Podpredseda vlády Rudolf Chmel, ktorý sa v údajnom spise SIS objavuje tiež, strane SaS neprekáža.
BRATISLAVA. Minister hospodárstva Juraj Miškov žiada odchod šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej, ktorá vystupuje v údajnom spise SIS Gorila.
„SaS na najbližšom rokovaní vlády podá návrh na odvolanie pani Bubeníkovej,“ povedal Miškov. Prvá schôdza vlády v tomto roku sa má konať na budúcu stredu.
Najprv písal premiérke
Ešte v utorok žiadal Miškov listom premiérku Ivetu Radičovú, aby zvážila ďalšie pôsobenie šéfky fondu. Radičová mu odpovedala, že predkladanie návrhov na vymenovanie alebo odvolanie šéfky FNM má v kompetencii on.
Predsedníčka vlády tvrdí, že fond má už od pádu vlády pozastavenú právomoc privatizovať štátny majetok. „To znamená de jure pozastavenie aj výkonu funkcie v uvedenej oblasti pôsobnosti.“ Odvolávanie Bubeníkovej by teda nemalo zmysel, keďže aj tak nemôže rozhodovať.
Bubeníková mala byť podľa anonymného dokumentu Gorila spojkou finančnej skupiny Penta vo FNM, kde pôsobila už v roku 2005. Doteraz sa ku kauze nevyjadrovala, spis označuje za vymyslený.
„Podávam trestné oznámenie za trestný čin ohovárania, keďže táto vykonštruovaná kauza sa deje v úmysle poškodiť ma v práci a rodinnom živote,“ napísala v stredu v SMS.
Gorila pozná aj Chmela
V spise sa vyskytuje aj ďalší aktívny verejný funkcionár, podpredseda vlády za Most-Híd a niekdajší minister kultúry za ANO Rudolf Chmel. Ten sa vraj snažil cez vtedajšieho ministra hospodárstva Jirka Malchárka ovplyvňovať nominácie do štatutárnych orgánov štátnych podnikov.
SaS, ktorá inak považuje dokument za hodnoverný, si nemyslí, že Chmelov prípad je podobný Bubeníkovej.
„Veľmi ľahko sa dá zničiť niekoho povesť aj na základe jedinej spravodajskej informácie,“ povedal Miškov. U Bubeníkovej ide podľa neho o konkrétne podozrenia.
„Meno Chmela spomína niekto tretí, nepriamo a iba raz,“ povedal poslanec SaS Juraj Droba. Chmel v stredu nebral telefón ani neodpovedal na esemesky.
Kňaza z dokumentu naozaj neúspešne súdili
Spis Gorila spomína kňaza, ktorému mala SIS zariadiť, aby bol vyhlásený za nesvojprávneho. K zbaveniu svojprávnosti naozaj došlo.
BRATISLAVA. Bývalý katolícky kňaz Ľudovít Báthory bol síce pred rokmi obžalovaný z podvodu s cirkevnými majetkami zhruba za pol miliardy korún (16,7 milióna eur), no trestu sa vyhol. Špeciálny súd ho totiž pred šiestimi rokmi označil za duševne chorého a zbavil ho svojprávnosti.
Báthory na súde tvrdil, že pri podvodoch bol pod tlakom istej skupiny. Spomínal meno agentky SIS Kováčovej, ktorej identita sa prezradila na pojednávaní v korupčnom prípade exstarostu Rače Pavla Bielika z KDH.
SIS v roku 2006 priznala, že jej ľudia na kauze pracovali. Vtedajší riaditeľ Ladislav Pittner zbavil viacerých pracovníkov mlčanlivosti, aby mohli vypovedať. Prípad pred šiestimi rokmi spomínali viaceré médiá.
Zaznamenal ho aj údajný dokument SIS Gorila, ktorého pravdivosť doposiaľ nikto nepotvrdil. Prípad katolíckeho kňaza v ňom spomína bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii Ján Rejda.
V jednom z odpočutých rozhovorov opisuje, že Báthory mal byť chránencom SIS. Tajná služba údajne zabezpečila, aby išiel do väzenskej nemocnice, kde dala skúmať jeho duševný stav a zariadila, že je nesvojprávny.
Špeciálny súd poslal Báthoryho do ústavu na základe stanoviska psychiatra. Ten potvrdil, že kňaz už vyše 16 rokov trpí duševnou chorobou. Ambulantná liečba bola podľa súdu nedostačujúca. Báthory sa odvolal, Najvyšší súd rozhodnutie potvrdil.
Podľa Gorily mal byť Báthory konateľom biskupského úradu. „Kňaz Báthory nebol konateľom, mal len v istom období generálnu plnú moc na nakladanie s majetkami biskupstva, ktorú dostal už od nebohého biskupa Eduarda Kojnoka,“ vysvetľuje generálny vikár Rožňavskej diecézy Rastislav Suchý.
Suchý hovorí, že zakladaním nehnuteľného majetku chcel kňaz získať peniaze, ktoré mali ísť na rozvojové projekty biskupstva. „Peniaze, ktoré takto získal, sa však nikdy nedostali do účtovníctva biskupstva a biskupstvo nimi nikdy nedisponovalo.“
Báthory už nie je kňazom. Vo zväzkoch komunistickej ŠtB figuruje ako agent s krycím menom Buday.
Veronika Prušová
Prokuratúra aj polícia riešia spis po svojom
Dohoda o spolupráci pri vyšetrovaní údajného spisu SIS stále nie je.
BRATISLAVA. Policajné prezídium a Generálna prokuratúra sa ešte stále nedohodli na prerozdelení úloh pri vyšetrovaní informácií z údajného spisu SIS Gorila.
„Nemáme informácie, aké úlohy si stanovil médiami prezentovaný špeciálny tím,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Kto v tíme je, policajti nevedia. Tí, čo prípad riešia, komunikujú s vecne príslušnými prokurátormi špeciálnej prokuratúry. Prípadom sa zaoberá Úrad boja proti korupcii, Úrad boja proti organizovanej kriminalite aj inšpekcia ministerstva vnútra.
Generálna prokuratúra o zložení a úlohách svojho tímu mlčí. „Vo veci sa koná, preto nebudeme poskytovať detailnejšie informácie,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Celý prípad si však môže zobrať pod seba. „Ak Generálna prokuratúra rozhodne, že si založí vecnú príslušnosť k vyšetrovaniu prípadu, tak bude riadiť aj vykonávať vyšetrovanie,“ potvrdil Slivka.
Stalo sa tak pri odpočúvaní vojenského spravodajstva. V iných prípadoch boli zapojení aj policajti.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
