BRATISLAVA. Hotel Tatry v Tatranskej Lomnici spája odvolanú šéfku FNM Annu Bubeníkovú (SDKÚ) a bývalého člena Výkonného výboru FNM Jozefa Juricu, ktorí mali podľa údajného dokumentu SIS Gorila brať provízie od finančnej skupiny Penta.
Bubeníkovej manžel pracuje v Pressburg Properties a tá vlastní polovicu Hotela Tatry. Pressburg Properties ovláda aj spoločnosť Elementa, cez ktorú mali podľa Gorily ísť provízie od Penty z privatizácie.
Druhú časť hotela má firma G2G súčasného člena predstavenstva štátnej Bratislavskej teplárenskej Juricu (nominant SDKÚ). Bubeníková ani Jurica na otázky vo štvrtok neodpovedali.
Nie je tak jasné, z akých peňazí budovu hotela v roku 2008 kúpili a či je niekto z rodiny šéfky FNM jeho spolumajiteľom. Konateľ Hotela Tatry má zhodné priezvisko, ako mala Bubeníková za slobodna.
Prepojenia vyvolávajú otázky
Prepojenia
Kto je kto
Roman Bubeník má podpisový vzor v Elemente,
matka Elementy Pressburg Properties vlastní polovicu hotela. Robí v nej Bubeník.
konateľ hotela sa volá tak ako Bubeníková za slobodna.
Prepojenia firiem a ľudí, o ktorých sa píše v údajnom spise SIS Gorila zo sklonku druhej vlády Mikuláša Dzurindu, vyvolávajú otázky, z čoho niektorí získali v nasledujúcich rokoch majetok.
Šéfku Fondu národného majetku (FNM) Annu Bubeníkovú a bývalého člena výkonného výboru FNM Jozefa Juricu nepriamo spája hotel.
Práve Bubeníková sa mala stretávať v bratislavskom byte so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.
V dokumente Gorila sa píše o akciovej spoločnosti Elementa ako o sprostredkovateľovi provízie od Penty pre Bubeníkovú.
V elektronickej zbierke listín Elementy je aj podpisový vzor Bubeníkovej manžela Romana. Pri akciových spoločnostiach nie je jasné, kto je majiteľom.
Iba podozrivo slabá kamufláž bráni definitívne vyhlásiť, že Gorila rozhadzovala odmeny pod Tatrami, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
V Pressburgu je Bubeník
Bubeníka ako kontaktnú osobu uvádzajú firemné registre aj v prípade bratislavskej akciovky Pressburg Properties, ktorá má rovnakú adresu. Tá je jediným majiteľom Elementy. Jediný zverejnený mobil Pressburg Properties včera zdvihol Bubeník. Na otázku, či je spolumajiteľom firmy, odvetil, že je jej zamestnanec a zložil telefón.
Pressburg Properties je majiteľom polovice Hotela Tatry v Tatranskej Lomnici. Druhú vlastní spoločnosť G2G. Jej majiteľom je Jurica, ktorý bol v čase údajného vzniku Gorily nominantom ANO vo FNM. Teraz je podpredsedom predstavenstva štátnej Bratislavskej teplárenskej ako nominant SDKÚ.
G2G vznikla v roku 2008 s imaním 6666 eur, už o niekoľko mesiacov ho zvýšila na vyše 504-tisíc eur.
Na otázky neodpovedali
Konateľmi Hotela Tatry sú Jurica a Jozef Škalák. Anna Bubeníková sa volala za slobodna Škaláková. Na otázku, či ide o príbuzného, odvolaná šéfka FNM neodpovedala. Podľa výpisu z katastra má na hotel záložné právo Privatbanka, ktorú vlastní Penta.
Jurica na otázky neodpovedal, Bubeníková reagovala, odpísala, že „všetky doteraz uverejnené informácie som posunula právnemu zástupcovi na analýzu a na ďalšie zváženie právnych krokov na ochranu osobnosti.“ Pravosť dokumentu odmieta aj Penta.
Bubeníková v rokoch 2005 až 2010 zarobila vyše 275-tisíc eur. Stránka parlamentu neobsahuje jej majetkové priznania z rokov 2007 a 2008.
Provízie cez Elementu odmietol jej likvidátor Tibor Kosák. „Neboli žiadne takéto veľké platby, žiadne machinácie,“ povedal Hospodárskym novinám.
