Exminister za SDK Ľudovít Černák sa môže dostať k majetku armády vďaka tomu, že zadlženému podniku požičal na výplaty.
BRATISLAVA. Osud Vojenského opravárenského podniku (VOP) v Novákoch drží v rukách súkromná spoločnosť Sitno Holding, ktorú ovláda exminister hospodárstva za SDK Ľudovít Černák.
Štátna akciová spoločnosť si v septembri a októbri požičala od Sitna dovedna 70–tisíc eur, aby mohla zamestnancom zaplatiť mzdy.
Po niekoľkých týždňoch, 1. decembra, šéf VOP uzavrel s Černákom zmluvu, podľa ktorej môže Sitno rozpredávať založený majetok, ak podnik aj napriek výzve neuhradí čo i len jednu splátku.
VOP v prospech Sitna založil deväť skladov a jednu zo štyroch výrobných hál, ktorú potrebujú na spracúvanie munície.
Založenú halu v minulosti využili aj pri zákazke pre Černáka, ktorý v zbrojárskom priemysle začal podnikať po odchode z politiky. Sitno bolo v roku 2010 jedným z hlavných partnerov VOP.
Splatnosť už prešvihliGenerálny riaditeľ VOP Ľubomír Repčík potvrdil, že do 31. decembra, dokedy mali úver vrátiť, Sitnu neposlali ani cent. Rozpredávania majetku sa neobáva.
Fakty
Ľudovít Černák
expredseda SNS bol v rokoch 1992–1993 ministrom hospodárstva;
do politiky šiel z riadiacej funkcie v hlinikárni Žiar nad Hronom;
po rozkole s Jánom Slotom skončil v SNS, prešiel do Demokratickej únie a v prvej Dzurindovej vláde (1998 – 1999) bol ministromhospodárstva. Demisiu podal po kauzách okolo Nafty Gbely a Priemyselnej banky;
zostal len pri podnikaní. Sitno Holding je silný v strojárstve, VývojMartin v zbrojárstve;
Černákov príbuzný MichalHudoba vlani lacno kúpil platinové sitká od Správy štátnych hmotných rezerv, ktorú ovláda SDKÚ. Platinu skladoval v Černákovej firme, kým ju vyviezol do Anglicka.
Tvrdí, že s Černákom dohaduje zmluvu o spolupráci, na základe ktorej by sa VOP podieľala na zákazke pre švédsku armádu. Černákova firma Vývoj Martin má Švédom dodávať špeciálne vojenské kontajnery.
Repčík chce Černáka presvedčiť, aby oddialil splatenie úveru. Čo spraví, ak sa nedohodnú, nepovedal.
Podnik živorí od roku 2007, keď v areáli vybuchla munícia a narobila miliónové škody. VOP so 150 zamestnancami podľa Repčíka za vlaňajší rok vykáže „hlbokú stratu“. V roku 2009 presiahla milión eur.
Galkovi sa postup nevidíMinisterstvo obrany, pod ktoré VOP patrí, vysvetľuje, že 70–tisíc na mzdy poskytnúť nemohlo, lebo by porušilo zákon o rozpočtových pravidlách.
Exminister Ľubomír Galko z SaS tvrdí, že pokiaľ bol vo funkcii, založenie majetku VOP neprichádzalo do úvahy.
Ministerstvo sa rozhodlo VOP pomôcť mimoriadnou zákazkou na rozobratie protilietadlovej munície za 544–tisíc eur, z ktorých mohli Sitnu splatiť dlh. „Nebol dôvod podpisovať záložnú zmluvu,“ reagoval Galko, ktorý z ministerstva odišiel 23. novembra.
Repčík vraví, že záložnú zmluvu musel podpísať, lebo to vyplývalo zo zmluvy o úveroch. Tú aj napriek prísľubu v stredu neposkytol.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá je poverená riadením obrany, neodpovedala, či o zmluve z 1. decembra vie.
Černák len pomocník?Černák odmieta, že chce podnik obrať o majetok, ktorý by mohol využiť na vlastné podnikanie. Tvrdí, že s VOP uzavrel štandardnú záložnú zmluvu a chce dohodnúť postup pri vrátení pôžičky. „Zdôrazňujem, že všetky rokovania boli oficiálne a bez postranných úmyslov.“
Advokát Andrej Leontiev z právnej kancelárie e|n|w|c hovorí, že VOP mala Sitnu v zmluve určiť, za akých podmienok môže založený majetok priamo predať.
Sitno tak nemusí zverejniť ponuku na predaj ani dodržať VOP určenú minimálnu cenu. „Je otázne, či manažment VOP dostatočne chráni ekonomické záujmy spoločnosti.“
Leontiev upozorňuje aj na to, že založené sú iba budovy bez pozemkov, čo znižuje okruh záujemcov na ich kúpu.
„Tu môže zohrávať úlohu fakt, že Sitno Holding má sám záujem o nehnuteľnosti a spolieha sa, že v prípade ich nepriameho nadobudnutia sa s vlastníkom pozemkov VOP dohodne na užívaní.“
Súkromníka odporučil človek SDKÚŠéfovi OKS Petrovi Zajacovi vďačí Ľubomír Repčík za funkciu v nováckom podniku.
BRATISLAVA. Na ministerstve obrany poradili šéfovi Vojenského opravárenského podniku Ľubomírovi Repčíkovi, aby chýbajúce peniaze na výplaty hľadal u súkromníkov.
Repčík tvrdí, že radu mu dal vedúci služobného úradu na ministerstve obrany Peter Plučinský. Ten zastával vysokú funkciu už počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Za čias ministra Juraja Lišku z SDKÚ robil zástupcu riaditeľa kancelárie ministra.
Plučinský tvrdí, že Repčíkovi neodporúčal konkrétnu spoločnosť. „Takéto odporúčania som nikdy nevyslovil ani nedával.“
Repčík okrem Černáka oslovil českú firmu STV Group. „Tá povedala, že by nás jedine kúpila. Iba pán Černák bol ochotný podať pomocnú ruku.“ Černáka vraj spoznal, až keď nastúpil do Novák.
Exminister Ľubomír Galko (SaS) vymenoval Repčíka za šéfa VOP 13. septembra. Vo funkcii vystriedal Romana Rybáka, ktorý podľa Galka nedokázal podnik ekonomicky stabilizovať.
Ani toto zlyhanie však Rybáka v SaS neodpísalo a kandiduje za ňu v predčasných voľbách. Rybák si Repčíka platil ako poradcu. Ako šéf VOP mu dal vyplácať 2 500 eur mesačne.
Galko včera povedal, že Repčíka mu odporučil predseda OKS Peter Zajac. Keď si prezrel jeho životopis, poveril ho vedením VOP. „Neskôr bol úspešný aj vo výberovom konaní,“ tvrdí Galko. So Zajacom sa včera nepodarilo spojiť.
Mária Mihaliková

Beata
Balogová
