BRATISLAVA. Ochranári zo združenia FSC Slovensko kritizujú prístup Ministerstva životného prostredia SR k ochrane pralesov. Situáciu na Slovensku porovnávajú s Rumunskom, kde aktívne chránia karpatské pralesy.
Rumunský minister životného prostredia Laszlo Borbely sa v memorande so Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF) zaviazal, že štát počas roka 2012 dokončí mapovanie pralesov Rumunska. Tie potom zaradia do kategórie chránených území, ktorá zabezpečí ich prísnu ochranu s vylúčením ľudských zásahov.
Slovensko sa zaviazalo k ochrane pralesov
"Na základe doterajších informácií sa odhaduje, že v Rumunsku sa zachovalo okolo 250-tisíc hektárov pralesov, čo predstavuje 3,8 percenta rumunských lesov. Na Slovensku je vyše 10-tisíc hektárov pralesov, čo predstavuje len 0,47 percenta lesov Slovenska," uvádza FSC Slovensko.
Slovenská republika sa zaviazala k ochrane pralesov v rámci viacerých medzinárodných dohovorov. Napriek snahám o prísnu ochranu z ich výmery neustále ubúda. Ochrany pralesov sa týkajú najmä dva dohovory - Karpatský dohovor a Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
"Pralesy v Poloninách a na Vihorlate sú súčasťou lokality svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy. Napriek tomu nie sú dodnes tieto lokality dostatočne chránené a ťaží sa v nich drevo,“ hovorí výkonný riaditeľ FSC Slovensko Juraj Vysoký. Dve tretiny z výmery slovenských pralesov sú prísne chránené v prírodných rezerváciách.
Tritisíc hektárov je doposiaľ nechránených
Vyše tritisíc hektárov je však doposiaľ nechránených alebo chránených nedostatočné. Do súčasnosti sa zachovali najmä vďaka ťažkej prístupnosti lokalít. Napriek tomu v nich môžu vlastníci a užívatelia lesov ťažiť drevo. To sa vo viacerých prípadoch už aj stalo alebo sa ťažba dreva v nich plánuje.
FSC Slovensko, Štátna ochrana prírody SR a niektoré ďalšie subjekty vypracovali viacero návrhov zameraných na prísnu ochranu pralesov. Ich snaha bude podľa ochranárov pravdepodobne zbytočná.
"V niektorých prípadoch s prísnou ochranou pralesov nesúhlasia Lesy SR. Aj tam, kde krajské úrady životného prostredia majú snahu územia vyhlásiť za chránené, tak ich vyhlásenie nepochopiteľne blokuje Ministerstvo životného prostredia SR," hovorí člen projektového tímu FSC Slovensko Marián Jasík.
Dodáva, že napriek medzinárodným záväzkom tak nie je zabezpečená ochrana pralesov zahrnutých do lokalít svetového prírodného dedičstva UNESCO, ale ani najrozsiahlejšie pralesy v Nízkych Tatrách v Bystrej doline, či prales na Smrekovici.