Hotel nie je luxusný
TATRANSKÁ LOMNICA. Trojhviezdičkový hotel pri vstupe do Tatranskej Lomnice sa nedá minúť. Nie je luxusný, ale má slušnú štandardnú úroveň tamojších hotelov.
Ponúka dva apartmány, šesť mezonetových a sedem dvojposteľových izieb za ceny od 40 do 69 eur za noc. V cene sú aj raňajky a vstup do relax centra. Kapacita je 30 postelí a 27 prísteliek.
Reštaurácia ponúka klasické slovenské jedlá, kapustovú či cesnakovú polievku za 1,70 eura, z hotových jedál pivovarský guláš za 4,90, bryndzové halušky a pirohy za 3,20, ale aj grilovaného lososa s medovo-horčicovou omáčkou či steak na dubákoch za 13 eur.
Vo štvrtok sa zdalo, že hotel, pred ktorým práve stojí nadrozmerný ženský akt zo snehu, je takmer prázdny. Ľudoprázdna bola aj reštaurácia. Počas „zlatého týždňa“, teda po Novom roku, bol však plne obsadený.
So zodpovedným vedúcim Jozefom Juricom sa nám nepodarilo spojiť. Viacerí miestni obyvatelia ho dobre poznajú. „Pôsobí dojmom slušného a príjemného človeka,“ povedal čašník z neďalekej reštaurácie.
Hotel bol podľa miestnych asi pred tromi rokmi pre rekonštrukciu zavretý, menili vraj aj nábytok. „Dlhé roky ho vlastnia nejakí Bratislavčania. Hovorí sa o nich kadečo, vraj k nemu prišli kadejako. Viete, u nás sa nič neutají,“ povedal starší Lomničan. Viac nechcel prezradiť.
(sen)
Zhrnutie kauzy
Text z údajného spisu SIS, ktorá odpočúvala stretnutia zástupcov firmy Penta s politikmi, sa na verejnosť dostal pred Vianocami.
už za vlády Roberta Fica spis dostal minimálne novinár Tom Nicholson;
21. decembra minulého roku dokument niekto zavesil na internet;
22. decembra o Gorile informovali takmer všetky médiá; Penta ho označila za výmysel, rovnako aj Bubeníková;
23. decembra polícia potvrdila, že sa informáciami z Gorily už zaoberala a prípad v septembri uzavrela vojenská prokuratúra, námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka vyhlásil, že dokumenty nie sú autentické;
23. decembra poslanci SaS podali pre Gorilu trestné oznámenie;
29. decembra šéf protikorupčného úradu Peter Kovařík potvrdil, že riaditeľ SIS odmietol v minulosti zbaviť príslušníkov tajnej služby mlčanlivosti; premiérka Iveta Radičová povedala, že súčasné vedenie SIS bude spolupracovať;30. decembra Generálna prokuratúra oznámila, že vytvorí špeciálny vyšetrovací tím;
2. januára tohto roku Nicholson povedal, že si je stopercentne istý, že dokument je pravý a že mu ponúkali milióny, ak na Gorilu zabudne; SaS priznala, že text mala už v roku 2010;
4. januára potvrdil stretnutia s človekom z Penty v odpočúvanom byte bývalý policajt Ján Rejda, išlo vraj o operatívnu činnosť, opäť ho preverí ministerská inšpekcia;
5. januára minister hospodárstva Juraj Miškov navrhol pre podozrenia z Gorily odvolať šéfku FNM Annou Bubeníkovú;
9. januára SDKÚ vyhlásila, že stojí za svojou nominantkou v FNM; minister vnútra Daniel Lipšic zriadil desaťčlenný vyšetrovací tím z ľudí z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, protikorupčného úradu a inšpekcie ministerstva; bývalý minister Jirko Malchárek odmietol, že by sa stretával s podnikateľom Jaroslavom Haščákom v odpočúvanom byte;
10. januára Most-Híd vyhlásil, že nepodporí pád Bubeníkovej; KDH po stretnutí s ňou oznámilo, že jeho ministri zahlasujú za odvolanie;
11. januára policajný šéf Jaroslav Spišiak vyhlásil, že deje opísané v Gorile sa mohli udiať; vláda odvolala Bubeníkovú, ministri Mosta-Hídu zmenili názor;
vo štvrtok, 12 januára, Krajský súd v Bratislave potvrdil odpočúvanie z Gorily. , že eviduje čísla žiadostí o povolenie odpočúvať, ktoré sa objavili aj v spise Gorila
Zdroj: SME, Hosp. noviny, .týždeň

Beata
Balogová
