BRATISLAVA. Aby sa rokovanie uskutočnilo, liberáli potrebujú 30 poslaneckých podpisov. Majú svojich 18, štyri hlasy Obyčajných ľudí a s podporou nemajú problém ani dvaja poslanci OKS Peter Zajac a Ondrej Dostál.
U väčšiny strán však prevláda názor, že prípad patrí do rúk polície a prokuratúry, a nie do pléna, kde by slúžil iba predvolebnej kampani.
"Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze nepodporíme. Posun vo veci a závery môžu urobiť len orgány na to určené, teda polícia a prokuratúra, a nie politická kampaň v parlamente," povedal pre TASR hovorca SDKÚ Michal Lukáč. Podobný názor má aj predseda klubu Mostu-Híd László Solymos.
"Myslím si, že prípad nepatrí do parlamentu, majú ho riešiť orgány činné v trestnom konaní," uviedol s tým, že o podpore návrhu bude hovoriť ešte predsedníctvo strany. Solymos ale nepredpokladá, že sa nájde pre iniciatívu sulíkovcov súhlas.
KDH mlčí, SNS rokovanie odmieta
KDH o svojom postoji dnes rozhodovalo na zasadnutí predsedníctva. O výsledkoch rokovania bude informovať predseda strany Ján Figeľ na tlačovej konferencii v utorok 10. januára.
Kresťanský demokrat Radoslav Procházka pre kauzu Gorila zvolal na 23. januára mimoriadne rokovanie Ústavnoprávneho výboru NR SR, na ktoré pozval aj ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) a prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého. Chce na ňom zistiť, či má zmysel zaoberať sa prípadom v pléne.
"Podľa záverov výboru budem vedieť, či má zmysel ťahať do prípadu aj politiku, alebo to nechať orgánom činným v trestnom konaní," zdôvodnil pre TASR.
"Neviem, čo okrem reči môže Národná rada k tomu dodať. Národná rada nie je vyšetrovací, ale zákonodarný orgán a neviem, či by mohla prispieť k vyšetrovaniu," doplnil poslanec Mostu-Híd a bývalý člen OKS František Šebej.
Jeho bývalí kolegovia z OKS Peter Zajac a Ondrej Dostál nemajú problém podporiť zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentu ku Gorile. Za diskusiu na pôde zákonodarného zboru sú aj Obyčajní ľudia Igora Matoviča.
"Podporíme zvolanie mimoriadnej schôdze. Boli sme to my, kto už 1. januára túto otázku otvoril a s SaS sme v nej našli zhodu," povedal pre TASR poslanec Jozef Viskupič.
Odmietavé stanovisko zaujala k návrhu na zvolanie mimoriadneho rokovania pléna opozičná SNS.
Smer potrebuje argumenty
Smer podľa predsedu Roberta Fica podporí návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o kauze Gorila, ale len v tom prípade, ak predkladatelia návrhu predložia argumenty, ktorými má schôdza prispieť k objasneniu informácií v kauze.
"Ak nám navrhovatelia schôdze predložia takéto informácie, nemáme žiaden problém s predstavou, že by takáto schôdza mohla prebehnúť, lebo vtedy by mala zmysel. Ak však niekto chce iba robiť zasadnutie NR ako súčasť štandardného predvolebného boja, potom by sme ich asi odkázali na orgány činné v trestnom konaní," povedal.
Smer podľa jeho slov nevíta, že spravodajské služby, polícia a prokuratúra sú vťahované do predvolebného súboja.
"Na druhej strane podporujeme, aby tieto inštitúcie, ktoré sú na to vybavené, vyšetrili akékoľvek podozrenia," dodal.