Agentúrne texty sme o 20:40 doplnili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Štát zaplatil stotisíc eur za IT vybavenie pre Vojenské obranné spravodajstvo, ktoré podľa premiérky Ivety Radičovej vôbec nepotrebuje. Oznámila, že novú techniku ešte vlani, po vypuknutí kauzy odpočúvania, objednal vtedajší šéf VOS Pavol Brychta, nominant bývalého ministra Ľubomíra Galka z SaS.
Brychta podpísal objednávku 23. novembra, deň po Galkovom odvolaní. „Neexistuje zmluva, neexistuje žiadny typ záznamov o výberovom konaní,“ povedala Radičová. VOS podľa nej „v priebehu pár dní“ poslalo firme peniaze, ale vybavenie nemá.
Radičová, ktorá po Galkovom odchode riadi ministerstvo, povedala, že sa snažia „nezmyselnú zákazku“ zrušiť. Názov firmy odmietla zverejniť.
Brychta vraví, že zákon neporušil, nákup naplánoval „niekoľko mesiacov“ pred odchodom Galka. Vo VOS už nepracuje, Radičová ho odvolala 2. decembra.
Galko tvrdí, že o zákazke netušil. „VOS si robí všetky obstarávania autonómne.“ Generálna prokuratúra vyšetruje, či VOS porušilo zákon, keď dalo odpočúvať novinárov Pravdy a riaditeľa TA3 Michala Gučíka.
Radičová VOS podozrieva, že za Brychtu zneužívalo právomoci a ohrozilo dôverné a vyhradené skutočnosti. S novým šéfom VOS vyhoveli už 40 žiadostiam o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov vojenskej kontrarozviedky, aj bývalých.
Radičová obnoví Galkovu protikorupčnú linku
Protikorupčná linka Ministerstva obrany, ktorú v januári spustil vtedajší šéf rezortu Ľubomír Galko (SaS), zaznamenala doteraz približne tisíc podnetov.
Keďže podpredseda SaS v novembri o svoj post prišiel, bola činnosť linky, ku ktorej mal prístup ako jediný, pozastavená.
Nové vedenie rezortu na čele s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) poverenou vedením MO SR však v týchto dňoch rozhodlo, že linka bude pokračovať.
"Nové podnety na rezort prichádzali, a to formou e-mailov alebo v písomnej forme, či už priamo na Sekciu kontroly - inšpekciu ministra obrany, Generálny štáb alebo Kanceláriu ministra obrany," priblížil situáciu po pozastavení linky hovorca rezortu Ivan Rudolf.
Linka bude pracovať v nezmenenej forme
Po obnovení linky sa podnetmi bude zaoberať premiérka Radičová.
"Podstata linky sa nezmení. Aj naďalej budú mať oznamovatelia zaručenú anonymitu. Kompetentní sa budú zaoberať všetkými relevantnými podnetmi," dodal Rudolf.
Podľa vzoru ministerstva obrany obdobné projekty zriadili aj ďalšie štátne rezorty. Vlastnú antikorupčnú linku má od mája aj samotný Úrad vlády, na ktorý sa doteraz obrátilo viac ako 700 ľudí.
Okrem nahlásených podozrení z korupcie išlo napríklad aj o sťažnosti na nečinnosť úradov či prieťahy v konaní.
"Na antikorupčnej linke bolo do konca roka 2011 nahlásených 134 podozrení z korupčného správania, z nich bolo 49 anonymných. Podania sa týkajú podozrení z korupcie predovšetkým Policajného zboru a prokuratúry, samosprávy a súdov," priblížila Ingrid Šramková z ÚV SR.
Odpočúvanie bude možné iba so súhlasom ministra
Príslušníci Vojenského obranného spravodajstva (VOS) budú môcť využívať informačno-technické prostriedky (ITP), teda aj odpočúvanie, len s predbežným súhlasom ministra obrany. "Nemôže sa stať, že by minister, ktorý má plnú zodpovednosť za spravodajské služby..., nemal predbežnú informáciu o nasadení týchto nástrojov," zdôvodnila zmenu na dnešnej tlačovej konferencii premiérka Iveta Radičová.
