Bratislava 5. augusta (TASR) - Vláda Mikuláša Dzurindu zlyhala, pretože vymenila reformy za kompromisy a naďalej si zanedbáva svoje povinnosti, keď si pred koncom funkčného obdobia vybrala "dovolenku" a naplno sa venuje volebnej kampani, tvrdia zástupcovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS).
Zodpovednosť nesú pritom podľa predsedu Programovej rady OKS Petra Zajaca všetky politické strany, ktoré majú účasť na moci, najmä však Dzurindova SDKÚ, ktorá má vo vláde najväčšie zastúpenie, povedal dnes Zajac pred novinármi. "Dzurinda teraz bicykluje na pltiach," dodal.
Kabinet koná podľa neho nezodpovedne, keď odmietol koncepciu dôchodkovej reformy navrhnutú lídrom konzervatívcov Petrom Tatárom s tým, že pripravuje lepšiu. Zámerom privatizovať Slovenské elektrárne spôsobila vláda podľa Zajaca to, že táto ekonomická téma sa stane súčasťou predvolebnej kampane, pričom hrozí nielen zabrzdenie predaja, ale aj možnosť, že celý proces bude vystavený podozreniam z korupcie.
Peniaze z privatizácie strategických podnikov určené na reformu dôchodkového systému sa používajú na iné účely, čím už doteraz vláda spôsobila stratu 7 miliárd korún, vyhlásil dnes Zajac pred novinármi. OKS tiež kritizuje fakt, že vláda nepripravila na verejnú diskusiu návrh štátneho rozpočtu na rok 2003, čo ohrozuje jeho kvalitu. Zodpovednosť nesie podľa OKS vláda aj za situáciu vo verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV), keď sa nevyjadrila k návrhu Rady STV odvolať riaditeľa televízie Milana Materáka. V exponovanom čase volebnej kampane to v tomto médiu vytvára situáciu úplného zneistenia, myslí si Zajac. Dzurindova vláda podľa neho schybila aj tým, že doteraz neprijala stanovisko k otázke spoplatnenia výroby predvolebných spotov politických strán vo verejnoprávnych médiách. Občianskym konzervatívcom prekáža aj to, že vláda nezaujala nijaké stanovisko k prezidentom vráteným zákonom, ktoré by umožnili vyrovnať sa s dedičstvom komunistického režimu.
Zajac podľa vlastných slov nemá obavy z toho, že by pôsobenie súčasnej vlády mohlo mať negatívny vplyv na našu budúcu integráciu do Európskej únie. Nazdáva sa však, že ak sa po jesenných parlamentných voľbách dostanú k moci také strany ako Ficov Smer so svojím "protireformným programom" alebo ANO, ktorého programové zameranie je podľa neho stále neisté, v nasledujúcich štyroch rokoch nebude možná nijaká náprava.