BRATISLAVA. Nové vyšetrovanie kauzy Gorila, ktorá poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ, bude viac než komplikované. Záznamy, ktoré by mohli potvrdiť alebo vyvrátiť pravosť dokumentu, ktorý má pochádzať od Slovenskej informačnej služby (SIS), boli totiž podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) v roku 2009 skartované. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy naznačila, že na vyšetrenie kauzy veľmi neverí.
"Do piatich rokov dochádza ku skartovaniu obrazového a zvukového záznamu," pripomenula v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Radičová s tým, že po roku 2009 teda takéto materiály neexistujú. "To, čo môže existovať, je dotyčný spis v archíve v SIS, ale ten je možné vytiahnuť z archívu len na základe žiadosti súdu a sudcu, iný zákonný spôsob neexistuje," doplnila.
Šéfka kabinetu považuje za dôležité, že sa kauza už v roku 2006 začala vyšetrovať, hoci vyšetrovanie skončilo spochybnením autentickosti celého materiálu. Pokiaľ ide o nové vyšetrovanie, Radičová očakáva, že Generálna prokuratúra SR bude konať a že v prípade faktov, ktoré je možné overiť, sa učiní nejaký pokrok. "Ak sa to neurobí teraz, obávam sa, že už nikdy," povedala premiérka.
Na otázku, či by šéfka Výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ktorá sa v kauze Gorila objavuje, nemala prísť o svoju funkciu, Radičová odpovedala, že nie je v kompetencii premiéra odvolať ju. "Počkajme si, čo bude na vláde v stredu," poznamenala, no nepotvrdila, či kabinet Bubeníkovú odvolá, alebo či ona sama podá demisiu tak, ako bývalá šéfka Správy štátnych hmotných rezerv Eva Hrinková pre kauzu platina.
Radičová zároveň dodala, že ak by mala vychádzať z toho, že spis Gorila je pravdivý, tak potom ani Bubeníková, ani väčšina politikov, ktorí v ňom figurujú, nemá jej dôveru.
Premiérka nevylučuje návrat do vrcholovej politiky
Premiérka Iveta Radičová nevyučuje, že sa do vrcholovej politiky ešte niekedy vráti. Opustí ju po marcových parlamentných voľbách, v ktorých už nekandiduje, no možno to nebude navždy.
"Neviem, čo ma čaká a čo ma neminie, ale dala som slovo pánovi Havlovi, že sa naveky neuzavriem pred výzvou verejnej politiky. Ubezpečil ma, že vnútorné sklamanie, ktoré teraz prežívam, s odstupom času možno budem vnímať inak. Možno áno," povedala Radičová v dnešnej diskusnej relácii.
Pripomenula, že pre odchod z politiky sa rozhodla aj kvôli pádu jej kabinetu. "Predstúpila som pred občanov s programovým vyhlásením vlády so sľubom, že ho naplníme. Mojej vláde, a teda aj mne, nebola vyslovená dôvera Národnej rady SR. Ja si mieru svojej zodpovednosti uvedomujem," vyhlásila.
Pokiaľ ide o obdobie jej pôsobenia na poste šéfa exekutívy, uviedla, že "schytala hrozne ťažké obdobie". "Obdobie obrovskej dlhovej krízy spojené s ekonomickým spomaľovaním až recesiou, obdobie obrovských sociálnych nepokojov, ktorým rozumiem, lebo občan sa právom pýta, že už zase treba šetriť, uťahovať opasky?," priblížila.
Zároveň podotkla, že počas tohto obdobia sa jej vláde podarilo niekoľko dobrých a dôležitých zákonov. "Podarilo sa nám pomôcť mladým rodinám, dali sme ako tak do poriadku Zákonník práce...," vymenovala s tým, že obdobie jej vlády hodnotí s pokorou.
Dodala, že si tiež váži a považuje za satisfakciu pozvanie Slovenska do projektu otvorené vládnutie, ktorý inicioval americký prezident Barack Obama s jeho brazílskou partnerkou Dilmou Rousseffovou. "Patríme k najlepšie hodnoteným krajinám z hľadiska prijatých opatrení v boji s korupciou a otvorenosti vládnutia," zdôraznila.
Slovensko by sa nemalo brániť zákonu o lobingu
Slovensko by sa nemalo brániť zákonu o lobingu. Ten by totiž mohol upraviť vzťah politiky a biznisu. Myslí si to premiérka Iveta Radičová.
"Podnikateľské kruhy sa snažia dostať k politikom čo najbližšie. Ovplyvňovať ich rozhodnutie. Mnohé krajiny to riešia zákonom o lobingu. Nemyslím si, že je najšťastnejšie riešenie takémuto zákonu sa brániť. Vždy je to lepšie pod kontrolou, ako keď potom vznikajú kadejaké zoskupenia, zosieťovania," povedala v dnešnej diskusnej relácii Radičová.
Poukázala tiež na to, že Slovensko je veľmi malé a veľmi zosieťované, "že dostať korupciu, ktorú máme zažratú až pod kožou, von z myslenia, z fungovania politiky, základných inštitúcií, je chvíľami don Quijoteovský súboj".