Agentúrnu správu sme o 20:05 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. V Ústave pamäti národa prepúšťajú. Výpovede dostali zamestnanci, ktorí sa podieľali na zmene zákona o ÚPN. Novela prešla vládou iba pred mesiacom.
Rozšíriť mala pôsobnosť ústavu, ktorý skúma zločiny fašistickej a komunistickej totality a mal aj reorganizovať jeho orgány.
Dvanásť členov správnej a dozornej rady má nahradiť sedemčlenná Rada ÚPN, čo by výrazne znížilo náklady.
Odmeny zavážia
Dnes iba na odmeny radných ide štvrtina rozpočtu inštitúcie. Prijatie zákona by o niekoľko mesiacov skrátilo aj funkčné obdobie šéfa ústavu a nominanta SNS Ivana Petranského, ktorý je predsedom správnej rady.
Fakty
Pamäť národa
- ÚPN vznikol v roku 2003 z iniciatívy disidenta a ponovembrového ministra vnútra Jána Langoša
- Skúma zločiny fašizmu a komunizmu
- Sprístupňuje archívy ŠtB i zoznamy arizátorov
- Má 73 zamestnancov a rozpočet 1,46 milióna eur
Zákon ešte musí schváliť parlament, ktorý to už do predčasných volieb nestihne. Petranský tak vo funkcii ostáva a v týchto dňoch posiela výpovede deviatim zamestnancom.
Medzi nimi sú aj bývalí spolupracovníci zakladateľa ústavu Jána Langoša Patrik Dubovský a Marián Gula, ktorí ústav zastupovali vo vládnej komisii na prípravu nového zákona.
„Cítim to ako revanš za to, že sme oponovali vedeniu i za účasť v komisii,“ mieni Dubovský, ktorý vedenie ÚPN kritizoval napríklad za zhovievavý postoj k obdobiu vojnového štátu.
„Je to snaha o preklopenie ducha ústavu,“ tvrdí aj Gula.
Dlhodobými kritikmi Petranského sú podľa nich aj ďalší prepúšťaní.
Hovorca ÚPN Ján Pálffy odmieta, že by výpovede súviseli s prácou komisie či kritikou vedenia. Prepúšťanie vysvetľuje znížením štátnej dotácie na mzdy a odvody o 180-tisíc eur. „Kritériom pri rozhodovaní bolo minimalizovať negatívny dosah tohto bolestivého opatrenia na činnosť ústavu,“ tvrdí.
Prepúšťali bez rady
S tým nesúhlasí podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Ondriaš. „Rozpočet ústavu je rovnaký ako v minulom roku.“ Petranský podľa neho svojvoľne presunul časť peňazí na mzdy do kapitoly na nákup tovarov a služieb.
Šéf ústavu to popiera. „Nepredložil som parlamentu žiadny iný návrh než ten, ktorý schválila správna rada.“
Ondriaš mu vyčíta i to, že o prepúšťaní rozhodol bez vedomia rady. „Pokúsime sa zvolať mimoriadnu radu a presunúť peniaze na mzdy späť, aby sa nemuselo prepúšťať,“ povedal.

Beata
Balogová
