BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nepodporí mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorú žiada SaS.
Liberáli na nej chcú hovoriť o kauze Gorila, ktorá poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ.
KDH: Gorila nepatrí do parlamentu
KDH si nemyslí, že táto téma patrí do parlamentu a navyše nepoznajú dôvody, ktoré vedú SaS k zvolaniu schôdze.
"Považujeme to viac za tému jednej zo strán, ktorá s tým prichádza teraz, pred voľbami. Chce riešiť na úrovni parlamentu niečo, čo parlament v kompetencii nemá," odôvodnil odmietavé stanovisko k návrhu na zvolanie schôdze predseda KDH Ján Figeľ na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Napriek tomu, že kauza nepatrí podľa kresťanských demokratov do pléna, predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) zvolal predsedov všetkých výborov, ktoré majú na starosti tajné služby.
Kauzou sa bude mimoriadne zaoberať aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Jeho šéf Radoslav Procházka (KDH) ho zvolal na 23. januára.
Pozval naň aj ministra vnútra Daniela Lipšica a prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého.
Hrušovský zároveň upozornil, že problém by sa nemal spolitizovať. Rozhodovať o ňom majú orgány činné v trestnom konaní a bez zásahov politikov.
Hrušovský odmietol prepojenie KDH na finančné skupiny
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský odmieta údajné prepojenie KDH na finančné skupiny. "Ani jeden deň by som nezostával v politike, keby som sa necítil slobodný," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Hrušovský v reakcii na spis Gorila, v ktorom sa objavujú informácie aj o prepojení KDH a Hrušovského na takéto skupiny.
"Je lož a klamstvo, že KDH a ja sme mali mať vzťah k veľkým peniazom," povedal.
Zdôraznil, že KDH sa na korupcii nepodieľalo, a ak by mal o tom nejaké podozrenia, konal by. "Oznámil by som to orgánom činným v trestnom konaní," uviedol Hrušovský.
Jeho stranícky šéf Ján Figeľ upozornil, že spis Gorila kladie štátne inštitúcie do zlého svetla. "Vytvára to dojem, že politické strany v záujme skupín alebo jednotlivcov prijímajú svoje nominácie alebo rozhodnutia. Ide o dôveryhodnosť štátu," vyhlásil.
Dodal, že to, čo sa dialo pri minulom vyšetrovaní kauzy Gorila, hovorí o zlyhávaní štátnych inštitúcií.
Kompetentné orgány podľa Figeľa nedokázali adekvátnym spôsobom odstrániť podozrenie, že korupcia rozhoduje o krajine.
Odmietol, že by sa na zneužívaní moci podieľalo aj KDH. "Odmietam takéto pohľady či podozrenia," zdôraznil Figeľ.
O Bubeníkovej KDH rozhodne po stretnutí s ňou
Ministri KDH rozhodnú o šéfke Výkonného výboru Fondu národného majetku Anne Bubeníkovej po tom, ako sa s ňou stretnú.
Minister vnútra Daniel Lipšic už názor na jej odvolanie má, no zatiaľ ho nechce prezentovať. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
"Svoje definitívne stanovisko ministri KDH vyjadria po stretnutí s pani Bubeníkovou," uviedol predseda KDH Ján Figeľ s tým, že k stretnutiu dôjde pred stredajším (11.1.) rokovaním vlády. KDH podľa Figeľa vníma celú situáciu veľmi kriticky. Dodal, že jednou z možností riešenia je aj Bubeníkovej odstúpenie.
Zároveň sa zamyslel nad tým, prečo SaS nevetovala Bubeníkovú pri jej nominácii na začiatku volebného obdobia, keď o spise vedela.
Figeľ sa pýta lídra SaS Richarda Sulíka, ako sa k spisu dostal, prečo ho chcel a ako s ním naložil.
Lipšic ďalej uviedol, že Bubeníková nebude jediná, ktorou sa budú orgány činné v trestnom konaní zaoberať.
"Každý jeden politik aj nepolitik, ktorý je spomínaný v spise, bude predmetom preverovania a vyšetrovania. Poznáte ma, stíhame ľudí aj z vlastného rezortu," poznamenal Lipšic.
Lipšic: Predmetom vyšetrovania budú všetci, ktorých Gorila spomína
Predmetom vyšetrovania kauzy Gorila budú podľa ministra vnútra a podpredsedu KDH Daniela Lipšica všetci, ktorí sa v spise Gorila spomínajú.
Ako uviedol Lipšic dnes na tlačovej besede, týka sa to aj členov KDH, ktorí sú uvedení v spise, teda Stanislava Janotu a Milana Krajniaka. Tí počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pôsobili vo Fonde národného majetku.
Lipšic zároveň uviedol, že s Krajniakom, ktorý je jeho blízkym spolupracovníkom na ministerstve vnútra, o kauze hovoril. „Rázne to poprel,“ konštatoval.
Podľa Lipšica každý, kto je spomínaný v spise, bude predmetom vyšetrovania. „Stíhame ľudí aj z vlastného rezortu. Aj keby tam bol aj môj blízky rodinný príslušník a porušil zákon, budú vyvodené konzekvencie,“ zdôraznil.
V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta.
Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa koncom minulého roka objavil na internete.