BRATISLAVA. Riaditeľ SIS Karol Mitrík má dnes v branno-bezpečnostnom výbore parlamentu po prvý raz vypovedať o kauze Gorila. Rokovanie bude neverejné. „Minulý týždeň mi potvrdil, že príde,“ oznámil predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ).
Žiadosť o stanovisko poslala nominantovi SDKÚ Mitríkovi aj premiérka Iveta Radičová. Šéfa SIS požiadala, aby jej obratom odpovedal na otázky týkajúce sa odpočúvania údajného konšpiračného bytu finančnej skupiny Penta tajnou službou. A tiež ďalšieho postupu pri riešení podozrení z politickej korupcie a vyberania provízií za vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006.
Mitríkova SIS sa ku kauze Gorila nevyjadruje. Včera odmietla odpovedať, či už polícii pomáha pri vyšetrovaní, o čo požiadali minulý týždeň. „Budeme postupovať v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ odpísala len tajná služba.
Žiadosť polície neobstála
Radičová včera obhajovala Mitríkovo rozhodnutie z roku 2010, ked odmietol zbaviť príslušníkov SIS mlčanlivosti. Žiadosť policajného Úradu boja proti korupcii podľa premiérky nespĺňala zákonom predpísané náležitosti.
Ministerstvo vnútra to nekomentovalo. Tajná služba svoje rozhodnutie vtedy podľa informácií SME nijako nezdôvodnila.
Okrem polície chce prípad prešetrovať aj špeciálny tím Generálnej prokuratúry. Tá nepovedala, či je do vyšetrovania zainteresovaný aj Dobroslav Trnka. Tím vedie Peter Šufliarsky. Jeho kolegyňou na Generálnej prokuratúre je Lucia Chabadová, sestra Roberta Fica.
Hovorkyňa Jana Tökölyová odpovede na otázky neposkytla, telefón celý deň nedvíhala. Hovoriť o vyšetrovaní nechce ani Jozef Čentéš, ktorý je tiež členom tímu. S otázkami odkázal na hovorkyňu.
Gorila by na Slovensku vyrástla, aj keby nechcela, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Ďalší hlas z SIS
Za vierohodný označil v pondelok dokument Gorila pre časopis .týždeň Ján Mojžiš, bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu a predtým šéf analytiky SIS. „Dokumenty vykazujú stopercentnú autenticitu,“ povedal.
Dokázať to podľa neho môže to, že každý dokument spomínaný v Gorile aj so spisovými značkami by mal byť zapísaný do zoznamu listín v SIS. Ten sa uchováva aj po prípadnom skartovaní písomností či zničení nahrávok.
Mojžiša pre kauzu skupinka v roku 2003 z NBÚ odvolala Dzurindova vláda.
SIS za Smeru spis spochybnila
Ficov šéf SIS Magala v čase Gorily tvrdil, že kauzy neexistujú.
BRATISLAVA. Materiál Gorila, ktorý v júni 2009 priniesol na políciu novinár Tom Nicholson, tajná služba spochybnila. V stanovisku pre políciu zo septembra 2009 napísala, že je možné verifikovať „len niektoré registratúrne označenia uvedené v materiáli“.
V ostatnej časti verifikácia vraj nie je možná. Prípadné zvukové záznamy museli byť všetky už zničené, napísala SIS.
V tom čase viedol SIS nominant Smeru Jozef Magala. Za jeho éry tajná služba prestala zverejňovať výročné správy na webe, nerobí to doteraz. Pri odchode z funkcie v auguste 2010 Magala tvrdil, že SIS za neho nezaznamenala žiadne kauzy porovnateľné s minulosťou.
Magala bol roky blízkym spolupracovníkom šéfa Smeru Roberta Fica. Magala teraz podľa hovorcu Erika Tomáša v Smere nepôsobí v žiadnej funkcii.
Fico stále nepoprel, že by sa v konšpiračnom byte stretol so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom, ako sa píše v Gorile.
(bum)

Beata
Balogová
