BRATISLAVA. Údajným spravodajským spisom Gorila, ktorý kompromituje mnohých politikov z obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu, sa má podľa SDKÚ zaoberať polícia a prokuratúra.
„Je to anonymné podanie, ktoré má na viacerých miestach taký vysoký stupeň konkrétnosti, že ho bolo potrebné náležite preveriť,“ povedal v nedeľu Dzurinda.
Hodnovernosť rozhovorov medzi vládnymi nominantmi a predstaviteľmi finančnej skupiny Penta spochybnil. „Vlády pod mojím vedením sa nikdy nerozhodovali pod tlakom finančných skupín, za toto ručím vlastným krkom.“
Za kombináciu právd, poloprávd a lží považuje spis premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Vyšetreniu kauzy však neverí.
„Do piatich rokov dochádza ku skartovaniu obrazového a zvukového záznamu. Čo môže existovať, je dotyčný spis v archíve SIS, ale ten možno vytiahnuť z archívu len na žiadosť súdu,“ povedala pre RTVS.
„Nesedia tam všetky veci. Nech to vyšetria orgány činné v trestnom konaní,“ povedal v televízii Markíza aj šéf Mosta-Hídu Béla Bugár.
Dzurinda má to šťastie, že on osobne v gorilom brlohu nedohaduje provízie ani nepopíja kolu, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
SDKÚ vylučuje veľkú koalíciu
Expremiéri Mikuláš Dzurinda a Robert Fico si po marcových predčasných voľbách do spoločnej vlády nesadnú.
Predseda SDKÚ v nedeľu potvrdil, že jeho strana do koalície so Smerom nevstúpi.
„Toto rozhodnutie vychádza z poznania zásadne odlišných programových cieľov, ale aj chápania politiky ako takej, jej obsahu, cieľov i štýlu,“ vyhlásil v nedeľu Dzurinda.
Nepreklenuteľné rozdiely medzi stranami vidí najmä v otázkach rovnej dane, Zákonníka práce, reformách zdravotníctva a súdnictva či vymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
„Naše rozhodnutie je trvalé a záväzné, ľudia majú právo vedieť, akú prípadnú konšteláciu volia.“
Alternatívu voči Smeru má podľa Dzurindu zabezpečiť úzka spolupráca s KDH a Mostom-Híd.
Nejednotná pravica
Tie pokračovanie pravicovej vlády síce uprednostňujú, no povolebnú spoluprácu so Smerom nevylučujú.
Podpredseda KDH Július Brocka označil vyhlásenie SDKÚ za unáhlenú rekciu na aktuálne kauzy. „Nepovažujem za vhodné, aby sme podliehali rôznym nátlakom a možno aj spravodajským hrám,“ tvrdí.
Most-Híd nechce vylučovať zo spolupráce žiadnu proeurópsku stranu, ktorá bude pokračovať v reformách justície a zlepšovaní menšinových práv.
„Ak sa na tomto budú politické stany ochotné dohodnúť, vylúčené nie sú,“ povedal šéf Mosta-Hídu Béla Bugár.
SDKÚ, KDH a Most-Híd nevylučujú spoluprácu ani s SaS. Ak prehodnotia prístup k európskym otázkam. „V politike sme už dosť dlho na to, aby sme vedeli pochopiť aj korigovanie niektorých postojov,“ povedal Dzurinda.
Smer vyhlásenie SDKÚ vníma ako ďalšiu motiváciu uspieť vo voľbách tak, aby bez neho nebolo možné zostaviť vládu.
„Nikdy sme nepochybovali, že SDKÚ dá opäť prednosť pravicovému zlepencu pred stabilitou. Smer sa preto musí koncentrovať na čo najlepší výsledok, aby takáto vláda, ktorá trápi Slovensko, už nevznikla,“ reagoval hovorca strany Erik Tomáš.
Nevyspytateľný Matovič
Problémom pre pravicové trio zostávajú Obyčajní ľudia Igora Matoviča.
„Nestačí v ťažkých časoch podpaľovať negatívne nálady, nestačia pokusy hovoriť o päťdesiatnikoch, že sú nejakí vyslúžilci, nestačí stavať tribúny s negatívnymi emóciami,“ vyčíta kandidátke Dzurinda.
„Ak sa dostanú do parlamentu, asi nebude možné vytvoriť pravicovú vládu,“ myslí si Bugár. „Sú z nás nervózni, lebo vidia, že im berieme percentá,“ tvrdí Matovič.
„My sa do žiadnej koalície nehrnieme, náš cieľ je zabrániť zlodejom kradnúť v politike a to dokážeme aj z opozície.“
Šéfku FNM strana podrží
Styky Anny Bubeníkovej už podľa SDKÚ preverila polícia.
BRATISLAVA. SDKÚ nepodporí odvolanie svojej nominantky Anny Bubeníkovej z čela Fondu Národného majetku. Jej odchod žiada minister hospodárstva Juraj Miškov z SaS. Dôvodom sú podozrenia, že pôsobila ako spojka fondu s finančnou skupinou Penta, ktoré priniesol údajný spis SIS Gorila.
Bubeníková informácie zo spisu popiera, podala pre ne aj trestné oznámenie.
„Zachytil som, že za vlády Roberta Fica to preverovala polícia a žiadne trestné stíhanie nebolo začaté. Nechce sa mi veriť, že by k nám inštitúcie štátu za vlády pána Fica boli také zhovievavé,“ tvrdí Dzurinda.
Gorilu môže podľa neho polícia prešetriť znova. „Treba sa pýtať, či boli tieto informácie dôsledne preverené. A ak máme pochybnosti, polícia a prokuratúra by ich mali preveriť opäť.“
Hodnovernosť spisu spochybňujú aj ďalší politici. Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár označil za výmysel pasáž o jeho vplyve na spätné odkúpenie akcií Transpetrolu, čo vraj bola vec vtedajšieho ministra hospodárstva Jirka Malchárka. „Nesedia tam všetky veci,“ povedal v televízii Markíza.
Šéf Smeru Robert Fico, ktorý v Gorile tiež vystupuje, odmietol „údajné dokumenty“ komentovať.
(mp)

Beata
Balogová
