Bratislava 5. augusta (TASR) - Lekári na Slovensku zaznamenávajú 1-2 prípady ochorenia na legionársku chorobu ročne. Zvyčajne sa objavuje u ľudí s iným základným ochorením, spôsobujúcim zníženie imunity.
Ide o ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dvoch formách. Napríklad ako tzv. Pontiacka horúčka, chrípke podobné ochorenie, alebo klasická legionárska choroba so zápalom pľúc s vysokou horúčkou, ďalej hnačkou, neurologickými príznakmi, poškodením obličiek, spomalením srdečnej frekvencie tepu. Vysvetlila to vedúca Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Sylvia Bazovská vzhľadom na súčasný hromadný výskyt legionárskej choroby vo Veľkej Británii.
Ochorenie spôsobujú legionely. Sú to mikroorganizmy rozšírené vo vodnom prostredí v prírode obyčajne v malom množstve, ale vo vodovodnom systéme budov, najmä teplej vody, nachádzajú optimálne podmienky na rozmnožovanie, konštatovala Bazovská. Pre ich prežívanie sú dôležité biofilmy - spoločenstvá mikroorganizmov, ktoré sa vytvárajú na korodujúcich častiach vodovodného systému, gumových tesneniach i niektorých plastických materiáloch. Ich súčasťou sú aj améby (prvky s telom bez pevnej bunečnej blany) a ciliata (nálevníky - najdokonalejší kmeň jednobunkových živočíchov), v ktorých sa legionely rozmnožujú. Na človeka sa prenášajú vdýchnutím kontaminovaného vodného aerosolu, ktorý vzniká v rôznych zvlhčovačoch, v chladiacich vežiach klimatizačných zariadení, pri niektorých liečebných procedúrach, napr. hydroterapii, sprchovaní a pod.
Veľké epidémie najmä v USA vznikli pri poruchách klimatizačných zariadení a ich nedostatočnej údržbe, uviedla Bazovská.
Základom prevencie ochorenia je kontrola faktorov, ktoré podporujú rozmnožovanie a udržovanie legionel vo vodnom prostredí, ako sú stagnácia vody, teplota medzi 20-50 stupňami Celzia. Dôležité je pravidelné čistenie, údržba vodovodných systémov a ich dezinfekcia, dodala Bazovská.
*za na