O neobvyklom prípade košického atentátnika sme sa rozprávali s forenznou psychiatričkou sexuologičkou Danicou Caisovou.
Slovensko má svojho prvého teroristu. Prekvapilo vás to?
„Počula som z rádia, že košickí policajti zadržali páchateľa, ktorý uložil bombu na verejnom priestranstve. Ani ma to veľmi neprekvapilo. Podľa môjho názoru bolo len otázkou času, kedy aj tento druh zločinu prekročí naše hranice.“
Čo môže motivovať človeka, aby sa rozhodol časovanou bombou naplnenou klincami ohroziť životy nevinných ľudí?
„Do úvahy prichádzajú dve motivácie – zrozumiteľná, ktorá sa dá pochopiť, a chorobná. Môže to byť snaha upútať na seba pozornosť, pomstiť sa napríklad zamestnávateľovi, ktorý ho prepustil, či priateľke, že ho opustila. Chorobným motívom môže byť čosi vymyslené, bežnému človeku nezrozumiteľné, napríklad rôzne preludy, či bludné vnímanie reality, sexuálne úchylky.“
Atentátnik bol v minulosti odsúdený za trestný čin lúpeže a zároveň aj podrobený psychiatrickej liečbe. Netreba niekde tam hľadať spúšťací mechanizmus?
„Ťažko povedať, keď nevieme, na akú diagnózu bol liečený, akou chorobou trpí a či vôbec jeho duševné zdravie zohralo v tomto prípade nejakú podstatnú úlohu. To, že sa v minulosti liečil, nemusí znamenať, že nekonal pri plnom vedomí a že nenesie za svoj skutok plnú zodpovednosť. Predpokladám, že vyšetrovatelia nechajú vypracovať súdnoznalecký posudok, ktorý by mal určiť jeho zdravotný stav.“
Podľa polície sa páchateľ pripravoval na ďalšie bombové útoky čo dokazujú predmety, ktoré sa našli počas domovej prehliadky. Boli medzi nimi aj dva rozlúčkové listy a závet, čo by mohlo svedčiť o príprave samovražedného útoku.
„Nepoznám obsah listov. Ale jedným z motívov mohla byť aj chorobná snaha zviditeľniť sa rovnako ako napríklad Anders Breivik, ktorý v lete tohto roku v Nórsku zastrelil takmer stovku ľudí. Aj negatívna publicita či prezentácia v médiách je pre tento typ páchateľov reklamou, po ktorej túžia.“
V poslednom čase na Slovensku pribúdajú výnimočné zločiny, ktorá sme doteraz zaznamenali len v zahraničí – pred dvomi rokmi v Devínskej Novej Vsi zastrelil Ľubomír Harman sedem ľudí, vlani v Kysaku zavraždil Matej Čurko dve mladé ženy a časti ich telesných pozostatkov zrejme skonzumoval, s ďalšími potenciálnymi obeťami komunikoval cez internet, teraz k nim pribudol atentátnik. Je to podľa vášho názoru normálne?
„Žiaľ, je to daň za demokraciu, otvorenie sa našej spoločnosti svetu, neobmedzenú možnosť komunikácie prostredníctvom internetu. V bývalom režime si nemohol len tak hocikto kúpiť strelnú zbraň či výbušninu, do médií sa dostali len také informácie o zločinoch a zločincoch, ktoré umožnila zverejniť štátna moc. Dnes sa o nich dozviete do najmenších detailov úplne všetko, stačí si to vygúglovať. Okruh možností a inšpirácie ako riešiť krízové situácie či frustráciu sa rozšírili takmer bezhranične. Dnes sa môžete stať obeťou zločinu len preto, že sa na niekoho krivo pozriete.“
Myslíte si, že agresivita patrí k prirodzeným ľudským danostiam?
„Máme to vo vienku. Už v kolíske ľudstva to bol jeden z prvých predpokladov, aby sme prežili.“
Dá sa ľudskému násiliu predchádzať?
„Je to zložité. Záleží len na nás a na prostredí, v ktorom žijeme, či a ako dokážeme prirodzenú agresivitu ovládať a ventilovať.“
MUDr. Danica Caisová
MUDr. Danica Caisová je známa slovenská psychiatrička a sexuologička. Je absolventkou Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Ako psychiatrička pracuje vyše 25 rokov, 15 rokov sa venuje sexuológii. Absolvovala študijné pobyty so zameraním na problematiku sexuálnych deviácií v Prahe a v New Yorku.
Ambulantnú starostlivosť poskytuje v zdravotníckom zariadení v Košiciach, ktoré sa špecializuje na odbor psychiatria a medicínsku problematiku sexuality.
Pracuje ako forenzná sexuologička na oddelení pre liečbu sexuálnych deviácií vo väznici v Košiciach. Je predsedníčkou Slovenskej sexuologickej spoločnosti,

Beata
Balogová
