Expert UNESCO pre TASR zdôraznil, že dostať sa medzi 690 historických a prírodných miest, ktoré sú zapísané v uvedenom zozname nie je jednoduchá záležitosť. Podľa jeho názoru úspech bardejovskej nominácie nebol daný len splnením 6 základných kritérií, ale navyše autenticitou zachovania pôvodného stavu mesta i suburbia. "Je veľmi málo takých miest v tejto časti Európy, ktoré po 2. svetovej vojne ostali skoro celé. Jediné, čo bolo treba poriadne opraviť v Bardejove boli vyhorené strechy," poznamenal. Solar si myslí, že svoju úlohu zohral aj fakt, že miestni občania si veľmi vážia to, čo majú ako historické dedičstvo. "To nie je všade normálne, videl som dosť príkladov, kde staré pamiatky nahradili modernou výstavbou, často len krátkozrako účelnou," konštatoval.
Zápis mesta možno zo zoznamu za trest vymazať, ak sa kultúrne hodnoty v meste stratia, napr. búraním. Taký prípad sa ešte nestal, ale boli už situácie, keď Výbor Centra pre svetové a prírodné dedičstvo UNESCO musel varovať niektoré mestá, aby sa lepšie starali o to, čo bolo zapísané do zoznamu. Naznačil, že v Bardejove môžu byť isté problémy s opravou a údržbou židovského suburbia aj preto, že patrí Židovskej náboženskej obci, no početnejšia komunita Židov už v Bardejove nežije. Suburbium je pomenovaním pre pomenovanie "mesta v meste", v ktorej táto komunita žila.
G. Solar ako rodený Prešovčan hovorí dobre po slovensky aj dnes. Zásluhu na tom má jeho mama, s ktorou doma v Izraeli hovorím aj po slovensky. Jeho rodina sa v roku 1949 vysťahovala z Prešova. Solarova matka sa narodila v Raslaviciach v okrese Bardejov. Strýko Atlas žil v dome na Radničnom námestí v Bardejove a bol hlavným lekárom v blízkych kúpeľoch ešte približne 2-3 roky po vojne.