BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ sa v kauze Gorila nechystá zakročiť proti riaditeľovi SIS Karolovi Mitríkovi, ktorý v minulosti odmietol zbaviť mlčanlivosti príslušníkov služby, čím blokoval vyšetrovanie prípadu.
Úrad vlády odmietol odpovedať na otázku, či Radičová bude v súvislosti s Mitríkom konať. Odkázal na staršie stanovisko, podľa ktorého sa pri novom vyšetrovaní vedenie SIS rozhodlo s políciou spolupracovať.
„Vyšetrovacie orgány tak majú druhú šancu, aby konečne dospeli k nejakým záverom.“ Vyšetrovatelia už novú žiadosť Mitríkovi poslali, SIS sa k nej zatiaľ nevyjadrila.
Ani minister vnútra Daniel Lipšic z KDH nehovorí, či by mal byť Mitrík odvolaný. „Minister víta vyjadrenie predsedníčky vlády, že SIS bude pri vyšetrovaní súčinná. Okolnosti predchádzajúcich rozhodnutí nám nie sú známe,“ reagoval hovorca Gábor Grendel.
Odmietnuť nesmie len takSkutočnosť, že Mitrík v minulosti odmietol spolupracovať pri vyšetrovaní, potvrdila polícia. Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek na svojom blogu tvrdí, že zákonnosť postupu Mitríka treba preskúmať.
Trestný poriadok totiž umožňuje nezbavenie mlčanlivosti len vtedy, ak je ohrozená bezpečnosť štátu alebo by hrozila iná vážna škoda.
SIS kauzu Gorila od začiatku odmieta komentovať. Z dokumentov vyplýva, že v minulosti nekonal ani Mitríkov predchodca Jozef Magala, ktorý bol nominantom Roberta Fica.
Za nezbavenie mlčanlivosti príslušníkov tajnej služby bol v minulosti trestne stíhaný Ivan Lexa. Vyšetrovanie sa týkalo uloženia výbušniny na mítingu KDH v roku 1997, z čoho bola SIS podozrivá.
Súd v roku 2005 Lexu spod obžaloby oslobodil. Prokuratúra sa odvolala, no neskôr odvolanie stiahla. Kauzu výbušniny sa polícii objasniť nepodarilo.
Príbeh Gorily je popretkávaný najvplyvnejšími slovenskými firmami a ničí obraz celej jednej generácie slovenských manažérov. A oni sa nebránia, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Človek SDKÚO poste šéfa SIS rozhoduje vláda. Nomináciu exposlanca SDKÚ Mitríka schvaľovalo v roku 2006 prezídium strany. Jej predseda Mikuláš Dzurinda hovorí, že on ani strana polícii vo vyšetrovaní nikdy nebránili.
„Činnosť SIS nie je v kompetencii Mikuláša Dzurindu ani ako predsedu strany, ani ako ministra zahraničných vecí,“ povedal hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Spis Gorila poukazuje na vážne podozrenia z politickej korupcie a vybavovania provízií aj medzi nominantmi SDKÚ.
Bez vyjadreniaGorila mala vzniknúť za éry Ladislava Pittnera (SDKÚ), ktorý už zomrel. Redakcii sa podarilo spojiť s jeho blízkym človekom Antonom Rázgom, ktorý šéfoval inšpekcii SIS. Teraz je na dôchodku.
Po otázke o Gorile najskôr dlho mlčal. Potom len skonštatoval, že to už bolo dávno a nebude sa vyjadrovať.

Beata
Balogová
