BRATISLAVA. Kým zástupy tápajúcich voličov z prieskumov verejnej mienky majú na rozhodnutie či voliť ešte vyše dvoch mesiacov, státisícom voličov ostáva už len pár dní.
O dva týždne vyprší lehota, dokedy sa musia na voľby prihlásiť slovenskí občania bývajúci v zahraničí.
Úrady a krajanské organizácie odhadujú, že z dvoch miliónov Slovákov v cudzine má občianstvo 250- až 400-tisíc.
Na dvoch doterajších voľbách, v ktorých mohli voliť, sa ich zúčastnilo len mizivé percento. V roku 2006 ich poštou hlasovalo 3427, o štyri roky neskôr 5861. Bolo to len 0,22 percenta hlasov.
Postup
Voľby z cudziny
- občania žijúci v cudzine musia požiadať o voľby poštou v mieste trvalého bydliska do 20. januára;
- občania bez trvalého pobytu sa registrujú na miestnom úrade v Petržalke;
- hlasovacie lístky im úrady pošlú do 4. februára;
- lístok treba doručiť do 9.3.
Predseda združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský hovorí, že ľudí odrádza od volieb najmä byrokracia.
O účasť na voľbách musia požiadať písomne už s 50-dňovým predstihom. „Vtedy sa o voľbách ešte veľa nevie, veľa ľudí navyše tento termín premešká.“
Záujem o voľby zo zahraničia však bude podľa neho ďalej rásť. Čoraz viac obecných úradov totiž žiadosti o účasť na voľbách prijíma aj cez email.
Patrí k nim aj Petržalka, kde sa prihlasujú slovenskí občania bez trvalého bydliska na našom území. Na poštu tak budú musieť ísť voliči už len raz, so samotným hlasovacím lístkom.
Hlasy voličov spoza hraníc nemusia byť zanedbateľné.
V roku 2006 sa o tom presvedčil šéf ČSSD Jiří Paroubek, ktorý sa po uzatvorení miestnosti už videl spolu s komunistami vo vláde. Väčšinu jedného hlasu stratili po pripočítaní necelých sedemtisíc hlasov z cudziny, kde drvivo zvíťazila ODS.
Výrazný nárast zahraničných voličov podľa Skalského prinesie až možnosť voliť cez internet. „V dnešných časoch moderných technológií, keď cez internet ovládame všetky naše peniaze, je absurdné voliť iba poštou,“ myslí si.
Združenie preto navrhuje elektronické voľby zatiaľ aspoň zo zahraničia.
„Politici a odborníci sa obávajú najmä toho, že do rómskych osád by prišli ľudia s notebookom a skúpili všetky hlasy. To v zahraničí, kde je komunita rozptýlená a nepredstavuje ani takúto sociálnu skupinu, nehrozí,“ hovorí Skalský.
„Zatiaľ je to v štádiu úvah,“ reagovala Natália Hattalová z ministerstva vnútra.

Beata
Balogová
