BRATISLAVA. Podiel pamiatok v narušenom stave bol koncom roka 2010 okolo 20 percent, v dezolátnom približne päť percent. Od roku 1994 sa situácia drží približne na rovnakej úrovni.
Zvýšiť podiel pamiatok v dobrom stave a výraznejšie znížiť tých v dezolátnom sa nedarí aj pre nízky objem finančných prostriedkov na ich obnovu z dotačného systému ministerstva. V roku 2009 podporilo z programu Obnovme si svoj dom projekty v hodnote nad 11 miliónov eur, v roku 2010 za 4,6 milióna eur a minulý rok za 4,7 milióna eur. Pre jeho lepší efekt by sa mali prostriedky v ňom navýšiť na 15 miliónov eur.
Na vysokom počte objektov v dezolátnom stave sa podieľajú neusporiadané vlastnícke vzťahy. V prípade hradných ruín je zase problém s ich bezodplatným prevodom na obce alebo občianske združenia, ktoré majú záujem o ich záchranu. Slovenská legislatíva totiž nič také neumožňuje.
Ministerstvo poukazuje tiež na nedostatočnú ochranu a udržiavanie pamiatkových hodnôt jednotlivých chránených území. "Podmienky a zásady ochrany pamiatkových rezervácií a pamiatkových zón nie sú včas a dostatočne zapracované do územných podkladov či územnoplánovacej dokumentácie. Obce a mestá nemajú najmä z finančných dôvodov aktualizované alebo platné územné dokumenty, chýbajú najmä územné plány vidieckych zón," pripomína rezort. Princípy využitia územia v súlade so zásadami pamiatkovej ochrany zase v praxi často ustupujú miestnym záujmovým skupinám. Dodatočná legalizácia čiernych stavieb v pamiatkových územiach tak podľa MK vedie k degradácii pamiatkových hodnôt.
"Ešte zložitejšia je situácia s presadzovaním záujmov pamiatkovej ochrany v ochranných pásmach, ktoré samy o sebe nie sú pamiatkovými územiami," podčiarkuje.
Jednou z možností na zlepšenie tohto stavu je dobudovanie systému informácií, ktorý poskytne komplexný prehľad o klasifikovanom a potenciálnom pamiatkovom fonde. MK to navrhuje v koncepcii ochrany pamiatkového fondu, ktorú ešte v decembri odsúhlasila vláda. Zmeniť sa musí aj legislatíva v oblasti stavebného zákona. "Predovšetkým premietanie aktuálnych a kvalitných podkladov zásad ochrany pamiatkových území a spracovanie územných plánov zón v pamiatkových územiach," konštatuje ministerstvo.
Pamiatkový fond k 1. júlu minulého roka predstavovalo 9702 nehnuteľných kultúrnych pamiatok a 14.676 hnuteľných kultúrnych pamiatok, ďalej 28 pamiatkových rezervácií a 83 pamiatkových zón. Zo 14.818 pamiatkových objektov, z ktorých pozostávajú nehnuteľné kultúrne pamiatky, má takmer 39 percent vyhovujúci a asi 31 percent dobrý stav.