, že v nejakom prípade sú vážne prieťahy.
„Tie sú závažným disciplinárnym previnením,“ upozornila Kolíková, podľa ktorej výkaz môže byť prvým podnetom pre šéfa súdu, aby sa viac zaoberal prácou sudcu. Výkazy by však nemali byť strašiakom na prípadné disciplinárne konania, ale spätnou väzbou.
Sudcu, ktorého pravidelné päťročné hodnotenie ukáže nedostatky, opätovne zhodnotia po roku. Keď sa preukáže, že sudca stratil odbornú spôsobilosť byť sudcom, môže prísť o talár.
Prvé negatívne hodnotenie sudcu sa bude posudzovať ako disciplinárne previnenie. Ak aj opakované hodnotenie bude so záverom „nevyhovel“, pôjde o závažné disciplinárne previnenie.
Ak sudca bude trikrát vo svojej profesionálnej kariére hodnotený so záverom „nevyhovel,“ už môže ísť o závažné disciplinárne previnenie nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu.
„Nie je cieľom apriori trestať, cieľom je aj motivovať, ja verím v konkurenciu,“ hovorí na margo nových hodnotení, ale najmä ročných štatistických výkazov Žitňanská. Sudcovia prvý raz uvidia svoje výsledky v porovnaní s ostatnými a pre človeka je podľa ministerky prirodzené, že nechce byť najhorší.
Do hodnotení sa zavedie systém bodovania, pričom bodovať bude predseda grémia/kolégia (po novom volený sudcami), ktorý je súčasne hodnotiteľom, predseda súdu a hodnotiaca komisia, ktorú vytvára sudcovská rada.
„Snažili sme sa hodnotenie nastaviť tak, aby v to mali sudcovia dôveru, aby sudca nemohol byť cez proces hodnotenia šikanovaný,“ upozornila Kolíková.
Ak sudca nesúhlasí s výsledkom hodnotenia, môže voči nemu podávať námietky, s ktorými sa vyrovná sudcovská rada. Prípadný výsledok „nevyhovujúci“ preskúma disciplinárny súd, na ktorom po novom platí systém náhodného vytvárania senátov pre každú vec.
„Tam je priestor pre sudcu, aby sa mohol riadne hájiť a brániť pred disciplinárnym súdom, ktorým veríme, že ani spôsobom ich vytvárania nedáva priestor na manipuláciu predurčovať vopred, kto v tom senáte bude,“ tvrdí Kolíková.
Žitňanská pripomína, že po prvom balíku justičných zmien už verejnosť môže vidieť, ako sa vyberajú sudcovia a kto sa nimi stáva, teraz bude možné sledovať aj to, ako sudca pracuje.
„Od 1. januára budeme zverejňovať aj súdne rozhodnutia, to znamená, že aj podľa mien jednotlivých sudcov sa budú dať vyhľadať jednotlivé súdne rozhodnutia,“ uviedla ministerka.
Na konci zas budú pre tých sudcov, ktorí možno zlyhajú a porušia povinnosti sudcu, úplne otvorené disciplinárne konania. Celý profesijný život sudcu sa tak dostáva pred zrak verejnosti.