BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) pôjde na prvú tohtoročnú schôdzku šéfov diplomacií Európskej únie s novými návrhmi na ďalšie sankcie pre Bielorusko.
Tie majú byť čo najtvrdšie namierené voči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.
"Zároveň budeme pracovať na návrhoch, aby sme pomáhali študentom, ktorých režim vyhodil z vysokých škôl, aby mohli doštudovať na Slovensku," priblížil v rozhovore pre TASR.
Summit ministrov je naplánovaný na 23. januára.
Ako uviedol, pri zavedení týchto opatrení nevychádza SR iba z vlastného videnia, ale aj zo skúseností a názorov samotných Bielorusov.
Podľa Dzurindu nie je jednoduché takéto sankcie presadzovať, keďže mnohé štáty majú v Minsku svoje obchodné a ekonomické záujmy, pričom ale nemajú skúsenosti s komunistickým režimom tak, ako v minulosti Slovensko.
Minister chce pritvrdiť
"Bolo veľkým úspechom a víťazstvom, keď sme dokázali presadiť prvé ekonomické sankcie voči konkrétnym korporáciám či inštitúciám. Máme k dispozícii ďalšie možnosti, ako ukázať Lukašenkovi, že takto to nepôjde. Pretože ak jednu ruku naťahuje o peniaze z Medzinárodného menového fondu a druhou zatvára ľudí, ktorí volajú po slobode, tak to sa bije," upozornil.
Slovensko patrilo v minulom roku k najaktívnejším členom únie, ktorí prichádzali s návrhmi, ako riešiť túto tému.
Dzurinda bol jedným z troch ministrov zahraničných vecí, ktorí najrazantnejšie požadovali, aby únia nekoketovala s režimom Lukašenka, ale bola voči nemu tvrdá. Takéto postoje bude presadzovať i tento rok.
Európski lídri už napríklad zakázali vývoz zbraní do Bieloruska a tiež tovarov, ktoré môžu byť zneužité na represálie proti občanom.
Európske firmy majú takisto zákaz obchodovania s niektorými podnikateľskými subjektmi z Bieloruska, ktoré sú úzko prepojené s osobou prezidenta Alexandra Lukašenka.
Bielorusko cenzuruje internet
Spojené štáty zase schválili v polovici decembra minulého roka legislatívu, ktorá rozširuje zoznam predstaviteľov bieloruských úradov a bezpečnostných služieb, ktoré budú čeliť vízovým reštrikciám a finančným sankciám. Nedávno zákon podpísal americký prezident Barack Obama.
Bielorusko naposledy zaviedlo prísne opatrenia pre prístup na zahraničné internetové portály.
Na základe nového zákona musia napríklad podnikatelia používať pre poskytovanie online služieb iba národnú doménu .by.
Za pripojenie sa na zahraničné weby hrozí vysoká pokuta. Na ne majú blokovaný prístup aj štátne inštitúcie či školy.