Pravdivosť Gorily doteraz nikto nepotvrdil. Denník SME sa však pokúsil porovnať privatizácie a tendre, ktoré opisuje, s realitou. Informácie o nich sa zväčša dajú získať z verejných zdrojov.
Ak je jadro informácií v spisoch Gorila a Gorila 1 pravdivé, podozrenia zo systematickej korupcie siahajú aj mimo štruktúry slovenských politických strán a podnikateľských skupín.
Prvým príkladom je privatizácia bratislavského letiska. Partner Penty Jaroslav Haščák v spise operuje tým, že Penta je v tendri silnejšia o vplyv u privatizačného poradcu, ktorým je Meinl Bank.
Nepriamo to podporuje aj fakt, že Penta kúpila malú Banku Slovakia práve od Meinl Bank. Na stranu konzorcia, ktoré na Slovensku zastupovala Penta, sa Meinl Bank postavil aj v situácii, keď menší člen poradenského tímu v zime roka 2006 oznámil, že by Penta a viedenské letisko nemali súťaž vyhrať.
Ak by sa ukázalo, že spis je pravý, potom by mala Rakúšanov zaujímať aj informácia, že Penta prala zisky cez daňové raje práve s pomocou Meinl Bank. O to viac, že letisko Schwechat je pološtátnou organizáciou a o prípadných plánoch Penty museli mať jeho manažéri informácie.
Pátrať by mali aj matky
Podobne by mali spozornieť centrály energetických koncernov. Tón, akým Haščák podľa spisu hovorí o obchodovaní s nimi, vyvoláva dojem, že pri kontraktoch s vládou je pre nich dávanie provízie samozrejmosť, diskutujú len o výške.
Preto čím viac budú fakty z Gorily overované, tým viac by sa tým mali zaoberať v nemeckých a francúzskych matkách slovenských energetických rozvodných závodov.
Pre uveriteľnosť Gorily je rovnako dôležité to, čo sa deje, ako to, čo sa nedeje. A nedeje sa toho dosť, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Žraloci nemohli všetko
Na druhej strane neplatí ani predstava, že o všetkom podstatnom rozhodovali politici pod dojmom sľúbených úplatkov.
Ukazuje to napríklad rozhodnutie vlády Mikuláša Dzurindu v poslednej chvíli vyzvať záujemcov o letisko na cenový rozstrel. Pentu a Schwechat to stálo zvýšenie ceny o štyri miliardy korún.
A napokon aj to, že letisko je stále štátne, je rozhodnutím silného politika. Keď Robert Fico mohol vďaka Protimonopolnému úradu stopnúť Pentu a Schwechat v tendri o letisko, zastavil predaj úplne. Napriek tomu, že sa už o letisko hlásila skupina J&T, ktorej sa za Ficovej vlády v obchodoch so štátom inak darilo.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Malchárek si píše s Pentou
Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek si pýtal odpoveď pre novinára od hovorcu Penty.
BRATISLAVA. Exminister hospodárstva Jirko Malchárek, ktorý mal byť podľa údajného dokumentu SIS Gorila spojkou finančnej skupiny Penta, s ňou naďalej udržuje kontakty.
Český týždenník Ekonom napísal, že Malchárek na otázky o Gorile súvisiace s privatizáciou Slovenských elektrární preposlal pred ich zodpovedaním hovorcovi Penty Martinovi Dankovi a až potom ich poslal týždenníku.
„Zaujímavosťou je, že s jeho vypracovaním mu zrejme pomáhal práve hovorca Penty. Z obsahu e-mailu totiž vyplýva, že otázky Ekonomu exminister preposlal Dankovi s poznámkou Poprosím o reakciu,“ napísal časopis.
Malchárek, ktorý autentickosť spisu Gorila odmieta, včera SME povedal, že s Dankom odpovede „konzultoval“, keďže mu prišiel e-mail adresovaný jemu a zároveň Pente.
