Pred dvomi rokmi odstúpil líder SDKÚ z kandidátky. V kauze Gorila zatiaľ za ním strana stojí.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:35 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda pre kauzu Gorila neodíde z volebnej kandidátky svojej strany ako v roku 2010. Vtedy tak reagoval na podozrenia o financovaní SDKÚ.
Osem týždňov pred voľbami ho na odchod vyzýva predseda SaS Richard Sulík.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic zasa hovorí, že bude mať problém po voľbách s Dzurindom spolupracovať, ak nezmení prístup k vyšetrovaniu Gorily.
SDKÚ napríklad odmietla odvolať šéfku Fondu národného majetku, ktorú spis spomína. Dzurinda označil vyjadrenia bývalých koaličných partnerov za „silné reči“ a „napínanie svalov“.
Ľudia z čela kandidátky SDKÚ nevidia dôvod na odstúpenie svojho predsedu. „Treba to vyšetriť, potom sa uvidí,“ povedal minister školstva Eugen Jurzyca.
Magdaléna Vášáryová zasa hovorí, že je skúsená a videla „už veľa papierov“, Gorila ju vraj neoklame.
Sulík si nevie predstaviť spoluprácu s SDKÚ
Mená v spise
Koľko krát sú v Gorile
Jaroslav Haščák (finančná skupina Penta) 813-krát, Jirko Malchárek (exminister hospodárstva) 449-krát, Anna Bubeníková (odvolaná šéfka FNM) 221-krát, Robert Fico (predseda Smeru) 142-krát, Gabriel Palacka (bývalý pokladník SDKÚ) 54-krát, Jozef Jurica (bývalý člen výkonného výboru FNM, dnes podpredseda predstavenstva Bratislavskej teplárenskej spoločnosti) 54-krát, Ivan Mikloš (minister financií za SDKÚ) 49-krát, Mikuláš Dzurinda (bývalý premiér, predseda SDKÚ) 44-krát, Oszkár Világi (podnikateľ, riadi rafinériu Slovnaft) 34-krát, Pavol Prokopovič (exminister dopravy, poslanec SDKÚ) 29-krát.
„Podozrenia proti presluhujúcim politikom sú také masívne, že by sa mali zbaliť a odísť,“ odkázal cez televíziu Markíza predseda SaS Richard Sulík koaličným partnerom z SDKÚ.
Informácie z Gorily považuje za také silné, že si ani nevie predstaviť povolebnú spoluprácu s Dzurindom. Celú SDKÚ však nevylúčil.
Konkrétne výhrady voči Dzurindovi nepovedal. Jeho aj Mikloša spis spomína v súvislosti s viacerými privatizáciami.
„Je osem týždňov do parlamentných volieb, každá politická strana sa snaží zaujať voličov tak, ako vie,“ reagoval Dzurinda, podľa ktorého jeho strana ponúka Slovensku reálne riešenia problémov.
Povolebnú spoluprácu so Sulíkom nevylúčil. „Keď ide do tuhého, tak politici, ktorí neraz mali silné reči, rýchlo zabúdajú,“ hovorí Dzurinda.
Výhrady má aj LipšicS koalíciou s SDKÚ však nemusí mať po voľbách problém len SaS, ale aj podpredseda KDH Daniel Lipšic.
„Bude dôležité, ako sa SDKÚ postaví k vyšetrovaniu kauzy. Ich postoj k spisu je zatiaľ pre mňa ťažko pochopiteľný,“ povedal Lipšic.
Ak strana postoj nezmení, spolupráca by bola preňho „asi problém“. „Je to napínanie svalov,“ odkázal Dzurinda zasa Lipšicovi.
Šéf SDKÚ sa bráni tým, že bol prvým politikom, ktorý hovoril, aby sa spis vyšetril. Pýta sa, čo robila polícia štyri roky za Roberta Fica, ale aj za vyše roka, keď už bol ministrom vnútra Lipšic.
Gorilu za Lipšica začali opäť vyšetrovať, prípad však polícii odňala vojenská prokuratúra, ktorá ho uzavrela.
Most počká na vyšetrenieDzurindu a SDKÚ zatiaľ neodpisuje Most-Híd. Jeho podpredseda Zsolt Simon považuje že dôležité, že vznikol vyšetrovací tím, ktorý má spis preveriť.
