Pedagógovia majú od januára nájsť voľné pozície na stránke školy, jej zriaďovateľa i krajského školského úradu. Niektorí riaditelia povinnosť ignorujú.
BRATISLAVA. Školy si od januára nemajú vyberať učiteľa na voľné miesto potajomky, ale musia zverejniť informáciu o voľnom mieste na svojej webovej stránke aj na stránkach obce či kraja a krajského školského úradu. Viaceré túto povinnosť nerešpektujú.
Nezamestnaných učiteľov bolo podľa ústredia práce v novembri približne tisíc, počet voľných miest úrad neeviduje.
Portál profesia.sk registroval vlani desaťnásobne viac žiadostí učiteľov o prácu, ako bolo pracovných ponúk.
Ministerstvo školstva si od opatrenia sľubuje väčšiu transparentnosť. To, že je potrebná, ukázali aj odpovede vyše 3700 učiteľov v prieskume poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ).
Až štyridsať percent v dotazníku odpovedalo, že „pri výbere nového zamestnanca riaditeľ prijme pedagóga na základe svojich kontaktov“.
Povinnosť škôl zverejňovať voľné miesta je aj reakciou na prípad rómskych sestier Samkových. Učiteľky v školách, kde si štyri roky hľadali zamestnanie, predbiehali aj nekvalifikovaní učitelia.
„Cieľom je rozšírenie možností uchádzať sa o voľné miesta väčšiemu okruhu uchádzačov,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková túto zmenu z novely zákona o pedagogických zamestnancoch.
Povinnosť prehliadajú
Fakty
Školstvo
- V súčasnosti je priemerný plat učiteľa 772 eur v hrubom.
- V materských, základných, stredných, špeciálnych a umeleckých školách učí podľa Ústavu informácií a prognóz školstva takmer 73–tisíc pedagógov
- Nezamestnaných učiteľov evidujú úrady práce približne tisíc
Ministerstvo školstva vyzvalo opakovane krajské školské úrady už na jeseň, aby školy dobrovoľne zverejňovali ponuky na weboch.
Tie tak môžu spraviť iba v prípade, že škola ich o voľnom mieste informuje.
„Pripravujeme metodické usmernenie pre školy, nie všetky zverejňujú ponuky. Máme príklad, že je zverejnená informácia na stránke krajského školského úradu, ale my o tom nevieme,“ povedala Veronika Fitzeková, hovorkyňa prešovskej župy, ktorá je zriaďovateľom 79 škôl.
Gymnázium armádneho generála L. Svobodu v Humennom je jednou zo škôl, ktorá hľadá učiteľa biológie, no oznam na stránke školy aj kraja chýba.
„Ponuka nie je na webe, lebo sme sa s riaditeľom dohadovali, či majú byť na internete iba novo vytvorené miesta, alebo aj miesto, kde bude učiteľ iba nahrádzať kolegyňu na materskej. Dáme to do poriadku a výberové konanie zverejníme,“ reagovala zástupkyňa riaditeľa Mária Guzlejová.
Prácu si hľadajú tisíce
Minulý rok si podľa portálu profesia.sk hľadalo prácu vyše 2500 učiteľov, ponúk bolo len 371.
„Na Slovensku je aktuálne nezamestnaných 1213 pedagógov a pedagogických pracovníkov. Najviac je ich medzi učiteľmi na základných školách, až 515,“ hovorí Oľga Janíková z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Beata
Balogová
