Po poradcovi pre rómsku kriminalitu Milanovi Krajniakovi požiadal o odvolanie zo svojej funkcie aj člen predstavenstva SEPS Igor Grošaft. Ich mená sa spomínajú v materiáli Gorila.
BRATISLAVA. Poradca ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) pre rómsku kriminalitu Milan Krajniak, ktorý sa spomína v údajom spise SIS Gorila, požiadal ministra o uvoľnenie z funkcie.
Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil Lipšic s tým, že Krajniakovi vyhovel. Krajniak mal podľa spisu patriť medzi členov prezídia Fondu národného majetku (FNM), ktorí hlasujú podľa požiadaviek Penty.
"Jeho postoj si cením. V spise je spomínaný len okrajovo, žiadne provízie nebral, o to viac si cením jeho prístup. Myslím si, že verejnosť si od verejne činných osôb zaslúži iný prístup a postoj. Jeden postoj je - vyšetríme to, druhý je mlčanie, tretí je hľadanie výhovoriek," vysvetlil Lipšic.
Podľa jeho slov si z vyjadrení politikov môže verejnosť urobiť vlastný názor. Okrem Krajniaka požiadal o uvoľnenie z funkcie aj šéf Nemocnice sv. Michala Stanislav Janota. Táto nemocnica spadá pod ministerstvá vnútra a obrany. V čase, keď mal spis vzniknúť, bol nominantom KDH vo FNM.
Krajniak vysvetlil, že pre odchod sa rozhodol z dvoch dôvodov. "Cítim sa slobodným, nikdy som nebol riadený ničím a nikým, len svojím presvedčením. Nemám žiaden problém sa zbaliť a odísť, lebo nepociťujem a nikdy som nepociťoval žiadne iné motivácie, s ktorými som pôsobil, než tie, že som chcel podporovať ľudí, ktorých si vážim," ubezpečil.
Iných spomínajú viackrát
Zdôraznil, že on sám je v Gorile spomínaný len trikrát, kým iní vrcholoví politici mnohonásobne častejšie.
"Pán Dzurinda je tam spomenutý 44-krát, Palacka 54-krát, Mikloš 47-krát a napríklad pán Fico 142-krát," podotkol Krajniak s tým, že jeho krok by mohol povzbudiť aj iných, aby sa cítili slobodní a odstúpením z funkcií napomohli novej politickej kultúre na Slovensku.
Na otázku, či počas pôsobenia vo FNM cítil nejaké tlaky na svoju osobu, Krajniak odvetil, že pri všetkých svojich hlasovaniach sa cítil slobodný.
"Nemal som pocit žiadneho nátlaku. Nemal som problém v akejkoľvek situácii slobodne sa pýtať na všetky podklady a materiály a cítil som podporu KDH. Samozrejme, že ak rozhodujete o zásadných otázkach, tak sme prirodzene konzultovali s vedením KDH, či napr. elektrárne privatizovať, alebo nie," konštatoval s tým, že parciálne otázky však boli na jeho slobodnom rozhodovaní.
O Janotovi Krajniak nepochybuje
"Vo fonde som videl dva typy ľudí. Jeden typ sa rozhodoval slobodne a potom tam boli ľudia, ktorí nediskutovali, iba hlasovali," povedal.
O Janotovi sa Krajniak vyjadril, že sa spoznali až vo FNM. "Mal som zo spolupráce s ním veľmi dobrý dojem, dodnes sme zostali priatelia. Som presvedčený, že nezobral ani korunu počas svojho pôsobenia vo fonde," dodal Krajniak.
Janota potvrdil pravosť časti Gorily
Riaditeľ Nemocnice sv. Michala Stanislav Janota, ktorý dnes požiadal o uvoľnenie z funkcie, potvrdil pravdivosť niektorých údajov zo spisov Gorila. Tvrdí však, že v čase, keď pôsobil ako člen prezídia Fondu národného majetku (FNM), spomínané privatizačné aktivity sa neprerokovávali a neschvaľovali.
"Iste niektoré tie údaje sú aj pravdivé, ale to, že aké úvahy má niekto o nejakom pokuse ma zneužiť, tak za to ja, žiaľ, alebo teda našťastie, nemôžem," povedal Janota pre Slovenskú televíziu.
STV dnes v súvislosti s personálnymi odstúpeniami niekoľkých figurantov spisu oslovila aj námestníka zastupujúceho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Ten napríklad poznamenal, že celkom nechápe vyhlásenia ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), ktorý vyzdvihol, že jeho poradca pre rómsku kriminalitu Milan Krajniak požiadal o uvoľnenie z funkcie, hoci bol v spisoch spomínaný okrajovo. "Ja mu, samozrejme, nebudem brať ilúzie, ale myslím si, že jeho závery nie sú správne," reagoval Trnka.
Dodal pritom, že odstúpenie Krajniaka nič nemení na zámere špeciálneho tímu prokuratúry vypočuť ho v súvislosti s touto vecou. "Všetci tí, čo sú spomínaní v spise, ktorý je na internete, budú podliehať výsluchu," podčiarkol.
Lipšic: Tlaky na vyšetrovanie kauzy Gorila sú enormné
Tlaky na vyšetrovanie kauzy Gorila sú enormné a prichádzajú z rôznych strán. Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) s tým, že ním zriadený vyšetrovací tím začal pracovať, preveruje finančné transakcie a postupuje veľmi razantne.
Detailné informácie nechcel zverejniť, poznamenal len, že sa postupuje razantne. "Podozrivé osoby nie sú hlúpi ľudia. Sú to osoby, ktoré majú dobré vzdelanie, dobrých právnikov, advokátov, účtovníkov," dodal Lipšic.
"Očakávam spochybnenie vyšetrovania, rôzne tlaky, a to sa aj deje. Moja úloha je vyšetrovací tím izolovať od týchto tlakov na moju osobu i blízkych tak, aby mohli konať," povedal minister.
Na otázku, kto tieto tlaky vyvíja, neodpovedal. V tejto súvislosti len poznamenal, že chce "oceniť postoj a odvahu špeciálnej prokuratúry a špeciálneho prokurátora Kováčika".
Minister tiež informoval, že už boli podané žiadosti vo vzťahu k súčasnému aj bývalému riaditeľovi SIS na zbavenie mlčanlivosti bývalých a terajších príslušníkov tajnej služby.
"To je ale absolútny začiatok, bude to mravčia práca. Ak má niekto pocit, že zbavenie mlčanlivosti prípad vyrieši, tak to je len kamienok v mozaike," upozornil.
Informácie, kde by sa mohli nachádzať nahrávky zo sledovaného bytu, vraj Lipšic nemá.
"Nebudem o tom špekulovať. Ak sa nám podarí preukázať autenticitu dokumentu, tak sme len na začiatku cesty. My musíme preukázať aj finančné toky a na tom teraz pracujeme, verifikácia je len prvý krok," uzavrel.
Dzurinda: Gorila zbližuje pravicu
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda je po dnešných vyjadreniach z tlačovej konferencie ministerstva vnútra ku kauze Gorila ešte "silnejšie presvedčený, že udalosti popísané v údajnom spise Gorila zbližujú SDKÚ s KDH, stranou Most-Híd a možno aj s SaS".
Podľa strany Sloboda a solidarita sa každým dňom potvrdzuje pravosť jednotlivých častí spisu Gorila, ktorý poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Pre TASR to uviedla hovorkyňa strany SaS Tatiana Tóthová v reakcii na kroky Igora Grošafta, Milana Krajniaka a Michala Stanislava Janotu.
Fico: Neťahajte Smer do kauzy Gorila, boli sme v opozícii
Predseda Smeru Robert Fico nesúhlasí s tým, aby bola jeho strana zaťahovaná do kauzy Gorila, keďže v rokoch 2005 a 2006 bola v opozícii a nemala vplyv ani na privatizáciu, ani na obstarávania.
Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v odpovedi na otázku, či dôveruje svojmu poslaneckému asistentovi Františkovi Határovi, ktorý sa podľa údajných spisov SIS Gorila stretával v konšpiračnom byte so spoločníkom Penty Jaroslavom Haščákom.
"Neťahajte Smer do kauzy, ktorá je spojená s druhou Dzurindovou vládou. Smer bol v rokoch 2005 a 2006 v opozícii a nemal absolútne žiaden vplyv ani na privatizáciu ani na obstarávania. Naopak, keď sme v roku 2006 nastúpili do vlády, sme zobrali Pente letisko a prijali sme zákon o zákaze zisku zdravotných poisťovní. Najlepšie slová sú skutky," povedal Fico.
Na otázku, či dôveruje Határovi, neodpovedal ani na druhýkrát. "Bol vtedy Smer v opozícii? Bol. Mal vplyv na čosi? Nemal. Prečo zaťahujete Smer do kauzy druhej Dzurindovej vlády?," uzavrel.