Strana Richarda Sulíka neodpovedala, či sa Penta snažila vo svoj prospech ovplyvniť rozhodnutia ich vládnych fukcionárov.
BRATISLAVA. Predseda SaS Richard Sulík nepretrhol kontakty so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom ani po prečítaní údajného spisu SIS Gorila.
Vlani sa s ním ako šéf parlamentu trikrát stretol v bratislavskej reštaurácii Kogo.
Na večerných schôdzkach bol od mája až do septembra, tvrdí ako účastník stretnutí ďalší spolumajiteľ Penty Eduard Maták. „Diskutovali sme o aktuálnej politickej situácii,“ vyhlásil v stredu Maták.
Reakcia spolumajiteľa Penty opisujúca styky s SaS prišla po vyhlásení ministra hospodárstva a podpredsedu strany Juraja Miškova pre Markízu, že kontakty s Pentou prerušil po nástupe do exekutívy.
SaS v stredu stretnutia nepoprela, ich obsah nekomentovala. Údajný spis SIS vyvolal napätie medzi Pentou a sulíkovcami potom, ako kritizovali, čo Gorila opisuje.
Haščák mal podľa nej za vlády Mikuláša Dzurindu ovplyvňovať privatizáciu štátneho majetku, čo Penta popiera.
Slovná prestrelka
Maták v utorok SME povedal, že SaS ich sklamala. Penta považuje kontakty s parlamentnými stranami za bežnú vec. Matákov kamarát Juraj Miškov na to zareagoval, že s ním od nástupu do funkcie nebol.
„Po nominácii na post ministra sme neudržiavali už ďalej náš súkromný kontakt,“ povedal predvečerom pre televíziu Markíza.
Maták upozornil, že na súkromnom obede v luxusnej reštaurácii Le Monde bol s Miškovom začiatkom decembra 2010, keď už bol ministrom. Témou mala byť „širšia politickospoločenská diskusia“.
Sulík s Miškovom podľa Matáka „priam komicky maskujú pomerne intenzívnu a štandardnú komunikáciu“ s Pentou.
Tóthová v reakcii napísala iba to, že SaS vznikla štyri roky po udalostiach opísaných v Gorile.
„Je absurdné hľadať akékoľvek prepojenia SaS s touto kauzou. Podobné reakcie sú len pokračovaním plánovaných útokov proti SaS, o ktorých sme mali informácie už pred časom,“ podotkla.
Chren: Chodil som na RÚZ, Haščák sa tam len na chvíľu zastavil
Priamo do sídla Penty mal na stretnutia s Haščákom a partnermi finančnej skupiny chodiť terajší poslanec SaS Martin Chren.
Maták si spomína, že sa na nich zúčastňoval, aj keď robil štátneho tajomníka u Miškova.
Chren nevysvetlil, prečo do Penty chodieval. Po otázke zložil telefón, neskôr ho mal vypnutý.
Martin Chren reagoval na slová partnera Penty na Facebooku.
"Maták klame. Stretával som sa len so Špirkom. Haščák tam bol jediný raz, aj to len veľmi krátko, v podstate sa predstavil, lebo dovtedy som ho ani nepoznal," napísal bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva.
Vysvetľuje, že so Špirkom ako predstaviteľom Republikovej únie zamestnávateľov sa stretával nielen v sídle únie - v Digital Parku, ktorý patrí Pente. Najmä o projekte Singapúr mali hovoriť aj na stretnutiach na ministerstve hospodárstva či financií za účasti štátneho tajomníka Vladimíra Tvarošku.
Stretávať sa je normálne
Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šipoš vraví, že stretnutia politikov s podnikateľmi samy osebe nie sú problémom.
„Ak sú politici v postavení, že rozhodujú o tendroch alebo o privatizácii, schôdzky by mali prebiehať na ministerstvách, a nie v reštauráciách. Aby boli pod kontrolou a ľudia mali dôveru, že nedohadujú niečo nečestné.“
Na Slovensku na takýto typ stretnutí neexistujú pravidlá, ako postupovať. Podľa Šípoša by pomohlo, keby sa významným funkcionárom prikázalo zverejňovať, s kým sa stetávajú. Napríklad vo Veľkej Británii to musia ministri a politici raz štvrťročne vykazovať.
Text bol v stredu 23.21 h doplnený o stanovisko Martina Chrena. Ten povedal, že počas rozhovoru so SME mu vypadol signál, neúspešne sa pokúsil o spätné volanie, no neuvedomil si, že volá na GSM bránu, ktorá spätné volania nepodporuje.

Beata
Balogová
