BRATISLAVA. Slovensko je ešte stále ďaleko od perfektnej spolupráce medzi štátnou správou a samosprávami. Na stretnutí s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) to povedal prezident Ivan Gašparovič.
"Máte na pleciach veľkú zodpovednosť práve kvôli kompetenciám a chýbajúcim zdrojom, s ktorými by ste tieto kompetencie mali napĺňať," adresovala hlava štátu prítomným.
Prezidenta však teší, že si predstavitelia VÚC vedia navzájom pomáhať.
Pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami majú predsedovia samospráv podľa Gašparoviča svoju úlohu a povinnosť.
"Vysokú politiku nemôžu robiť začiatočníci. Aj vy môžete byť svojimi výsledkami práce, ktorú občania vedia veľmi rýchlo zhodnotiť, ozaj základom pre štrukturovanie nových politických síl vo vláde, v parlamente," zdôraznil.
Šéfovia samospráv hlave štátu odovzdali deklaráciu pri príležitosti 10. výročia jej vzniku.
V dokumente zdôrazňujú, že uvítajú každú spoluprácu s ústavnými činiteľmi, ktorá napomôže odstraňovaniu regionálnych rozdielov a väčšej prosperite všetkých slovenských krajov.
"Práve pred desiatimi rokmi župy znova nadobudli svoj stratený význam. Tým, že sú župani a župné zastupiteľstvá priamo volené občanmi, tak sa demokracia dostala bližšie k ľuďom v území," povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo (SDKÚ).
Samosprávne kraje sa po prvom desaťročí svojej existencie podľa predsedov VÚC stali neoddeliteľnou súčasťou spoločenského diania i každodenného života v jednotlivých regiónoch, okresoch, mestách i obciach.
"Preto považujeme za dôležité aj pre budúcnosť zachovať minimálne súčasnú mieru decentralizácie. Kraje ukázali svoju životaschopnosť a efektívnosť vynaloženého úsilia a zdrojov pre blaho svojich obyvateľov," vyhlásili v dokumente.
K významným kompetenciám, ktoré priniesla decentralizácia verejnej správy, šéfovia samospráv podľa deklarácie pristupujú zodpovedne a vyhlasujú tiež, že sa hrdo hlásia ku konštruktívnej spolupráci s európskymi regiónmi.