Gorila hovorí aj o nominantoch SMK, z ktorých viacerí prešli pri štiepení do Mosta-Hídu.
„Až keď bude jasný výsledok vyšetrovania, tie závery môžu mať a určite aj budú mať vplyv na politickú scénu na Slovensku,“ povedal Simon.
Pripomenul, že Gorila viac ako stokrát spomína aj predsedu Smeru Roberta Fica.
Spis opisuje jeho stretnutia v odpočúvanom byte s Jaroslavom Haščákom z Penty. Fico ich dosiaľ nepoprel.
Haščák sa mal na prelome rokov 2005 a 2006 v byte stretávať aj s vtedajšou členkou výkonného výboru Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou, ale aj s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom.
SDKÚ svojich držíAutentickosť dokumentu dosiaľ nikto nepotvrdil. Bubeníkovú, ktorá sa v roku 2010 stala šéfkou FNM, však
v stredu vláda odvolala. Proti hlasovali iba ministri SDKÚ.
Za svojou nominantkou strana naďalej stojí. Nechce zatiaľ vyvodiť zodpovednosť ani voči ďalšiemu aktérovi zo spisu Jozefovi Juricovi, ktorý je v súčasnosti podpredsedom predstavenstva Bratislavskej teplárenskej spoločnosti.
Nominanti KDH vo FNM Milan Krajniak a Stanislav Janota, ktorých Gorila spomína, sa v piatok verejných funkcií vzdali. Rovnako aj nominant SDKÚ Igor Grošaft.
AnketaMali by podľa vás pre Gorilu odísť Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš z politiky?
Ivan Štefanec, poslanec, kandidát č. 6
Takéto vyjadrenia považujem za absurdné až nedôstojné. Rozumiem tomu, keď kolegovia zo SaS nemajú inú tému, tak sa snažia vyvolávať nepokoje v iných stranách. SDKÚ je do volieb konsolidovaná, pevná, odhodlaná a na rozdiel od iných strán máme ľuďom čo ponúknuť.
Eugen Jurzyca, minister školstva, kandidát č. 8
Nemyslím si, že je čas, aby Dzurinda a Mikloš odišli. Majú ešte veľa čo povedať a ešte urobiť veľa roboty, ktorá bude pre Slovensko užitočná. Treba ísť do súťaže aj so svojimi lídrami aj so svojím predsedom.
Pavol Frešo, bratislavský župan, kandidát č. 9
Malo by sa to poriadne vyšetriť, na takéto politické výzvy je potom ešte dosť času.
Magdaléna Vášáryová, poslankyňa, kandidátka č. 11
V prvom rade, pán Dzurinda tam nie je v tom spise vôbec menovaný, ale chápem, že slabšie mužstvo musí nasadiť na najsilnejších hráčov, aby ich vyfaulovali. Ako povedal Peter Šťastný: „Aj my sme boli nasadení na Gretzkeho aj traja.“ O toto sa pán Sulík pokúša, aby vyfauloval tých silnejších.
Miroslav Beblavý, poslanec, kandidát č. 20
Richard Sulík neuviedol žiadne relevantné dôvody pre odchod Dzurindu a Mikloša. Je mi ľúto, že namiesto so Smerom bojuje proti SDKÚ.
O Gorilu sa zaujímajú aj ČesiO údajný spis SIS Gorila sa zaujímajú aj české bezpečnostné zložky. Jedným z dôvodov môže byť dosah Gorily na podnikanie niektorých českých firiem na Slovensku.
Na svojej internetovej stránke to napísal český týždenník Euro.
"O prípade sme informovaní a sledujeme ho. Z taktických dôvodov však nebudeme poskytovať žiadne bližšie informácie," povedala pre týždenník hovorkyňa českého policajného prezídia Pavla Kopecká.
Spis údajne neunikol ani pozornosti českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS).
Aj keď sa ku zverejneniu materiálu zatiaľ nikto neprihlásil, podľa informácií Eura sa nitky zbiehajú k novej politickej strane 99% - občiansky hlas.
"Práve táto iniciatíva urobila zo spisu stredobod svojej mediálnej prezentácie," napísal týždenník s tým, že hlavným sponzorom iniciatívy je konzultant Ivan Weiss, ktorý má úzke rodinné väzby na slovenskú zbrojársku loby.
tasr
Autor: map

Beata
Balogová
