BRATISLAVA. Strana SaS trvá na zvolaní mimoriadnej schôdze Národnej rady ku kauze Gorila. Chce na nej vyzvať prezidenta Ivana Gašparoviča, aby vymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, keďže je to potrebné aj pre vyšetrovanie kauzy, ale aj zrušiť priestupkovú imunitu.
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka prezident Ivan Gašparovič nekonaním porušuje svoje ústavné povinnosti.
"Možno to bude brať vážnejšie, keď ho vyzve Národná rada," poznamenal Sulík. Dodal, že pokiaľ nebude mať generálna prokuratúra šéfa, vyšetrovanie kauzy Gorila nebude prebiehať dostatočne dobre.
Ivan Gašparovič chce o menovaní šéfa prokuratúry rozhodnúť až po Ústavnom súd.
"Vzhľadom na mnohé pochybnosti okolo voľby a na podnety na Ústavnom súde SR prezident rozhodne o vymenovaní alebo nevymenovaní generálneho prokurátora až po verdikte tejto ústavnej inštitúcie," dodal Trubač.
SaS by chcela tiež docieliť zvolanie zasadnutia parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS, výboru pre obranu a bezpečnosť s cieľom vykonať poslanecký prieskum v SIS.
SaS chce zrušiť imunitu
To či bude SaS iniciovať vyvodenie ďalších personálnych zmien v súvislosti s kauzou Gorila, Sulík zatiaľ nechcel komentovať. Treba si podľa neho počkať na riadne vyšetrenie.
Posledným bodom mimoriadnej schôdze, ktorý už nesúvisí s kauzou Gorila, je prerokovanie návrhu na zrušenie priestupkovej imunity v druhom čítaní.
Sulík povedal, že tak reaguje na slová predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, ktorý avizoval, že tento bod sa na riadnej schôdzi nemusí stihnúť prerokovať.
"Chceme dať príležitosť poslancom, ktorí ju iste chcú zrušiť, aby tak mohli učiniť," povedal predseda SaS.
Strana má na zvolanie mimoriadnej schôdze stále málo podpisov. Chýbajúcich päť chce získať rokovaním s ostatnými parlamentnými stranami.
Strany Gorilu v parlamente odmietajú
U väčšiny parlamentných strán pretrváva odmietavý postoj k mimoriadnej schôdzi o Gorile, Smer avizoval, že schôdzu podporí, ak ho SaS presvedčí o jej zmysluplnosti.
KDH podľa Pavla Abrhana nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze. Pokiaľ ide o priestupkovú imunitu, považuje Abrhan iniciatívu SaS za neodôvodnenú.
"Ten bod nebol prerokovaný, automaticky je presunutý na nadchádzajúcu schôdzu, ktorá začne koncom januára. Z toho dôvodu ja osobne nevidím žiadne argumenty na to, aby sme takúto schôdzu podpisovali," povedal pre TASR.
Zároveň dodal, že čo sa týka kauzy Gorila, myslí si, že "to už vyriešila vláda svojim rozhodnutím" (odvolala šéfku Výkonného výboru Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú, pozn. TASR).
Most-Híd nemá problém podporiť uznesenie, ktoré by vyzývalo prezidenta na vymenovanie Čentéša za šéfa prokurátorov.
"Ale nemyslím si, že je na to potrebné zvolať teraz mimoriadnu schôdzu," uviedol pre TASR šéf klubu bugárovcov László Solymos.
V súvislosti s kauzou Gorila dodal, že na jej vyšetrenie sú tu orgány činné v trestnom konaní a netreba na to zvolávať mimoriadnu schôdzu parlamentu.
SDKÚ navrhne vyzvať prezidenta, aby konal
Zvolávanie mimoriadnych schôdzi ani nie dva mesiace pred parlamentnými voľbami považuje SDKÚ-DS podľa podpredsedu strany a podpredsedu NR SR Milana Horta za predvolebný a marketingový ťah, navyše, ak riadna schôdza parlamentu sa uskutoční už onedlho.
Ako uviedol Hort dnes pre agentúru SITA, SDKÚ však víta záujem politických strán hovoriť na parlamentnej pôde o vymenovaní legitímne zvoleného generálneho prokurátora SR Jozefa Čentéša.
„Na úvod riadnej schôdze poslanecký klub SDKÚ-DS navrhne bod programu, aby parlament schválil uznesenie, ktorým vyzve prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby rešpektoval ústavu a zákony SR a urýchlene vymenoval pána Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora SR,“ uviedol Hort s tým, že SDKÚ vyzýva aj všetky ostatné politické strany, aby tento návrh podporili. Zároveň pripomenul, že modrí ešte minulý týždeň vyzvali prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby tak urýchlene urobil.