BRATISLAVA. Strana SDKÚ po marcových parlamentných voľbách nevstúpi do spolupráce so Smerom. "Naše rozhodnutie je vedené záujmom, aby Slovensko malo voči Smeru jasnú politickú a programovú alternatívu," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii predseda Mikuláš Dzurinda s tým, že toto rozhodnutie je záväzné.
Zároveň vyhlásil, že SDKÚ mieni čo najtesnejšie a čo najaktívnejšie spolupracovať s KDH a Mostom-Híd. "Mala by byť základom jasnej politickej alternatívy," zdôraznil. Dzurindovci chcú, aby po marcových voľbách mohlo Slovensko pokračovať v potrebných začatých zmenách.
Dzurinda je presvedčený, že Slovensko potrebuje vládu, ktorá udrží krajinu v eurozóne a bude na európskej úrovni presadzovať opatrenia, ktoré udržia euro. Rovnako vládu, ktorá udrží rovnú daň, udrží a posilní pružnosť Zákonníka práce a presadí reformu odvodov. Tú vníma strana ako kľúčovú pre rozvoj celej strednej vrstvy.
Nová vláda tiež podľa Dzurindu musí urobiť zmeny v zdravotníctve a poriadok v justícii. Vyhlásil tiež, že Slovensko potrebuje vládu, ktorá bude dôsledne trvať na vymenovaní legitímne zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.
Pripúšťa spoluprácu s SaS, pri matovičovcoch má otázniky
Strana SDKÚ nevylučuje z povolebnej spolupráce nikoho okrem Smeru-SD a SNS. V hre je teda aj opätovná spolupráca so stranou SaS. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igora Matoviča vyvolávajú otázniky. Vyplýva to z vyjadrení predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
"Nemienime sa urážať, že SaS povalila vládu. V politike sme dosť dlho na to, aby sme vedeli pochopiť aj korigovanie niektorých postojov. Kľúčové bude, ako budeme vnímať úlohu Slovenska v eurozóne a v EÚ a či budeme všetci odhodlaní chrániť našu menu a úspory našich ľudí. Toto rozhodne," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Dzurinda.
"Strana SaS z povolebnej spolupráce jednoznačne vylučuje len Smer. Všetko ostatné bude závisieť od volebných výsledkov," reagovala pre TASR hovorkyňa liberálov Tatiana Tóthová.
Pokiaľ ide o matovičovcov, Dzurinda si nimi nie je istý, keďže ich ako novú stranu v podstate nepozná. "Nikoho sa nechcem dotknúť ani podceniť, ale ak vzniká strana bez toho, aby mala jasné ideové ukotvenie, tak to v mojom vnútri vyvoláva skôr otázniky a pochybnosti," povedal.
Zároveň opätovne zdôraznil, že o novej vláde rozhodnú voliči a politické strany samotné. "Záleží na tom, ako rozhodnú voliči a na tom, či politické strany, ktoré prekročia prah zvoliteľnosti, budú alebo nebudú schopné a ochotné hľadať programový prienik. SDKÚ bude ochotné hľadať programový prienik s každým okrem Smeru-SD a SNS," uzavrel Dzurinda.
Matoviča Dzurindov dištanc od Smeru neprekvapil. "Spoliehal som sa na ľudí v SDKÚ, ktorí majú rozum, že ho dotlačia k takémuto vyjadreniu," povedal pre TASR Matovič, ktorý v tejto veci vníma rizikovejšie Most-Híd a KDH. Práve tieto dve strany podľa neho už možno majú nejaké dohody o povolebnej spolupráci so sociálnymi demokratmi.
Ministri za SDKÚ nepodporia odvolanie Bubeníkovej
Ministri za SDKÚ nepodporia návrh ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) na odvolanie šéfky Výkonného výboru Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda strany Mikuláš Dzurinda.
Miškov totiž podľa dzurindovcov navrhuje odvolanie len na základe nepotvrdených informácií, ktoré samotná Bubeníková poprela a podala v súvislosti s nimi trestné oznámenie. Dzurinda si tiež myslí, že Miškov koná s prihliadnutím na voľby. "Každá politická strana sa snaží zaujať v ústrety parlamentným voľbám tak, ako vie," povedal.
Zároveň poukázal na to, že to, čo sa píše o Bubeníkovej v údajnom spise Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila, bolo preverované už za vlády Roberta Fica (Smer) a žiadne trestné stíhanie sa nekonalo. "Nechce sa mi veriť, že by pán Fico bol k nám taký zhovievavý," podotkol.
Minister hospodárstva chce Bubeníkovú odvolať pre informácie, ktoré sa o nej objavujú v kauze Gorila, ktorá poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ.
Vylúčil rozhodovanie pod vplyvom finančných skupín
Vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) sa nikdy nerozhodovali pod vplyvom ani po dohode s finančnými skupinami. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil predseda SDKÚ Dzurinda, ktorý ale nevie zaručiť "eventuálne úsilie jednotlivca alebo skupín na taký alebo onaký proces vplývať".
Dzurinda to uviedol v súvislosti s kauzou Gorila, ktorá poukazuje na politickú korupciu za druhej jeho vlády. Spis Gorila, ktorý má údajne pochádzať od Slovenskej informačnej služby, vníma SDKÚ ako anonymný dokument. "Toto anonymné podanie bolo potrebné náležite preveriť orgánmi Policajného zboru a prokuratúry. A treba to urobiť hneď a zaraz," poznamenal.
Zároveň pripomenul, že spis už raz prešetrovaný bol, za bývalej vlády, a vyšetrovanie sa skončilo spochybnením autentickosti celého materiálu. Dodal, že ak sú dnes pochybnosti o tom, že preverované veci neboli preverené náležite, treba to urobiť znovu. Zdôraznil, že je to však v kompetencii príslušných orgánov.
Napriek tomu, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) veľmi neverí na riadne vyšetrenie kauzy, keďže mnohé záznamy už sú skartované, Dzurinda si myslí, že je šanca na úspech. "Myslím si, že je šanca zvoliť takú reprezentáciu, vďaka ktorej bude šanca vyšetriť všetko, čo sa dá," povedal.
Smer: Nikdy sme nepochybovali, že SDKÚ uprednostní pravicový zlepenec
Smer-SD nikdy nepochyboval podľa hovorcu strany Erika Tomáša o tom, že SDKÚ dá opäť prednosť pravicovému zlepencu pred stabilitou.
Ako povedal Tomáš dnes pre agentúru SITA, strana Smer sa preto musí koncentrovať na čo najlepší výsledok, aby takáto vláda, ktorá trápi Slovensko v súčasnosti, už nevznikla. "O to dôležitejšie bude rozhodnutie občanov v marcových parlamentných voľbách," dodal. Parlamentné voľby budú 10. marca.