Bratislava 7. júna (TASR) - Za krádež motorového vozidla sú na Slovensku vyššie tresty ako za dravého vtáka. Pritom tieto ohrozené druhy patria medzi nenahraditeľné prírodné dedičstvo krajiny. Po zbraniach a drogách je nelegálny obchod s chránenými druhmi tretím najziskovejším vo svete.
Slovensko je územím bohatým na vzácne druhy vtákov, preto vtáčia kriminalita nie je žiadnym novým javom. Smutné však je, že za vykrádanie hniezd či pašovanie ohrozených druhov vtákov nebol doposiaľ na Slovensku nikto odsúdený, aj keď legislatíva umožňuje tresty odňatia slobody od 6 mesiacov do 8 rokov alebo pokuty do výšky 5 miliónov korún. Povedal dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave člen výboru Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Mário Kern.
Zvrat v tejto situácii by mohol nastať po nedávnom zadržaní známeho českého sokoliara na Liptove. Ten je v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe na Slovensku za vykrádanie hniezda orla skalného. Ochranári dúfajú, že tento prípad sa stane precedensom a neskončí sa tak ako predchádzajúce, ako napríklad v Čechách, vymeraním podmienečných trestov alebo nízkych finančných sankcií.
Manažér spoločnosti Pavol Kaňuch poukázal na fakt, že na Slovensku neexistuje centrálna evidencia prípadov vtáčej kriminality. Napriek tomu, že sa na našom území pravidelne vyskytuje viac ako 250 vtáčích druhov, štatistickými údajmi disponujú iba pri štyroch najvzácnejších druhoch dravcov. Od roku 1965 prišlo Slovensko podľa ich údajov o viac ako 500 sokolov rárohov, vyše 200 orlov skalných, 105 orlov sťahovavých a 100 orlov kráľovských.
Ochranári sa dnes stretli s predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR, aby sa dohodli na možnostiach ďalšej spolupráce. Uvedomujú si, že bez zapojenia polície, colníkov, či mimovládnych organizácií, nebude boj s vtáčou kriminalitou úspešný. Potrebné je podľa nich aj zosúladenie poľovníckej legislatívy so zákonmi o ochrane prírody a krajiny.