BRATISLAVA. Rakovina ich vystavila dlhej a často bolestivej liečbe. Už tak ťažký údel je teraz ešte ťažší. Nemocnice nemajú lieky.
Denník SME hovoril s dvoma ženami s rakovinou, ktorým nemocnica oznámila, že im nateraz s liečbou nepomôže. Obe sú z Liptova.
Odborníci na onkológiu však uznávajú, že to nie je problém iba nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Lieky chýbajú celoslovensky – a nielen v posledných týždňoch.
Ide o dva druhy liekov – základné, ktoré nie sú od konca minulého roka, a biologické, s ktorými je problém už od decembra 2010.
Dostáva polovičnú liečbu
Pani Marta z Liptovského Hrádku má rakovinu prsníka. Na jej liečbu potrebuje dva druhy terapie.
„Jednu, chemoterapiu, dostávam doposiaľ a druhú, cielenú biologickú liečbu, som dostala len trikrát,“ hovorí s tým, že naposledy dostala druhý typ v auguste. „Odvtedy nič. Pani riaditeľka mi odpovedá: Nie, žiaľbohu, neprišla.“
V jej prípade ide o liek, s ktorým sú problémy už rok. Podobne aj v prípade druhej pacientky z Liptova, ktorá za liečbou dochádza do nemocnice na západnom Slovensku.
„Je to veľký celoslovenský problém,“ hovorí o tomto druhu liekov Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie Europacolon. Sťažujú sa jej pacienti zo všetkých regiónov.
„Včasné podanie týchto moderných liekov pritom môže dokázateľne predĺžiť život alebo aj prispieť k vyliečeniu pacienta s rakovinou,“ hovorí PifflováŠpanková.
O nedostatku peňazí na lieky hovorí aj riaditeľ nemocnice v Liptovskom Mikuláši Štefan Köhler. Liptovský Mikuláš v týchto dňoch médiá opisujú ako miesto, kde majú najväčší výpadok dodávky liekov. Šéf nemocnice Köhler však odmieta, že by sa k liečbe nedostalo 24 z 35 pacientov. Presné číslo povedať nechcel.
Ďalšia skupina liekov
K dlhodobému výpadku sa navyše pred pár týždňami pridal problém aj s ďalšou skupinou liekov.
Ide o základnú liečbu, najmä cytostatiká, ktoré zabíjajú nádorové bunky. Takýto liek nedostal zatiaľ najmenej jeden pacient v Banskej Bystrici. Tohto lieku je málo, nemocnice si ho však zväčša navzájom posúvajú a upokojujú pacientov, že im ho dokážu dodať.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre klinickú onkológiu Igor Andrašina vysvetľuje, že v decembri
došlo „k výpadku troch základných onkologických liekov“. Nahradili ich hromadným mimoriadnym dovozom neregistrovaného lieku.
„Súčasne sa objavili informácie z viacerých pracovísk o nedostatku iných základných onkologických liekov,“ hovorí Andrašina.
O výpadku alebo zlej dostupnosti niektorých onkologických liekov hovoria aj najväčšie nemocnice v Bratislave, Košiciach či Banskej Bystrici. Zároveň však hovoria, že pacientom liečbu dokážu zabezpečiť.
Hľadala až v Česku
Pacientka z Liptova musí za liečbou rakoviny cestovať stovky kilometrov.
BRATISLAVA. Má rakovinu a dlhé mesiace nemohla zohnať liek. Hľadala vo viacerých nemocniciach na Slovensku, pri hľadaní prekročila aj hranice.
Lieky v jej domácej nemocnici došli vlani v lete.
Pacientka z Liptova, ktorá si nepraje zverejniť svoje meno, pátrala aj v Česku. Hovorí, že tam boli k nej zdravotníci ústretovejší ako v slovenských nemocniciach.
„Zháňala som lieky takmer dva mesiace, neboli,“ hovorí pacientka. Lieči sa nakoniec na Slovensku. Aj tak musí dochádzať stovky kilometrov – do nemocnice na západnom Slovensku. Bližšie ju odmietla špecifikovať, lebo sa bojí, že by si narobila problémy.
„Stálo nás to veľa úsilia. Museli sa dať dokopy priatelia aj známi, aby sme to dokázali.“
(jkr)

Beata
Balogová
