BRATISLAVA. Prepustení zamestnanci Ústavu pamäti národa (ÚPN) organizujú protestný pochod proti prepusteniu deviatich pracovníkov.
Pochod sa začne v stredu pred budovou ÚPN na Námestí slobody v Bratislave a bude smerovať k buste Jána Langoša na Námestí SNP. Tam bude tichá spomienka na zakladateľa ústavu.
Ako povedal pre agentúru SITA jeden z prepustených Patrik Dubovský, potom sa účastníci presunú k hrobu Jána Langoša v Slávičom údolí, kde zapália sviečky a položia kvety.
Podľa Dubovského prepustenie deviatich ľudí je revanš užšieho vedenia ústavu za ich prácu v pracovnej skupine premiérky Ivety Radičovej na príprave nového zákona o ÚPN, ale aj za kritické vyjadrenia v médiách na adresu vedenia ÚPN.
„Je do očí bijúce, že ide o prepustenie z nadbytočnosti práve pre konkrétne osoby, ktoré sú nepohodlné užšiemu vedeniu,“ uviedol Dubovský. K čistkám sa kriticky vyjadrila Konfederácia politických väzňov Slovenska.
Dvaja z prepustených pracovníkov pôsobili v pracovnej skupine predsedníčky vlády na prípravu nového zákona o činnosti ÚPN. Ide o Patrika Dubovského a Mariána Gulu.
„Kritériom bolo minimalizovať dopad na činnosť ÚPN. Každá iná alternatíva by znamenala prepustenie viacerých ľudí,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚPN Ján Pálffy.
Podľa neho prepúšťanie nesúvisí s účasťou v komisii, pretože bolo prepustených aj ďalších sedem ľudí.
Dôvodom prepúšťania je podľa Pálffyho to, že vláda, aj keď má v programovom vyhlásení podporu pamäťových inštitúcií, znižovala rozpočet ústavu.
„Nemáme vlastnú budovu, vydávame knihy, robíme filmy, na čo získavame peniaze z grantov. Peniaze z rozpočtu sú použité na prenájom, energie a mzdy,“ povedal Pálffy s tým, že pracovníci, ktorí majú trojmesačnú výpovednú lehotu, boli informovaní, že ak ústav peniaze za toto obdobie získa, výpovede prehodnotia.