Zmenou majú prejsť aj ďalšie postupy práce príslušníkov VOS. Sprísnia sa podmienky prístupu zamestnancov k prostriedkom ITP, ako aj pravidlá ich pohybu v priestoroch VOS. Bola zriadená vnútorná inšpekcia v rámci obranného spravodajstva s cieľom zabezpečiť dohľad nad dodržiavaním zákonov. Táto inšpekcia bude mať na starosti spoluprácu VOS s orgánmi činnými v trestnom konaní.
V súvislosti s kauzou údajného odpočúvania novinárov službou VOS, eviduje rezort obrany dodnes 40 žiadostí o zbavenie mlčanlivosti. Podľa Radičovej ide o súčasných, ale aj bývalých zamestnancov tajnej služby. "Vo všetkých prípadoch tak riaditeľ, ako následne i ja, sme dali súhlas... Nebol dôvod, aby som nevyhovela týmto žiadostiam. Primárne sa dotýkajú tých, ktorí mali v rukách operatívne riadenie," priblížila premiérka.
Požiadala šéfa SIS, aby jej vysvetlil okolnosti Gorily
Je na zvážení jednotlivých politikov a politických strán, akú zodpovednosť vyvodia voči sebe na základe podozrení, ktoré vyplývajú zo spisov Gorila. Uviedla to dnes premiérka Iveta Radičová na margo výzvy šéfa liberálov Richarda Sulíka, ktorý sa domnieva, že by kandidačnú listinu SDKÚ mali opustiť Ivan Mikloš aj Mikuláš Dzurinda.
"Ja keď som si vyvodila voči sebe politickú zodpovednosť pri zložení mandátu, tak ma nemenovaný denník nazval 'politická mŕtvola' - to je fakt," poukázala. Radičová pritom poukázala, že spisy obsahujú mená aj ďalších politikov. "Ani zďaleka sa to nedotýka len privatizácie, ale aj financovania politických strán, takže odpoveď typu 'nás sa to nedotýka, lebo my neprivatizujeme', je smiešna," podotkla.
Predsedníčka vlády sa v súvislosti s kauzou Gorila obrátila listom na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka. V ňom žiada o objasnenie okolností celého prípadu. V prípade, že sú informácie, ktoré unikli na verejnosť, pravdivé, Radičová chce okrem iného poznať, kedy SIS zistila podozrenia vyplývajúce zo spisov, či mala povolenie na využívanie informačno-technických prostriedkov (ITP), či vo veci komunikovala s políciou v rámci zákonných povinností, ale aj to, prečo bola akcia ukončená. "Zatiaľ som odpoveď nedostala... možno má už čaká na úrade," uviedla premiérka.
Radičová je presvedčená, že je rovnako dôležité klásť si aj otázku, koľko spisov podobných Gorile dnes na Slovensku reálne existuje. Poukázala pritom na to, že spis bol zrejme vytvorený v rokoch 2005 až 2006, avšak do pozornosti verejnosti sa dostal až dnes. "Pre mňa má táto téma dva rozmery. Jeden je ilustrácia, opis korupcie, klientelizmu v rámci privatizácie a druhý rozmer pre mňa je práca tajnej služby," priblížila premiérka.
Podnety dostáva aj školstvo a životné prostredie
Na protikorupčnú linku ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu bolo doteraz doručených približne 65 podaní. Podozrení z korupcie sa z toho pritom týkali len dva prípady.
"Zostávajúce podania sa týkajú predovšetkým činnosti starostov obcí pri financovaní základných škôl, vymenovaní riaditeľov základných škôl a pracovnoprávnych problémov zamestnancov týchto škôl," priblížil masmediálny odbor rezortu školstva.
Protikorupčnú linku Ministerstva životného prostredia Envirošpión využilo v priebehu uplynulého polroka 110 občanov.
Ich sťažnosti sa týkali najmä podozrenia zo znečisťovania životného prostredia, nezákonného ukladania odpadu, ale aj prideľovania financií z eurofondov a podozrenia z korupčného správania.

Beata
Balogová
