Bratislava 4. augusta (TASR) - V prípade účasti v budúcej vláde bude HZDS analyzovať privatizáciu v rokoch 1998 až 2002 a posudzovať zodpovednosť pri zistení ich nedostatkov. "Snažili ste sa rýchlo privatizovať," povedal dnes v relácii STV O päť minút 12 zástupca HZDS Tibor Mikuš na adresu vicepremiéra Ivana Mikloša. Nevylúčil pri tom aj preskúmanie trestnoprávnej zodpovednosti súčasných členov vlády. Dôsledky privatizácie strategických podnikov pocítia podľa T. Mikuša občania v budúcnosti vo forme vyšších cien a poklesu zamestnanosti.
I. Mikloš je však presvedčený o transparentnosti a budúcich prínosoch z privatizácie v uplynulých štyroch rokoch. "Aj Mečiar vyhlasoval, že malá privatizácia bola skorumpovaná, ale nenašlo sa nič," oponoval I. Mikloš. Súčasná vláda podľa neho získala pre štát príjmy z privatizácie v objeme 300 miliárd Sk. "Počas vlády V. Mečiara v rokoch 1994 až 1998 sa získalo z privatizácie 167 miliárd Sk, z čoho príjmy pre štát boli 12 miliárd Sk," zdôraznil I. Mikloš. Rozdiel v oblasti transparentnosti privatizácie medzi rokmi 1994 až 1998 a 1998 až 2002 v podstate neexistovali tak podľa strany Smer, ako aj KSS. "Za Mečiarovej vlády sa privatizovalo brutálne. Za Dzurindu sa používal sofistikovanejší, transparentnejší prístup, ale privatizácia nebola správna z hľadiska toho, čo mohol štát získať," konštatoval tieňový podpredseda vlády pre ekonomiku Smeru Milan Murgaš. Privatizácia podľa neho nepriniesla vznik trhového prostredia, ale deformácie, napríklad v oblasti telekomunikácií. Podľa predsedu KSS Jozefa Ševca nešlo pri privatizácii v uplynulých ôsmich rokoch o získanie efektívnosti. "Aj jedna aj druhá vláda robila privatizáciu netransparentne," konštatoval J. Ševc.
V oblasti privatizácie je podľa I. Mikloša ešte potrebné v ďalších rokoch dokončiť predaj akcií Slovenských elektrární (SE), vstup strategických investorov do vodárenstva a železníc. SDKÚ podľa neho tiež uvažuje o otvorení diskusie na tému dopredaja akcií energetických podnikov, ktoré zostali v rukách štátu. SE treba privatizovať aj podľa strany Smer. "Náš postoj je, že SE treba privatizovať, ale treba dať veľký pozor, aby sa to neudialo spôsobom, akým sa privatizovalo doteraz," zdôraznil M. Murgaš. Podľa bývalého šéfa SE T. Mikuša existujú v celom procese privatizácie energetiky zásadné chyby. Neprípustnou chybou je, aby o spôsobe privatizácie SE rozhodovali investori, zdôraznil. KSS je však podľa jej šéfa zásadne proti privatizácii SE, ktorá má byť podľa odhadov zástupcov súčasnej vlády ukončená zhruba do jedného roka.
* kov db zll