Agentúrny text sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. V KDH váhajú, či aj ich ministri v stredu podporia odvolanie šéfky FNM Anny Bubeníkovej pre kauzu Gorila.
Rozhodnutie si nechali nadnes, podľa informácií SME mu bude predchádzať konzultácia s SDKÚ a Mostom-Hídom. Na odvolanie by bolo treba hlasy SaS, KDH a členovia Mosta by sa museli aspoň zdržať. „V utorok budeme mať predsedníctvo. Oznámime to po ňom,“ povedal šéf Mosta Béla Bugár.
Ku Gorile sa v pondelok nevyjadrili Bubeníková (SDKÚ) ani premiérka Iveta Radičová. V sobotu v SRo záhadne hovorila o šéfke hmotných rezerv, ktorá odstúpila sama.
Lipšic vytvoril špeciálny tímKauzu Gorila rieši špeciálny vyšetrovací tím. Desať členov nebude riešiť žiadny iný prípad, len preverovať informácie z údajného spisu tajnej služby. Zriadenie tímu ohlásil minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. Sľubuje, že polícia má voľné ruky aj napriek tomu, že spis hovorí o províziách pre politické strany vrátane KDH.
„Nie som naivný, aby som si nemyslel, že nebudú pomerne veľké tlaky, aby trestné stíhanie neviedlo k zdarnému koncu,“ povedal Lipšic. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Prípad rieši pre podozrenia z korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. V tíme sú ľudia z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, protikorupčného úradu, ale aj inšpekcie ministerstva vnútra. Tieto zložky sa prípadom zaoberali aj dosiaľ.
Posledné miesto, kde by človek hľadal gorilu, je nejaký archív, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Lipšic kontra TrnkaNa vyšetrovanie bude dohliadať špeciálna prokuratúra, pod ktorú korupcia spadá. Lipšic sa tak snaží odstaviť od prípadu Generálnu prokuratúru, ktorá po novom roku tiež ohlásila vyšetrovací tím.
Lipšic pre Hospodárske noviny nevylúčil, že námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka sa bude snažiť zavrieť Gorilu do zásuvky.
„Na ničím nepodložené osočovanie pána ministra, ktorý trpí animozitou voči mojej osobe, nebudem reagovať,“ povedal Trnka pre TASR.
Pre Slovenskú televíziu oznámil zloženie tímu: z Generálnej prokuratúry sú tam Peter Šufliarsky a Jozef Čentéš, zo špeciálnej prokuratúry Ján Šanta a dopĺňajú ich dvaja prešovskí prokurátori.
Šanta o tom, že by mal byť v tíme, nevedel. „Bol som na dovolenke, tak ma možno oficiálne oznámenie čaká v úrade.“ Čentéš to tiež nemal oficiálne potvrdené. „Námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál ma informoval, že na utorok sa pripravuje stretnutie tímu a budem pozvaný, lebo sa so mnou počíta.“
Tím má ako prvé požiadať šéfa SIS o zbavenie mlčanlivosti svojich príslušníkov. Rovnaký cieľ si ako prvú úlohu stanovil aj policajný vyšetrovací tím.
Na neochote zbaviť siskárov mlčanlivosti vyšetrovanie spisu Gorila už stroskotalo. Vyšetrovaniu podľa Lipšica bránilo aj to, že niektoré skutky riešili rôzne zložky prokuratúry, a trestné stíhanie potom vôbec neviedli. „Okrem toho nešlo o verejný dokument, takže bolo ľahšie, aby preverovanie týchto informácií išlo dostratena.“
SaS chýbajú podpisySpis Gorila zavesil niekto na internet pred Vianocami. Opisuje odpočuté rozhovory v bratislavskom byte, v ktorom sa mal stretávať Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta so súčasnou šéfkou Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou, ale aj s bývalým ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom či šéfom Smeru Robertom Ficom. Gorila spomína provízie pre SDKÚ, SMK aj KDH.
Časť informácií zo spisu mala polícia v roku 2006. Celý dokument dostala o tri roky neskôr, keď ho odovzdal novinár Tom Nicholson. V tom čase sa vyšetrovatelia snažili preukázať skutky, ktoré materiál spomína. Neúspešne.
Vyšetrovací tím má overiť, aká časť informácií je vierohodná. Ich hodnovernosť dosiaľ nikto nepotvrdil. Viaceré osoby spomínané v spise však stretnutia v byte potvrdili.
SaS sa zrejme nepodarí zvolať schôdzu Národnej rady, na ktorej chcela o kauze hovoriť. Potrebuje 30 poslaneckých podpisov, zatiaľ ich má len 25.
Archív SIS nemusí vyšetrovaniu pomôcTajná služba nehovorí, v akej podobe spisy archivuje.
BRATISLAVA. Na archív SIS sa má obrátiť špeciálny vyšetrovací tím, potvrdil minister vnútra Daniel Lipšic.
Prvýkrát archív spomenula cez víkend premiérka Iveta Radičová. Ako môže archív pomôcť, je otázne. Ani minister nevie, ako tajná služba spisy archivuje. K nahrávkam či iným záznamom odpočutých rozhovorov, ktoré spomína údajný spis SIS, sa vyšetrovatelia nedostanú. Tie museli byť skartované.
O podobe, v akej sa spis nachádza, tajná služba mlčí. Nehovorí nič o podobe, v akej zachytáva skartované nahrávky alebo ich prepisy. „SIS vedie evidencie a informačné systémy v rozsahu svojej pôsobnosti a v súlade so zákonom o SIS,“ odpovedal hovorca tajnej služby.
Podrobnosti o evidenciách a informačných systémoch upravuje interným predpisom šéf SIS. Týka sa to ochrany, oprávnenosti prístupu k nim aj rozsahu, spôsobu a lehoty zničenia údajov v informačných systémoch a evidenciách.
Bývalý šéf tajnej služby Vladimír Mitro naznačuje, že z archívu sa bude dať zmapovať len zámer a cieľ akcie, obsah ťažko.
(vev)
Fedor: O Gorile som v minulosti nevedelPoslanec SDKÚ nepoprel stretnutie s novinárom, spis vraj nepoznal.
BRATISLAVA. „Martin ma kontaktoval krátko po tom, ako som ten spis dostal do rúk,“ povedal Tom Nicholson pre týždenník .týždeň.
Spomína si na stretnutie s poslancom SDKÚ Martinom Fedorom, ktorý sa podľa neho zaujímal, či je pravda, že má v rukách niečo, čo sa týka aj niekoho z SDKÚ.
„Keď som to potvrdil, bol chvíľu ticho a potom mi povedal, aby som si dával veľký pozor, pretože ide o vážnu vec,“ dodal Nicholson. Poslanec podľa neho vedel, aké má informácie.
Martin Fedor (na snímke) stretnutie nepopiera, no hovorí o iných okolnostiach.
„Stretli sme sa v čase, keď bola SDKÚ v opozícii a Smer stále hrozil diskreditáciou opozičných strán,“ tvrdí. „Keď mi pán Nicholson rozprával, aké informácie pozbieral, tak som mu odporučil, aby si dával pozor. Pýtal som sa, či už narába s týmito informáciami polícia a odporučil som mu, aby aj on naložil s nimi v tomto zmysle,“ opísal stretnutie Fedor.
Tvrdí, že obsah spisu, ktorý sa teraz objavil ako Gorila, v čase stretnutia s novinárom nepoznal.
(vev)

Beata
Balogová
