Agentúrny text sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Smer so 75 poslancami, čo je polovica parlamentu, SNS v Národnej rade, Obyčajní ľudia mimo a SDKÚ iba s 18 zákonodarcami. Bez Smeru by podľa prieskumu, ktorý 60 dní pred voľbami zverejnila agentúra Polis Slovakia, vládu nezložila žiadna kombinácia strán.
Prieskum robila agentúra medzi 16. a 23. decembrom – teda v čase, keď sa kauza údajného dokumentu SIS Gorila ešte len rozbiehala, nebola hlavnou agendou niektorých strán a informovali o nej len niektoré médiá.
„Uvidíme, čo urobí Gorila. Toto si tipovať neodvážim,“ povedal šéf Polisu Ján Baránek.
Najväčší možný nárast preferencií predpokladá Obyčajným ľuďom a nevylúčil, že si polepší aj hnutie 99 percent. Obe veľkú časť agendy naviazali na Gorilu.
SDKÚ Baránek skôr odhaduje asi na 12 percent, než na súčasných 10. Pravicoví voliči sa podľa neho skôr dokážu zmobilizovať a prísť hlasovať.
Momentálne nevidí dôvod, prečo by SNS mala klesnúť pod hranicu zvoliteľnosti, ako očakávajú niektorí analytici.
Strany len teraz naostro rozbiehajú kampaň, tento týždeň sa začínajú prvé mítingy. Okrem SDKÚ a Smeru však zatiaľ strany nemajú ucelené volebné programy, hoci už svoju agendu začali prezentovať.
Aj dva mesiace pred voľbami môžu prieskumy len naznačovať definitívne výsledky.
Napríklad na jar roku 2006, keď agentúry namerali popularitu SDKÚ len okolo desiatich percent, sa situácia na politickej scéne menila. Rozpadalo sa Slobodné fórum, od ktorého sa voliči mohli vo voľbách prikloniť opäť k SDKÚ, a v priebehu niekoľkých mesiacov tiež výrazne klesol počet nerozhodnutých voličov.
V roku 2002 prieskumy neukazovali nárast KSS nad päť percent, prepad HZD pod hranicu zvoliteľnosti a o niekoľko percent sa mýlili v neprospech SDKÚ.
V apríli roku 2010 agentúry popularitu SDKÚ namerali pomerne presne, nedokázali však zaznamenať pokles SNS, ktorý sa zastavil až tesne na hranici zvoliteľnosti, ani jasný odklon veľkej časti voličov SMK k Mostu.

Beata
Balogová
