SME

Bude najbližší pápež čierny?

Podobné úvahy budú aktuálne aj počas najbližšieho konkláve.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V roku 1900 žili na africkom kontinente dva milióny katolíkov, dnes ich je viac ako 140-miliónov. Podľa poslednej Pápežskej ročenky, ktorá bilancuje rok 2009, 15,2 percenta katolíkov pochádza z Afriky. Tam sa najdynamickejšie zvyšuje aj počet biskupov, kňazov a seminaristov.

Tisíc mŕtvych misionárov

Na situáciu reaguje aj Vatikán. V roku 2009 sa tu konala špeciálna biskupská synoda o Afrike, Benedikt XVI. tam absolvoval už dve cesty, keď navštívil Kamerun, Angolu a Benin.

Jeho predchodca Ján Pavol II. sem cestoval až šestnásťkrát a navštívil 42 z 53 krajín. Podľa misionára Gérarda Chabanona, ktorý 20 rokov pôsobil v Tanzánii, sa aj to podpísalo pod vzrast kresťanstva na miestnej úrovni. Katolícka cirkev dnes v Afrike spravuje vyše 58-tisíc školských a takmer 18-tisíc zdravotníckych zariadení. Spolu tam pôsobí asi 27-tisíc misionárov.

SkryťVypnúť reklamu

Počas uplynulých 30 rokov ich zahynulo takmer tisíc. „Sú ľahkým terčom, lebo nemajú ochranku ani bezpečnostné vybavenie humanitárnych agentúr,“ povedal týždenníku Famiglia Cristiana Claudio Marano, misionár v Burundi.

Problém so šamanmi a celibátom

Katolíci aj moslimovia sa v posledných rokoch musia vyrovnávať s konkurenciou rôznych pentekostálnych cirkví. Ich príťažlivosť spočíva vo vytváraní malých komunít združených okolo charizmatického lídra, v liturgii plnej tancov a spevov a v hlásaní takzvaného evanjelia prosperity – ak sa budeš modliť s naozajstnou vierou, Boh ti automaticky dá zdravie, majetok, úspech.

O interkulturálny prístup sa usiluje aj katolícka cirkev, odmieta však prílišnú benevolenciu v niektorých liturgických, organizačných a vieroučných princípoch. Napriek tomu je medzi omšou v Európe a v Afrike veľký rozdiel. „Keď misionár po dlhom čase práce v Afrike príde do Európy a slúži svätú omšu, cíti sa ako na pohrebnej omši spojenej s najsmutnejšou tryznou. Kontrast je veľký. V poľskom kostole je smutno rovnako ako inde na Západe,“ povedal Vatikánskemu rozhlasu poľský misionár v Kamerune Ryszard Kusy.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je miestna kultúra prerastená prvkami tradičných afrických náboženstiev. „Dodnes pociťujeme vplyv mágie na život obyvateľov. Kňaz alebo rehoľnica pochádzajúca z miestneho obyvateľstva sú sami presýtení vierou v kúzla a povery. Nie vždy vkladanie biskupových rúk alebo rehoľné sľuby spôsobia zánik povier alebo strachu pred vplyvom kúzel,“ hovorí misionár Kusy. Kňaza si tak často miestni obyvatelia zamieňajú s dobrým šamanom, ktorý kúzlami zbaví človeka rôznych chorôb alebo ženy neplodnosti.

Problémom pre domorodých kňazov je aj celibát. V niektorých oblastiach Kamerunu je vžitá aj predstava, že človek, ktorý zomrel bezdetný, nedosiahne večný život a bude musieť blúdiť v podsvetí. Kusy priznáva, že niektorí domorodí kňazi sa „poistia“, aby po smrti mali voľný prístup do večnosti. „Hodnotenie z európskeho hľadiska je jednoduché, ale nie vždy spravodlivé a úplné. Neznamená to, že by sme mali privierať oči a schvaľovať taký prístup, ale mali by sme mať pred sebou jeho motivácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Farebný pápež

Napriek spomínanej vitalite sú africkí klerici vo vysokých cirkevných pozíciách zastúpení skromne. Zo 109 kardinálov – voličov len 12 pochádza z čierneho kontinentu. Z nich dvaja zastávajú top pozície vo Vatikáne: Robert Sarah z Guiney vedie charitatívnu Pápežskú radu Cor Unum, Peter Turkson z Ghany šéfuje Pápežskej rade pre spravodlivosť a pokoj. Najvyššie postaveným Afričanom v rímskej kúrii ostáva zosnulý beninský kardinál Bernardin Gantin, ktorý v rokoch 1984 – 1998 viedol Kongregáciu pre biskupov a bol aj dekanom kardinálskeho zboru, na čele ktorého ho neskôr vystriedal kardinál Ratzinger.

„Neexistuje dôvod, prečo by raz cirkev nemohla mať farebného pápeža,“ povedal kardinál Turkson v jednom rozhovore. Aj v roku 1978 si len málokto dokázal predstaviť na čele Slovana z komunistického bloku.

SkryťVypnúť reklamu

Stále väčšiu pozornosť priťahuje práve 63-ročný Turkson, dôveruje mu aj Benedikt XVI. Nadšené z neho však nie sú niektoré tradicionalistické kruhy a americkí neokonzervatívci. Prvých si znepriatelil ako jeden z hlavných aktérov októbrového medzináboženského stretnutia v Assisi, druhých nedávno publikovanou „ľavicovou“ nótou o aktuálnych ekonomických otázkach. Obe udalosti sú však podľa amerického vatikanistu Johna Allena juniora dôkazom, že tento jazykovo vybavený kardinál (hovorí ôsmimi jazykmi) s kvalitným vzdelaním vie nielen zaujať, ale je aj mysliteľom nezaťaženým politickou korektnosťou.

Má aj zmysel pre humor. „V našej krajine je tradícia dávať dieťaťu meno toho dňa týždňa, v ktorom sa narodilo. Ja sa volám Kodwo, pretože som sa narodil v pondelok. V našej rodine sú aj dva Piatky a tri Nedele,“ povedal novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

Téma čierneho pápeža bola príťažlivá už v minulosti. Podľa stredovekého latinského textu Predpovede o rímskych pápežoch, známeho pod názvom Malachiášovo proroctvo od svätého biskupa Malachiáša z Armaghu (1094 - 1148), by mal po Benediktovi XVI. nasledovať už len jeden pápež označený ako Petrus Romanus. Teória o caput nigrum (čierna hlava) však hovorí, že pri prepise proroctva sa stratila časť o čiernom pápežovi, ktorý má stáť na čele cirkvi medzi Benediktom XVI. a posledným pápežom.

Otázne je, či by čierny pápež bol skutočne prvý. Podľa tradície bol čiernej pleti už pápež Gelázius I. z konca 5. storočia, ktorý pochádzal z územia dnešného Alžírska.

Autor: Imrich Gazda, autor je cirkevný analytik

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 382
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 794
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 914
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 829
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 717
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 804
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová.

Tridsaťštyriročnú Talianku previezli do nemocnice.


TASR
Zákrok Jamesa Tarkowskeho.

Rozoberaný moment sa odohral na Anfield Road po desiatich minútach hry.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu