Vyšné Hágy 7. júna (TASR) - O legislatíve, liekovej politike, návrate českých pacientov do slovenských liečebných ústavov, ale aj o koordinácii opatrení v súvislosti s chorobou šialených kráv (BSE) diskutovali dnes vo Vyšných Hágoch ministri zdravotníctva Slovenskej a Českej republiky Roman Kováč a Bohumil Fišer. Išlo o prvé oficiálne stretnutie šéfov rezortov, ktorí sa zúčastnili na otvorení konferencie venovanej 60. výročiu Ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.
Vzhľadom na zatiaľ nepotvrdený výskyt BSE u jedného zvieraťa v ČR obaja ministri potvrdili už fungujúci spoločný postup. Fišer ocenil pomoc a skúsenosti bratislavského laboratória, ktoré využila ČR pri budovaní vlastného v Prahe. Otvorené by malo byť už 22.júna.
Ako spresnil minister Kováč, predpokladajú úzku spoluprácu vo všetkých konkrétnych prípadoch na úrovni komisií, ktoré pracujú pod patronátom hlavných hygienikov oboch štátov. Ministri budú využívať poznatky z krajín, kde sa BSE vyskytla, predovšetkým z Veľkej Británie a aplikovať ich predovšetkým v oblasti liekovej politiky a verejného stravovania.
V oblasti legislatívy boli hlavnou témou rozhovorov otázky súvisiace so zavádzaním noriem Zákonníka práce v ČR. Minister Kováč upozornil, že najväčší problém s limitom nadčasovej práce bude v malých nemocniciach. Obaja sa zhodli na tom, že akékoľvek výnimky pre zdravotníctvo pri zavádzaní nového Zákonníka práce neprinesú pre ich rezorty žiadne výhody. Dohodli sa na vzájomnej výmene poznatkov a využívaní skúseností aj z ďalších krajín, napríklad Rakúska a Nemecka.
Vzhľadom na to, že tatranské liečebné ústavy boli budované pre potreby vtedajšieho Československa a dnes je ich kapacita využívaná na 45 - 60 percent, zhodli sa ministri na vytváraní legislatívnych podmienok pre návrat českých pacientov. V krátkom čase by sa mali k tejto téme stretnúť predstavitelia slovenských liečebných ústavov so zástupcami českých zdravotných poisťovní.
Minister Kováč vyzdvihol výsledky liekovej politiky a preskripcie liekov v Českej republike. Ako povedal, tak v oblasti liekovej politiky, ako aj transformácie ČR už pokročila ďalej a jej skúsenosti sú pre slovenský rezort zdravotníctva užitočné. Na stretnutí hovorili aj o prístupovom procese do Európskej únie, pričom ako uviedol B. Fišer, česká strana bude podporovať myšlienku spoločného vstupu.