Danko vraví, že si Malchárek len vypýtal odpoveď Penty, keďže sa jej pýtali na rovnakú vec. „To, že by som pripravoval odpovede pre pána Malchárka, je nezmysel.“
(knm)
Mnoho ľudí je vo funkciách aj dnes
Vláda v stredu odvolala šéfku FNM Annu Bubeníkovú, ktorá figuruje v spise Gorila. Dokument spomína niekoľko ďalších osôb, ktoré sú dnes vo funkciách.
Jozef Jurica
V rokoch 2005 až 2006 bol Jozef Jurica členom výkonného výboru FNM. Ako nominant SDKÚ je dnes podpredsedom predstavenstva v Bratislavskej teplárenskej spoločnosti.
Stanislav Janota
Stanislav Janota bol v čase, keď mal spis vzniknúť, nominantom KDH v prezídiu FNM. Od júla 2011 je predsedom predstavenstva Nemocnice sv. Michala, ktorej je aj riaditeľom. Nemocnica spadá pod ministerstvá vnútra a obrany
Milan Krajniak
Ďalším nominantom KDH v prezídiu FNM bol Milan Krajniak. Dnes je poradcom ministra vnútra Daniela Lipšica za KDH pre rómsku kriminalitu.
Daniel Végh
V rokoch 2005 až 2006 bol Daniel Végh predsedom výkonného výboru FNM, ktorého bola Bubeníková členkou. Vtedajší nominant SMK dnes vo výbore zastupuje MostHíd.
Mikuláš Dzurinda
Predseda SDKÚ a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda bol v čase vzniku odpočúvaní predsedom vlády.
Ivan Mikloš
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš bol aj v tom čase ministrom financií.
Pavol Hrušovský
Podpredseda KDH Pavol Hrušovský bol v tom čase predsedom strany. Rovnako ako dnes viedol parlament.
Rudolf Chmel
Ako nominant ANO bol Rudolf Chmel ministrom kultúry. Vo vláde bol aj po rozpade strany. V súčasnosti je podpredsedom vlády pre ľudské práva a menšiny za MostHíd.
Robert Fico
Predseda Smeru sa podľa Gorily stretol v odpočúvanom byte s šéfom Penty Jaroslavom Haščákom pred voľbami v roku 2006. V tom čase bol Fico poslancom, dnes je podpredsedom parlamentu.
(vev)
Dzurinda vidí zblíženú pravicu
Šéf SDKÚ si nechce Gorilu všímať. SMK v nej vidí aj Bélu Bugára.
BRATISLAVA. „Možno to, čo sa stalo, nás ešte viac zblížilo s KDH, Mostom-Hídom a možno aj s SaS,“ vyhlásil včera šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda o zosadení nominantky jeho strany Anny Bubeníkovej z vedenia Fondu národného majetku.
Za odvolanie hlasovali v stredu na rokovaní vlády práve ministri všetkých koaličných strán okrem SDKÚ. Proti vlastnej strane sa postavila aj premiérka Iveta Radičová.
Dzurinda tvrdí, že to neovplyvní výber politických partnerov po voľbách. „Budeme hľadať cesty. Nie na báze toho, čo bolo v Gorile alebo nebolo v Gorile,“ povedal.
SaS Richarda Sulíka však žiada preverovanie parlamentným výborom na kontrolu SIS, podobne ako poslanci vyšetrovali odpočúvanie za bývalého ministra obrany SaS Ľubomíra Galka.
V údajnom spise sa okrem ľudí SDKÚ spomínajú aj Smer, KDH a SMK, ktorú v tom čase ešte viedol Béla Bugár. Jeho bývalý stranícky kolega a dnešný šéf SMK József Berényi hovorí, že práve pre indície z Gorily Bugára zosadili z postu predsedu. Dnešný šéf MostaHíd Bugár to odmieta.
Všetci členovia SMK spomínaní v Gorile podľa Berényiho už stranu opustili.
(sita, tasr)

Beata
Balogová
