BRATISLAVA. Slovensko sa chce opätovne stať členom Rady OSN pre ľudské práva (RĽP).
Kandidovať bude v rámci skupiny krajín východnej Európy v roku 2015. Vyplýva to z vyhodnotenia členstva SR v RĽP počas rokov 2008 až 2011. Tento materiál zobrala vláda na vedomie.
Minulý rok ukončené trojročné členstvo označilo ministerstvo zahraničných vecí za úspešné, čo bolo odrazom vyspelosti a vysokej profesionality slovenskej diplomacie.
Povinnosti a privilégiá, ktoré z toho vyplývali, SR naplnila a využila v plnom rozsahu.
Jednou z hlavných aktivít bola snaha o prijatie novej medzinárodnej zmluvy opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.
Ten umožní deťom alebo ich zástupcom v prípade porušenia Dohovoru o právach dieťaťa podať sťažnosť Výboru pre práva dieťaťa.
Išlo o poslednú z deviatich hlavných medzinárodných zmlúv v oblasti ľudských práv, ktorá nemala mechanizmus sťažností.
Slovensko počas svojho historicky prvého mandátu v Rade nominovalo svojho zástupcu na jedného z jej štyroch podpredsedov.
Bol ním stály predstaviteľ SR pri OSN v Ženeve Fedor Rosocha. Od 21. júna 2010 do 18. júna 2011 tak bolo Slovensko členom byra RĽP.
Rada je najvýznamnejším ľudskoprávnym orgánom v systéme OSN. Zodpovedá za podporu univerzálneho dodržiavania ľudských práv, pričom sa zaoberá prípadmi ich porušovania. Sídli v Ženeve.
Má 47 členov, ktorí sú zastúpení na základe pomerného geografického kľúča (Afrika a Ázia po 13, východná Európa šesť, Latinská Amerika a Karibik osem, západná Európa a zvyšné krajiny sedem).
Ostatné členské krajiny OSN vystupujú v RĽP ako pozorovatelia, bez hlasovacieho práva.
Mandát jej členov je obmedzený na tri roky, pričom zastávať ho môžu dve obdobia za sebou. O ďalší sa možno uchádzať až po uplynutí troch rokoch.
SR bola za člena zvolená 21. mája 2008 v tajnom hlasovaní Valného zhromaždenia OSN.
Na dve uvoľnené miesta v skupine krajín východnej Európy kandidovali aj Ukrajina a Srbsko. Svoje členstvo ukončila 18. júna 2011.